Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Układ załączania triaka w szczycie sinusoidy.

08 Lut 2018 20:46 699 8
 • Poziom 32  
  Witam wszystkich. Potrzebuję układu do załączania dużego transformatora, ok 4,5kVA. Jak zrobić układ, który będzie załączał triak w szczycie sinusoidy? Wiem, że wystarczy detektor przejścia przez zero, następnie odliczyć 5ms i włączyć triak. Jednak takie opóźnienie ma być tylko przy pierwszym półokresie napięcia, a później już normalne załączanie w zerze. Nie ma być żadnej regulacji fazowej. Wiem jak zrobić detekcję zera i opóźnienie (robię to na układzie 4538), jednak nie mogę dojść do tego jak zrobić aby opóźnienie było tylko w pierwszym półokresie napięcia.
 • Poziom 30  
  Poproszę o dokładne wskazanie punktów na wykresie sinusoidy gdzie ma występować włączenie triaka ?
 • Poziom 43  
  Zwykły detektor przejścia przez zero można połączyć z szeregowym kondensatorem, kiedy napięcie osiąga szczyt, prąd w obwodzie z kondensatorem spada do zera.
 • Pomocny post
  Specjalista elektronik
  A może użyć optotriaka załączanego w zerze, i zasilać optotriaka napięciem przesuniętym w fazie? Tylko to oznacza, że prąd przez optotriaka musi płynąć prawie stale, a więc: (1) trzeba go ograniczyć do wartości nie większej od dopuszczalnej dla stałego przepływu prądu, i (2) trzeba użyć triaka, który da się włączyć takim małym prądem. A może np. dwa optotriaki (pierwszy włączany w zerze i zasilany przesuniętym napięciem, drugi włączany bez opóźnienia) i triak połączony z tym drugim?
 • Poziom 32  
  Myślałem, myślałem i wymyśliłem. Korzystam z dwóch układów czasowych zawartych w 4538. Na wejście -CLK pierwszego (skonfigurowanego jako układ z bez przedłużania impulsu) podaję dodatnie impulsy z detektora przejścia przez zero. Opadające zbocze wyzwala układ, który generuje opóźnienie 5ms. Po tym czasie opadające zbocze z wyjścia Q pierwszego monowibratora podawane jest na wejście -CLK drugiego, powodując jego wyzwolenie. Ten z kolei działa z ponawianym wywalaniem. Na jego wyjściu Q pojawia się stan wysoki na czas 11ms. A ponieważ po 10ms zostanie on ponownie wyzwolony z pierwszego monowibratora, więc na jego wyjściu Q utrzymuje się stan H utrzymując triak włączony. Teraz wystarczy sterować układ z wejścia R i mamy załączanie triaka w szczycie sinusoidy.
 • Poziom 32  
  Masz rację. Idealnie było by 12,5 ms. Układ będzie pracował w migomacie więc różnice temperatur wpłyną na stabilność generowanych czasów. Swoją drogą ciekawe dlaczego nie ma optotriaków z załączaniem w szczycie. Obyło by się bez kombinowania.