Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tyrystorowy regulator napięcia 12V- układ ze schematu nie działa

-SaYMoN- 08 Feb 2018 22:26 3603 13
    -SaYMoN-
    Level 10  
    Witam serdecznie,
    zrobiłem układ z tego schematu
    Tyrystorowy regulator napięcia 12V- układ ze schematu nie działa
    tranzystory dałem BC556B i BC548C, potencjometr 50k. Zrobiłem próbę regulacji napięcia na żarówce 21W i okazuje się, że przy niskich wartościach rezystancji na potencjometrze tyrystor jest w stanie przewodzenia, a po zwiększaniu rezystancji żarówka gaśnie i tyrystor nie przewodzi prądu. Gdzie szukać przyczyny?
    Pozdrawiam
    miniu1
    Level 23  
    To nie jest regulator napięcia, tylko tzw. ściemniacz... czyli regulator oświetlenia. Po podłączeniu do 230V napięcia przemiennego wg tego schematu powinien regulować natężenie oświetlenia, którego źródłem jest widoczna na nim żarówka 230V ....
    -SaYMoN-
    Level 10  
    Racja, układ jest na ~230, a ja chciałem =12V. Tylko zamiast lewej strony od tyrystora na schemacie, podłączyłem prostownik, rezultat jak wyżej. Czyli w ogóle nie da się pozamieniać wartości elementów, żeby pracował z =12V?
    zworys
    Level 39  
    Dla prądu tętniącego czyli tylko transformator i układ prostowniczy BEZ ŻADNEGO KONDENSATORA układ powinien zadziałać, ale trzeba dobierać wartości R1, P1, - generalnie powinny być niższe wartości niż obecnie. R4 można zmniejszyć ale nie za bardzo. Spróbuj R1 - 470 omów , P1 - 4,7k
    -SaYMoN-
    Level 10  
    Polutowałem zgodnie z zaleceniami i R4 - 100 omów. Bez zmian. Żarówka świeci tylko gdy na P1 odłożona jest mała rezystancja. Gdy się nieznacznie zwiększy- gaśnie.
    -SaYMoN-
    Level 10  
    Zmniejszenie wartości elementów podziałało. R4 = 200 omów. Tyrystor trochę się nagrzewa. Na żarówce napięcie jest w zakresie 2-9,3V. Da się coś jeszcze zrobić, żeby nie tracić tych kilku woltów z zasilania? Czy będzie skutkowało obniżenie bardziej wartości P1 i R1?
    -SaYMoN-
    Level 10  
    R1 -100 omów, P1 - 1000 omów, R4 - 270 omów. Układ ładnie reguluje napięcie, tylko sam tyrystor się nagrzewa do ok 50C po półgodzinnej pracy. Inne elementy nie nagrzewają się.
    -SaYMoN-
    Level 10  
    Radiatora nie ma. Jak tyrystor się podda to zastąpię większym. Dziękuję za pomoc.