Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Test modułu Bluetooth HC-05 z płytką ZS-040 - recenzja i opinia

grala1 09 Lut 2018 04:20 1989 3
  • Witam wszystkich.

Poniżej chciałbym przedstawić Wam krótki opis bardzo popularnego modułu Bluetooth HC-05master-slave z płytką bazową ZS-040. Jest to moduł służący do bezprzewodowej komunikacji Bluetooth, wyposażony w interfejs UART oraz obsługę komend AT.

Test modułu Bluetooth HC-05 z płytką ZS-040 - recenzja i opiniaTest modułu Bluetooth HC-05 z płytką ZS-040 - recenzja i opinia

Moduł ten możemy wykorzystać, np. do bezprzewodowej dwukierunkowej komunikacji komputera z mikroprocesorem AVR obsługującym interfejs UART.
    Poniżej opiszę moduł HC-05 przylutowany do adaptera ZS-040, gdzie mamy złącze sześciopinowe oraz wizualizację diodą LED (czy moduł został sparowany) i przycisk monostabilny. Do dyspozycji mamy piny: EN, VCC, GND, TxD, RxD, STATE.
    EN służy do wyłączenia modułu - podanie na ten pin masy wyłączy moduł, pozostawienie tego pinu wolnego pozwala na pracę modułu.
    VCC to zasilanie, GND masa. Tx, Rx linie komunikacyjne interfejsu UART. Pin STATE zmienia swój stan po nawiązaniu komunikacji, jest on podpięty do pinu PIO9, czyli pinu 32 modułu HC-05.
    Wymiary modułu wraz ze złączem to 43x17x7mm. Na adapterze mamy stabilizator napięcia, przez co wartość napięcia zasilającego modułu max 6,5V, zasięg do 10m, prędkość transmisji 9600bps, domyślny tryb pracy – slave, pobór prądu zmierzony przeze mnie to 45mA. Mimo zastosowania stabilizatora w adapterze, poziom napięć do komunikacji UART dalej wynosi 3,3V.
    Hasło do parowania to: 1234.
    Na adapterze mamy jedna diodę LED podpiętą do pinu PIO8 (pin 31), która po podaniu zasilania na moduł zaczyna migać, a po sparowaniu modułu z innym urządzeniem zmienia sposób wizualizacji na dwa krótkie błyśnięcia i przerwa, po czym sekwencja się powtarza.
    Ceny modułu z przesyłką zaczynają się od ok. 16,50zł na polskich portalach aukcyjnych, zaś na zakup prosto z Chin przeznaczyć trzeba niespełna $2,8 wraz z przesyłką.

Pierwszy z testów, jaki wykonałem, to sparowanie modułu z komputerem, wysłanie bezprzewodowo komunikatu do modułu i odebranie go na tym samym terminalu – na module zostały zwarte linie komunikacyjne od interfejs UART – Rx z Tx, zasilanie moduł 3,3V. Po podłączeniu w ten sposób modułu dioda LED będzie szybko migać.

Został tutaj wykorzystany komputer z systemem Windows 10 oraz programem „PuTTY”.
    Poniżej pokazane dodawanie urządzenia Bluetooth:

Jak widać - udało się poprawnie dodać urządzenie.

Test modułu Bluetooth HC-05 z płytką ZS-040 - recenzja i opiniaTest modułu

Od tej chwili dioda LED zaczyna migać dwa razy, po czym następuje przerwa i powtórzenie cyklu.
    W menadżerze urządzeń w Windowsie pojawiły nam się dwa nowe porty COM – w tym przypadku port COM 4 oraz COM5. Należy wybrać ten pierwszy port - COM4. Przy wybraniu portu COM5 nie nawiążemy połączenia z modułem Bluetooth.

Uruchamiamy program „PuTTY „i w kategorii „SESION” zmieniamy typ połączenia na „SERIAL”, wpisujemy w „SERIAL LINE” „COM4” i w oknie „SPEED” podajemy prędkość 9600. W miejscu „SAVED SESSIONS” wpisujemy wybraną przez siebie nazwę i naciskamy „SAVE”.

Przy następnym połączeniu będziemy mogli załadować nasze zapisane ustawienia, wybierając je i wciskając „LOAD”.

Teraz przechodzimy do kategorii CONNECTION/SERIAL i tutaj ustawiamy nasz port COM.

Teraz klikamy przycisk „OPEN”.
    Od tej chwili wszystko, co wpiszemy w oknie terminala zostanie wysłane bezprzewodowo do modułu HC-05 i zostanie wysłane z niego z powrotem (dzięki zwarciu linii Rx z Tx) bezprzewodowo na komputer i pojawi się to w oknie naszego terminala.
    W oknie terminala wpisałem tekst „test hc-05” i ten, że tekst został wyświetlony na monitorze komputera.

Nie trzeba wciskać klawisza ENTER, skutkiem każdego naciśnięcia guzika na klawiaturze będzie pojawienie się wybranego znaku w oknie terminala.
    Rozpięcie zworki łączącej Rx z Tx spowoduje brak reakcji w oknie terminala – nie będziemy widzieć tego, co naciskamy, ani nie dostaniemy odpowiedzi z modułu, mimo to że moduł cały czas odbiera to, co do niego wysyłamy, po rozwarciu zworki moduł nic nie wysyła, bo na linię nadawczą nic nie jest wysyłane.

Druga część testu to wysyłanie danych bezprzewodowo z jednego komputera do drugiego za pomocą badanego modułu. Odległość między komputerem a modułem to ok. 6m.
    W tym teście wykorzystałem wymieniony wcześniej komputer, badany moduł HC-05 oraz drugi komputer z Windowsem XP, do którego został podłączony konwerter USB-UART zbudowany na układzie FT232. Należy jednak pamiętać, że nasz badany moduł HC-05 działa na poziomie napięć 3,3V, przez co na konwerterze USB-UART należy ustawić zworkę w pozycji 3,3V. Na drugim komputerze jako terminal został użyty program „HyperTerminal”. Tutaj konwerter wykrywany jest na porcie COM25, a poniżej mamy podane jego ustawienia dla programu „HyperTermianal”.

Od tej chwili możemy komunikować się bezprzewodowo pomiędzy tymi komputerami dzięki naszemu modułowi HC-05.
    W programie „HyperTerminal” w ustawieniach włączyłem lokalne echo, by na oknie terminala było widać to, co piszemy na klawiaturze. Efektem tego powinno być to, że w oknach obu terminali powinniśmy widzieć to samo (o ile będziemy nadawać z „HyperTerminala” – w „PuTTY” nie znalazłem opcji włączenia echa, więc nie widzimy tego, co wpisujemy w oknie „PuTTY”).
    Wpisałem tekst w oknie „HyperTerminala”:

Na drugim komputerze odebrałem ten komunikat w „PuTTY”, co pokazuje poniższy obraz.

Skoro działa komunikacja w jedną stronę, to powinna działać komunikacja i w drugą stronę.
    W celu sprawdzenia w oknie „PuTTY” wpisuję tekst a w oknie „Hyperterminala” pojawia się dokładnie to samo, co zostało napisane w „PuTTY” na drugim komputerze.

Jak dowodzi powyższe - komunikacja bezprzewodowa Bluetooth za pomocą badanego modułu HC-05 działa poprawnie.
    Dzięki obsłudze komend AT możemy np. zmienić nazwę modułu, prędkość transmisji lub np. hasło do parowania.
    Do obsługi komend możemy dostać się na dwa sposoby poprzez podanie sygnału na pin PIO11 stanu wysokiego - 3,3V. W naszym adapterze mamy do dyspozycji guzik, który to właśnie w momencie naciśnięcia podaje stan wysoki na pin PIO11, czyli pin 34 modułu HC-05.
    Pierwszy sposób to naciśnięcie przycisku, podczas gdy moduł był i jest nadal zasilany. Wtedy prędkość transmisji powinna być 9600bps, chyba że wcześniej ją zmieniliśmy.
    Drugi sposób to wciśnięcie guzika i dopiero teraz podanie zasilania. Przy tym sposobie prędkość transmisji wynosi 38400bps i nie jest zależna w żaden sposób od tego, co było wcześniej ustawione.
    Przy obu sposobach należy pamiętać o tym, by w czasie używania komend AT na pinie 34 cały czas był stan wysoki, czyli trzeba cały czas trzymać wciśnięty guzik na adapterze. Puszczenie guzika może spowodować brak poprawnych reakcji na wpisywanie komend.
    Przy używaniu komend AT należy posługiwać się tylko wielkimi literami.
    Poniżej pokazana zmiana nazwy modułu poprzez wpisanie komendy AT+NAME=GRALA1

Test modułu Bluetooth HC-05 z płytką ZS-040 - recenzja i opiniaTest modułu Bluetooth HC-05 z płytką ZS-040 - recenzja i opinia

Po poprawnym wpisaniu komendy AT moduł powinien odpowiedzieć tekstem "OK".

Pamiętajcie o wspólnej masie dla konwertera USB-UART oraz modułu HC-05, inaczej możecie mieć problemy z komunikacją.
    Przy robieniu tego opisu nie robiłem prób zasięgu modułu - odległość między komputerem a modułem była stała i wynosiła 6 metrów.
    Poniżej link do opisu modułu HC-05 z innym adapterem
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17017103#17017103

Fajne!
  • #2 09 Lut 2018 18:13
    klaper7
    Poziom 7  

największą zaletą jaka posiada jest to że można go skonfigurować tak by automatycznie się parował z drugim hc-05/6 tworząc praktycznie niewidoczny most bezprzewodowy dla uart (poza niezauważalnym opóźnieniem). z powodzeniem korzystałem takiego rozwiązania przy odległości bliskiej 10m i baud 470k.

• #4 12 Lut 2018 23:44
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo