Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie zwarcia uzwojenia wtórnego transformatora

09 Lut 2018 10:21 2028 8
 • Poziom 22  
  Jak wykryć zwarcie transformatora na uzwojeniu wtórnym bez ingerencji w sam transformator i w uzwojenie wtórne. Pierwotne jest zasilane z sieci. Czy można to zrobić na zasadzie spadku napięcia na jakiejś żarówce lub oporniku wpiętym w pierwotne uzwojenie?
 • Play InternetPlay Internet
 • Play InternetPlay Internet
 • Poziom 43  
  H3nry napisał:
  Pytanie zasadnicze czy znasz znamionowe parametry transformatora ?
  Dokładniej, czy znasz prąd jałowy tego transformatora.
 • Poziom 38  
  rekinisko napisał:
  Jak wykryć zwarcie transformatora na uzwojeniu wtórnym bez ingerencji w sam transformator i w uzwojenie wtórne.


  Zmierz jaką wartość ma prąd jałowy transformatora na uzwojeniu pierwotnym. Dobry transformator pobiera niewielki prąd bez obciążenia.

  Pozdrawiam!
 • Poziom 26  
  Jeżeli jest zwarcie na wtórnym lub pierwotnym, to transformator zrobi się gorący i zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach i unosić się z niego dym po kilkudziesięciu sekundach od włączenia do zasilania albo jeżeli jest zabezpieczony bezpiecznikiem to spali bezpiecznik. Mierzymy rezystancję uzwojenia pierwotnego po odłączeniu od zasilania, jeżeli ta rezystancja jest odpowiednia, znaczy że zwarcie jest po stronie wtórnej. Jaka powinna być ta rezystancja? Na to pytanie odpowiedź nie jest taka prosta. Po co koledze wogóle takie informacje? Rezystancję można np wziąć z internetu lub z katalogu producenta lub określić znając liczbę zwojów uzwojenia pierwotnego, przekrój drutu oraz średnią długość jednego zwoju. Skąd wziąć te dane? Można je oszacować i obliczyć znając przekrój rdzenia. Skąd wziąć przekrój rdzenia, można oszacować lub wziąć od producenta lub z internetu. Albo np. jeżeli znamy moc transformatora to możemy obliczyć jego prąd znamionowy dzieląc jego moc przez napięcie zasilania. Prąd zwarciowy takiego trafo będzie wynosił jakieś 10-20x prąd znamionowy. W związku z tym jego rezystancję uzwojenia pierwotnego można oszacować dzieląc napięcie zasilania przez (30-60 x prąd znamionowy).
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Są przetestowane 3 transformatory - 20 - 80 - 160 VA. Wykorzystana żarówka 230V x 20W. Przy włączeniu transformatorów do sieci żarówka świeciła się z nie dużą jaskrawością, zależnie od mocy transformatora . Przy włączeniu obciążenia do wtórnego uzwojenia jaskrawość poświaty zwiększała się zależnie od mocy obciążenia. Przy zwarciu wtórnego uzwojenia żarówka świeciła się pełną jaskrawością.Przy sprawdzeniu transformatorów większej mocyi należy odpowiednio zwiększyć i moc żarówki. Wykrywanie zwarcia uzwojenia wtórnego transformatora
 • Moderator Projektowanie
  Łukasz.K napisał:
  Jeżeli jest zwarcie na wtórnym lub pierwotnym, to transformator zrobi się gorący i zacznie śmierdzieć i unosić się z niego dym po kilkudziesięciu sekundach od włączenia do zasilania

  Albo po dłuższym czasie, gdy zwarcie jest niewielkie (np. 1 zwój).
  Łukasz.K napisał:
  Mierzymy rezystancję uzwojenia pierwotnego po odłączeniu od zasilania, jeżeli ta rezystancja jest odpowiednia, znaczy że zwarcie jest po stronie wtórnej

  Co znaczy odpowiednia?
  Zmniejszenie rezystancji uzwojenia o jeden czy dwa (zwarte) zwoje jest niewykrywalne omomierzem, a w dodatku nominalna rezystancja jest nieznana.
  Łukasz.K napisał:
  Jaka powinna być ta rezystancja? Na to pytanie odpowiedź nie jest taka prosta. Po co koledze wogóle takie informacje?

  Aby wykryć omomierzem zwarcie, jak kolega pisze wcześniej?
  No to da się coś wykryć omomierzem czy nie?
  Łukasz.K napisał:
  Rezystancję można np wziąć z internetu lub z katalogu producenta

  Żaden producent tego nie podaje, a "z internetu" to jak szukanie igły w stogu siana. Nie jest też wartość tej rezystancji stała - producent wprowadza niejednokrotnie zmiany.
  Łukasz.K napisał:
  określić znając liczbę zwojów uzwojenia pierwotnego, przekrój drutu oraz średnią długość jednego zwoju. Skąd wziąć te dane? Można je oszacować i obliczyć znając przekrój rdzenia. Skąd wziąć przekrój rdzenia, można oszacować lub wziąć od producenta lub z internetu.

  To będą szacunki i tak oszacowana wartość rezystancji na nic nam się nie zda. Na pewno nie da się porównywać jej z mierzoną rezystancją aby ocenić czy zwarcie jest czy go nie ma na pierwotnym.
  Łukasz.K napisał:
  Prąd zwarciowy takiego trafo będzie wynosił jakieś 10-20x prąd znamionowy

  Co ma prąd zwarciowy do prądu jałowego?
  Łukasz.K napisał:
  W związku z tym jego rezystancję uzwojenia pierwotnego można oszacować dzieląc napięcie zasilania przez (30-60 x prąd znamionowy).

  A to już jest jakieś kuriozum, a w końcu znowu - oszacować - i co nam to da? - j.w.

  Reasumując - narozpisywał się nam tu kolega, ale informacji przydatnych w tym - zero, za to błędnych informacji - wiele.
  Prosimy o lepsze porady.

  aksakal napisał:
  Przy włączeniu obciążenia do wtórnego uzwojenia jaskrawość poświaty zwiększała się zależnie od mocy obciążenia. Przy zwarciu wtórnego uzwojenia żarówka świeciła się pełną jaskrawością.

  Ta metoda sprowadza się do pomiaru prądu jałowego.

  rekinisko napisał:
  Jak wykryć zwarcie transformatora na uzwojeniu wtórnym bez ingerencji w sam transformator i w uzwojenie wtórne.

  Tylko przez pomiar prądu biegu jałowego - zwarcie powinno znacząco zwiększyć prąd jałowy, ale trzeba znać jego nominalną wartość (nie jest podawana przez producenta, bywa że jest różna w różnych egzemplarzach tego samego typu - np. przy niestarannym złożeniu rdzenia). Można mierzyć ten prąd w sprawnym innym takim samym transformatorze i porównać, metoda oszacowania wartości prądu jałowego jest trudna (trzeba wykonać dokładne obliczenia) i niepewna - np. transformator mógł być nawinięty "oszczędnie" (cieńszy drut), albo t.zw. ochronne miały większą ilość zwojów.
  Były też sposoby w postaci "wykrywacza" zwartych zwojów cewek - ale wymagałoby to jego budowy i rozbierania transformatora (zdjęcia cewki z rdzenia - niemożliwe dla toroida).
 • Poziom 36  
  Przede wszystkim pomiar prądu biegu jałowego. Jakiekolwiek zwarcie, chociażby jednego zwoju na wtórnym, czy pierwotnym uzwojeniu natychmiast skutkuje bardzo dużym wzrostem prądu biegu jałowego.
  Tu przykład testera transformatorów co prawda WN i pracujących przy wysokiej częstotliwości (15625 Hz), ale zasada pomiaru jest taka sama przy każdym transformatorze.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3210329#3210329
 • Poziom 26  
  Jeżeli będzie zwarcie dwóch zwojów to moim zdaniem powinien pojawić się dym i nieprzyjemny zapach po co najwyżej kilkudziesięciu sekundach, a zwarcie w wyniku rozgrzania drutu do wysokiej temperatury rozszerzy się na sąsiednie zwoje niszcząc w krótkim czasie transformator doszczętnie. Moim zdaniem jeżeli transformator jest podłączony do zasilania i nie wydziela żadnych zapachów to nie ma zwarcia albo jego uzwojenie jest już przepalone.

  Dodano po 50 [minuty]:

  Transformatory małych mocy (kilkanaście VA) mają niewielką reaktancję, licząc wg wzoru który podałem będziemy dzielić bardziej przez (prąd znamionowy x20). Dla mocy rzędu 60VA (30xprąd znamionowy). Dla transformatorów rzędu 600VA dzielimy przez około (35 x prąd znamionowy) itd. Dla wyższych mocy dzielimy przez więsze krotności prądu znamionowego.