Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domowy Oczyszczacz Powietrza - zrób to sam

LogicznaAlternatywa 11 Feb 2018 18:48 27132 91
Optex
    User removed account
    User removed account  
  • Optex
    mczapski
    Level 39  
    Drodzy Koledzy. Słucham tego szumu lub hałasu nt zanieczyszczenia powietrza i nasuwa mi się jedno. Zanim sprzedawcy/producenci sprzętu oczyszczającego nie osiągną planowanych zysków smog musi być. Czy nie widzicie jak wybiórcze są wyniki badań i spostrzeżenia przeróżnych nawiedzonych? Każda mgła jest ogłaszana jako klęska smogowa jakby nikt nigdy nie widział mgły. Tak się składa, że trochę żyję i widywałem powietrze zanieczyszczone optycznie i zapachowo. Żadnego porównania do obecnych stanów. A jest faktem, iż obecnie mamy większą część zanieczyszczeń bardzo drobnych. Ale o dziwo spece twierdzą, że nie pochodzą one od samochodów. Tymczasem proporcje spalania i pylenia między kominami i samochodami są również nieporównywalne z odległą historią. A więc dokąd Philipsy, Samsungi itp produkują uzdatniacze powietrza smog ma być.
    lelum0
    Level 16  
    Co myślicie o filtrach do oczyszczacza Webber AP8700 ? 150 zł za 4 filtry, do tego dołożyć na początek włókninę filtracyjną, żeby wyłapać większe cząsteczki kurzu.
  • Optex
    jack63
    Level 43  
    kpp_jacek wrote:
    uż lepszy jest odkurzacz centralny, bo ten przynajmniej "wyrzuci" na zewnątrz to powietrze które zasysa.

Pomijając fakt rzadkości "występowania" zastanów się skąd ten odkurzacz weźmie powietrze aby go wyrzucić???
    Przecież nie zrobi próżni, bo ludzie się uduszą.
    Piszesz logicznie, choć trochę nie na temat, bo o zagrożeniu bakteriologicznym a nie o pyłach, tu dałeś ciała.
    Ktoś pytał o ew zastąpienie filtrów HEPA czymś innym. To praktycznie nierealne. Jednak można je sporo "odciążyć" dając filtry wstępne, oczywiście wiąże się to z koniecxnością stosowania wentylatora o większym sprężu i większym zużyciem prądu. Innym bardzo starym ale skutecznym spisobem są tzw komory pyłowe. Czyli duże objętości na drodze powietrza. Przekrój kanału musi się zwiększyć aby spadła prędkość powietrza. Wtedy pyły opadają jak samolot gdy zbytnio "zahamuje". Niestety im drobniejszy pył tym to hamowsnie musi być mocniejsze (mniejsza prędkość) a to wymusza olbrzymie przekroje i objętości. Najlepsze pod tym względem są GWC (gruntowe wymienniki ciepła). Mamy podgrzanie i oczyszczenie powietrza w jednym.
    Kolegów piszących o komputerach w roli oczyszczacza rozczaruję. Wenylatory komputerowe nie są w żaden sposób przystosowane do tego celu. Albo nie będzie filtracji a będzie chłodzenie albo ugotujecie komputer a filtracji i tak nie będzie...
    User removed account
    User removed account  
    lelum0
    Level 16  
    Wygląda na to, że autor zastosował filtry z urządzenia AIRKOMFORT AC-05
    jack63
    Level 43  
    kpp_jacek wrote:
    na ulicy oddycham czym popadnie a w domu mam się bać pyłu? Trochę bez sensu.

To co Ty piszesz jest bez sensu. Nie chodzi o "naturalny" pył z jakim ludzie mają do czyninia od milionów lat, ale o zanieczyszxzenia emitowane przez w głownej mierze złe spalnie paliw stałych. Głwnie złej jakości węgiel źle spalany przez niewiedzę i zwykły głupi upór większości ludzi.
    kpp_jacek wrote:
    i taki pełnoprzepływowy filtr który pozwoli na skuteczne odfiltrowanie przepychanego powietrza, albo ma spore gabaryty albo przy małych wymiarach skuteczność jest symboliczna

Dalej nie załapałeś o czym piszę.
    Nie chodzi o sam wymiar filtra, ale o jego wielkość w stosunku do ilości przepływającego powietrza.
    Aby wymusić przepływ, nie ważne czego, wody, prądu, powietrza musi być źródło napięcia lub ciśnienia pokonujące opory przepływu, czyli rezystancję.
    Mały wentylator i mały filtr są jak niskie napięcie i bardzo duża rezystancja. Jakiś tam przepływ będzie do czasu aż filtr się zatka, a wtedy ustanie.
    Tak dla informacji napiszę, że filtry HEPA mają bardzo duże "rezystanvje" początkowe, które rosną szybko w miarę zapychania się filtra.
    A ztym odkurzaczem centralnym jest tak, że jak działa i ssie to powietrze każdą szczelinką stsra się wejść do domu. Czyżbyś miał "ofiltrowane" wszystkie nawiewniki i szpary w oknach, drzwiach itp. ???
    User removed account
    User removed account  
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wydaje mi się ten pomysł mocno chybiony - raz że urządzenie hałasuje, a dwa ma znikomą wydajność. Panowie będą uprzejmi zauważyć odnośnie komputerów, że te działają jak filtry cyklonowe - stąd osadzający się w nich kurz. Lepszym "oczyszczaczem" powietrza jest stary telewizor, gdzie pole elektrostatyczne generatora WN ściąga "syf" z powietrza do wewnątrz obudowy - można pokusić się o zbudowanie podobnego jonizatora, który będzie przyciągał do siebie ciała stałe - będzie cicho i czysto, pewnie porównywalnie z tym urządzeniem pompującym powietrze przez filtry Hepa. Gdyby chcieć, żeby to było dobrze i skutecznie, to należało by zbudować cały system wymuszonej wentylacji pomieszczenia/budynku - gdzie świeże powietrze było by do niego wtłaczane przez system filtrów, a zużyte odsysane na zewnątrz - jak to jest w systemach klimatyzacji dużych obiektów.
    keseszel
    Level 26  
    Podniecacie się tym urządzeniem zrobionym jako sztuka dla sztuki. Autor chciał coś zrobić i zrobił - to tak jak odpromieniacz z kasztanów położonych przed monitorem. Dla mnie to jedynie przeciętny zbieracz kurzu zrobiony na bazie paniki smogowej. ( nie twierdzę, ze powietrze jest idealnie czyste !!! ) Aby to "cudo " miało jakiś sens działania należałoby uszczelnić całe pomieszczenie/mieszkanie. Do tego wstępny filtr by zasysać powietrze z zewnątrz. Pylą ściany, przez nieszczelności i wentylacje dostają się jakiekolwiek "syfy" ;-) z zewnątrz. Na moje te wszelkie "oczyszczacze" powietrza g..dają. Ale - chciał coś zrobić, zrobił. Terza może się pochwalić, ze ma czyste powietrze. Ani słowa o wydajności, poborze prądu, skuteczności. Zwykłe kartonowe pudło, które umożliwiło zysk:
    -producentom tektury
    -producentom szarej taśmy
    -producentom elektryki
    -autorowi - satysfakcja to też zysk..
    Rezystor240
    Level 41  
    robokop wrote:
    Rezystor240 wrote:

Bezpieczeństwo czegoś takiego, na pewno nie będzie na najwyższym poziomie

Really???

Coś takiego do działania potrzebuje kilka kilowoltów.
    Zrobić coś takiego w amatorskich warunkach, a przede wszystkim bezpiecznego nie jest prostym zadaniem.
    jack63
    Level 43  
    keseszel wrote:
    Na moje te wszelkie "oczyszczacze" powietrza g..dają.

To też coś... :D. Można użyźnić glebę....
    Jednak, może nie takie, ale coś dają. Szczególnie jak w domu jest malutkie dziecko. Kolega ma dziecko i używa oczyszczacza. Mówi, że szału z czystością powietrza nie ma ale różnica jest odczuwalna gdy go wyłączy.
    A z tą wręcz modą smogową jest jak ze wsztskim czego ludzie się boją. Kościół już prawie dwa tysiące lat żyje za darmo, a producenci maseczek w Krakowie mają zbyt na swoje placebo smogowe...
    robokop
    jack63 wrote:
    Szczególnie jak w domu jest malutkie dziecko. Kolega ma i mówi, że szału nie ma ale różnica jest odczuwalna.
    Jak ma się kotłownię, psa i palacza - żyć się bez tego nie da.
    keseszel
    Level 26  
    Miałem kotłownie. Latania, ze szmatą nie unikniesz..
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Rezystor240 wrote:
    Bezpieczeństwo czegoś takiego, na pewno nie będzie na najwyższym poziomie.
    jack63 wrote:
    Tylko w domu są nie do użycia...

Ktoś tu pisał o postawieniu czegoś takiego w domu BEZ obudowy??? Miałeś TV kineskopowy? I co? żyjesz?
    Rezystor240 wrote:
    Coś takiego do działania potrzebuje kilka kilowoltów.
    Zrobić coś takiego w amatorskich warunkach, a przede wszystkim bezpiecznego nie jest prostym zadaniem.
    No nie jest. Nikt jednak nie każe Ci budować czegoś o czym nie masz pojęcia i na dodatek wsadzisz to potem do kartonowego pudła ;) Jednak jest to możliwe i wykonalne - może nie dla każdego, ale jest. I jest też możliwość zrobienia tego w taki sposób, by nie zagrażało niczemu i nikomu.
    W urządzeniu z tematu też do końca bezpiecznie nie jest - zawsze może się jakiś kabelek urwać, a małe dziecko może wsadzić w wentylator palucha, albo kredkę. Dalej (jak juz przewidujemy czarny scenariusz) to :przegrzane uzwojenie silnika powoduje zapłon kartonu, od kartonu zapalają się firanki i meble, od pożaru w Twoim mieszkaniu powstaje pożar w domu 10 piętrowym, wszyscy giną, a pożoga ognia rozprzestrzenia się na całe miasto....
    Oczywiście - można i tak. Dlatego też jeśłi za coś się ktoś bierze - niech wykaże chociaż odrobinę wyobraźni i zrobi to dobrze.
    jack63
    Level 43  
    398216 Usunięty wrote:
    jack63 napisał:
    Tylko w domu są nie do użycia...
    Ktoś tu pisał o postawieniu czegoś takiego w domu BEZ obudowy??? Miałeś TV kineskopowy? I co? żyjesz?

Wyrwałeś z kontekstu część mojej wypowiedzi, aby udowodnić nie do końca prawdziwą tezę.
    Kineskopy mieli prawie wszyscy, ale służyły one do czegoś innego niż odpylanie.
    Możesz sobie zrobić takie urządzonko i pewnie będzie bezpieczne tak dla domowników , jak i dla pyłu, tzn. jego wydajność/zdolność filtracji będzie prawie zerowa, choćby ze względu na wymiary czyli drogę i czas w którym będzie przebywać zapylone powietrze.
    Takie urządzenia mają sens tylko w gigantycznych instalacjach. W domu można się tylko pobawić...
    failedmission
    Level 11  
    michaelin wrote:
    koszt wymiany filtra to okolo 200zl

no to chyba ogniska palisz w domu albo masz go właczonego przy otwartych oknach. Realny koszt to wymiana filtra za 130 zł od 6 do 12 miesięcy w zależności od poziomu zanieczyszczeń.

michaelin wrote:
    Komunikacja z urządzeniem Xiaomi nie jest kompatybilna z popularnymi routerami TP-Link

skąd niby takie informacje? Z moim TL-WR1043ND działa bez problemu.

I tak nic lepszego nie dostaniesz za 450zł więc nie wiem po co to czepianie się.
    Rezystor240
    Level 41  
    398216 Usunięty wrote:
    Nikt jednak nie każe Ci budować czegoś o czym nie masz pojęcia i na dodatek wsadzisz to potem do kartonowego pudła Jednak jest to możliwe i wykonalne - może nie dla każdego, ale jest.

Nie wiem czy zdecydował bym się na umieszczenie tego wynalazku w kartonowym pudle.
    Trochę bym się martwił o samozapłon czegoś takiego.

Lecz zgłębię wiedzę na ten temat, i może kiedyś coś takiego wykonam?
    robokop
    jack63 wrote:
    Przykro, że zawiodłem oczekiwania. Przepraszam.
    Nic się nie stało, nie przejmuj się.
    jack63 wrote:
    A czy mógłbyś mnie wyprowadzić z błędu prezentując domowy filtr elektrostatyczny.

Służę uprzejmie - pod linkiem może być przykład? http://www.airfilter.pl/series_60.html
    jack63 wrote:
    Z góry dziękuję
    Nie ma za co.
    PheonixBMW
    Level 7  
    Witam
    Ja zrobiłem oczyszczacz z dużego wentylatora od kompa - zasilany ładowarką UBS (bardzo cicha praca) , świetlówki UV (podobno zabija jakieś żyjątka podobno wirusy) i filtrów do oczyszcza SENCOR za 80zł w AUCHAN (są trzy filtry). Całość w pudełku po głośnikach. Przepływ powietrza mały, ale działa cały czas bo na połowie zasilania to niesłyszalny nawet wieczorem.
    Kolejność : zestaw 3 filtrów (siatka, węgiel aktywny, papier), lampa UV na desce aby się nie zapaliło, wentylator (wydmuchuje powietrze z pudła)
    Cichy i oszczędny gadżet. Działa już kilka miesięcy. Na filtrach kurz się pojawia więc coś tam daje.
    jack63
    Level 43  
    robokop wrote:
    użę uprzejmie - pod linkiem może być przykład? http://www.airfilter.pl/series 60.html

Może nie domowy, ale barowy. Najważniesze, że nie jest olbrzymi. Da się go umieścić zamiast wiatraka z lampą i nie będzie zbytnio szpecił.
    Bardzo dziękuję za inf. Zapamiętam.
    Ciekawe jak to się sprawdza w praktyce?
    Jednak, to zupełnie inna "półka" niż ten z tematu.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    jack63 wrote:
    Obawiam się, ze ten z tematu wątku nie mieści się na żadnej półce... ;)
    robokop
    jack63 wrote:
    Bo ten sprawia wrażenie urządzenia skutecznego i profesjonalnego - podałem akurat ten, jako że wydawało mi się, iż poddajesz w wątpliwość istnienie innych, niż do instalacji przemysłowych. Jak zagłębić się w temat, to są dużo tańsze, wolnostojące, zawierające wentylator, filtr Hepa plus jonizator. Dla uzupełnienia- są również elektrofiltry przewoźne do stanowisk spawalniczych.
    peterrrm
    Level 14  
    Też miałem zamiar wykonać oczyszczacz we własnym zakresie. Jednak kupiłem tanie oczyszczacze Webber 8400 i Sencor 8400 (to samo ale inaczej się nazywa). Cena jeśli dobrze pamiętam 430zł, nowy filtr 80zł. W mieszkaniu mierzę poziom zanieczyszczeń i po włączeniu oczyszczaczy na 2 bieg (są 3 biegi) poziom ten spada szybko i zauważalnie poniżej 100% normy. Wcześniej jest np 200%. Więc nie można się zgodzić z niektórymi osobami które twierdzą, że filtry takie nie mają sensu. Natomiast nigdy bym nie kupił reklamowanych oczyszczaczy za 2 lub 3 tyś zł ! nie sądzę aby ten filtr był lepszy od mojego za 430zł. Najważniejsza funkcja to oczyszczanie z PM10 i PM2,5 a to robi najtańszy oczyszczacz.
    Jeśli chodzi o oczyszczacz autora tematu, to przede wszystkim brakuje mu niezbędnego filtra wstępnego. Druga sprawa, że koszt 380 zł jest moim zdaniem zbyt duży żeby robić taki oczyszczacz samemu.