Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowy Oczyszczacz Powietrza - zrób to sam

LogicznaAlternatywa 30 Wrz 2019 20:08 16938 90
    lfldp
    Poziom 4  
    wprost123 napisał:
    Harmann RM250 kosztuje ok 450zł i w górę. Czyli do oczyszczacza domowej roboty raczej trochę słaboopłacalny (chociaż nie ma tragedii jeszcze) ale gorzej jest tu z hałasem- ponoć daje 60 dB.
    Tak więc proszę o podrzucenie namiarów na wentylatory takie, jak są w oczyszczaczach- ciche i wydajne. Nie muszą być do oporów jak w prawdziwych HEPA, skoro- jak pisze poprzednik itak w oczyszczaczach są "słabsze" filtry. Ja niestety takich nie znalazłem.
    wytlumaczylem wszystkim jakie
    sa to wirniki diagonalne firmy ebm papst a w wyciagach takie jak weller zero smog do odciagu oparow do lutowania wystepuja dmuchawy promieniowe rowniez tej firmy

tutaj glowny problem rozchodzi sie o to ze nie wiadomo do konca jaki wentylator powinien posiadac sprez bo wg. mnie to jest tak ze jesli hepa h13 stawia koncowy opor cisnienia 600pa to zeby wykorzystac taki filtr do konca wentylator musi na wykresie przepchnac taki opor przy zalozonej predkosci jaka chcemy osiagnac czyli zalozmy ze to bedzie predkosc 200m3/h i 600pa na wykresie przy takiej predkosci
    no to teraz znajdz sobie taki wentylator/dmuchawe i zobacz ile one kosztuja
    harmanny RM to tutaj wogole odpadaja bo posiadaja wirniki AC a nie EC a w szczegolnosci do hepy rekomendowane sa wirniki EC ktore sa energooszczedne i w ktorych mozna dokonac plynna regulacje predkosci
    w oczyszczaczach dostepnych w sklepach (biorac pod uwage ich zuzycie pradu) strzelam ze one posiadaja jedne z najslabszych wirnikow ebm poniewaz przy 200m3/h i 55W to taki wirnik moze osiagnac conajwyzej wydajnosc do 300pa i moze to tak ma dzialac ze im filtry sa bardziej zabrudzone to predkosc w tych komercyjnych oczyszczaczach poprostu spada a moze byc i tak ze jak twierdza w sklepach jezeli koncowy spadek cisnienia to 600pa no to dajemy wirnik do 300pa ale ja sam do konca nie wiem
    tutaj masz przykladowy wirnik diagonalny firmy ebm ktory jest duzo mocniejszy niz ten instalowany w tych urzadzeniach > https://sklep.wentylatory-online.pl/pl/p/R3G-190-RD45-03-EBM-PAPST-promieniowy/1721
    z wykresu wynika ze:

spadek cisnienia do 500pa przy 200m3/h pobor pradu do 83W
    poszukaj na tej stronie podobny tylko troche slabszy do 55W i to bedzie na 99% taki ktory wystepuje w tych urzadzeniach :)

co do tego spadku cisnienia to niech sie ktos obeznany w temacie wypowie i nam to wytlumaczy jezeli nie jest to jakas tajemnica
    biorac pod uwage to co ja napisalem bo ja sie az tak za dobrze na tym nie znam
    swoj wentylator do odciagu dobieralem moznaby powiedziec na przyslowiowa pale sugerowalem sie koncowym zalozonym spadkiem cisnienia za filtrem hepa h13 + za nabojami z weglem
  • Fabryka Prądu