Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy VOX VT40+ - dobór transformatora

09 Lut 2018 16:40 591 9
  • Poziom 22  
    Witam, posiadam wzmacniacz gitarowy VOX VT40+ z uszkodzonym transformatorem wejściowym (rezystancja uzwojenia pierwotnego to 6ohm). Niestety nie znam parametrów tego trafa. Uszkodzone trafo było na 120V, chciałbym je zmienić aby mogło pracować z 230V. Tu jest schemat do mocniejszego modelu VOX VT80+:
    Link
    Końcówka mocy to TAS5615.
    Zdjęcia trafa i końcówki:
    Wzmacniacz gitarowy VOX VT40+ - dobór transformatora Wzmacniacz gitarowy VOX VT40+ - dobór transformatora Wzmacniacz gitarowy VOX VT40+ - dobór transformatora
    Z moich obliczeń wynika, że będę potrzebował trafo 2x30V o mocy ok. 100W - czy dobrze myślę? jeżeli tak to czy można gdzieś kupić trafo w takiej obudowie jak ta, ewentualnie zamówić?
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 43  
    Transformator winien mieć 2x30V~ (odczep po środku - czyli dwa uzwojenia po 30V~) i moc ok. 60-70W. 100 W też nie zaszkodzi - ważne żeby się zmieścił.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 41  
    398216 Usunięty napisał:
    Transformator winien mieć 2x30V~ (odczep po środku - czyli dwa uzwojenia po 30V~)
    Wybacz że ja mam inne zdanie (może się mylę), ale patrząc na schemat z załącznika (str. 3), napięcia wyjściowe tego transformatora : 2x16 - 2x24VAC max.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    gumisie napisał:
    Wybacz że ja mam inne zdanie (może się mylę), ale patrząc na schemat z załącznika (str. 3), napięcia wyjściowe tego transformatora : 2x16 - 2x24VAC max.
    Wybacz. Nie masz za co przepraszać. To oczywiście ja się pomyliłem, nie wiem czemu ale uznałem, ze 42V jest symetryczna (po prostowniku).
    W takim wypadku oczywiście transformator musi być inny - 2x15V i mocy ok. 30-40W.
  • Poziom 22  
    Jako, że we wzmacniaczu jest głośnik 8ohmowy to wezmę trafo 2x16V 80VA, co mi da po wyprostowaniu ok 44VDC, w przyszłości będę mógł zrobić wyjście na dodatkowy głośnik 8ohm. Różnica pomiędzy trafem 40W a 80W to kilkanaście złotych.
    Poprawcie mnie jeżeli źle myślę - dawno nie siedziałem w tematach wzmacniaczy :)
  • Poziom 41  
    @hiv_sick, jak zapewne zauważyłeś wspólnie z kol. 398216 Usunięty doszliśmy do wniosku, że optymalne napięcie wyjściowe tego "trafo" to: 2x15VAC (do prób Możesz zastosować 2x12V, bardziej dostępny).
    Pozostała jeszcze kwestia mocy tego transformatora. Jak Możesz podaj jego wymiary. O ile ta część nazwy tego wzmacniacza, tj. : "VT40+" oznacza jego moc WY (40W) na kanał, to raczej transformator powinien być mocy ok. 100W.
    To tak na marginesie.

Nigdy nie miałem styczności z takim wzmacniaczem a moje "porady" to tylko tzw. "gdybanie" wynikające z przeglądania schematu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Nie wiem, czy nie będzie za dużo. Transformator - a raczej jego dane o napięciu, podawane są dla obciążenia uzwojenia wtórnego znamionowym prądem. Jeśli więc tak jest i w tym przypadku jałowe napięcie może być (i będzie) wyższe - za wysokie w stosunku do możliwości układu. Musiałbyś to sprawdzić - chociażby czy napięcia kondensatorów zmieszczą się w tym zasilaniu. Końcówka mocy w klasie D, więc należy sprawdzić czy nie będzie się za bardzo grzać.
    Teoretycznie powinno być ok, ale nie wiadomo jak "sztywny" był transformator oryginalny - biorąc pod uwagę zdjęcie nie miał więcej niż 60W, ale mogę się mylić.
    Jeśłi końcówka nie była chłodzona jakimś radiatorem nie wiem, czy nie byłoby dobrym pomysłem przyklejenie jej nawet niewielkiego profilu Al (na jakiś dobry klej termoprzwodzący).
  • Poziom 41  
    398216 Usunięty napisał:
    Jeśłi końcówka nie była chłodzona jakimś radiatorem nie wiem, czy nie byłoby dobrym pomysłem przyklejenie jej nawet niewielkiego profilu Al (na jakiś dobry klej termoprzwodzący).
    Raczej była chłodzona. Spójrz na zdjęcie nr.2. Tam widać resztki pasty (nie udolnie usuniętej, pewnie mechanicznie) oraz na te dwa otwory (mocowanie radiatora).
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Na końcówce mocy jest radiatorek zrobiony z kawałka płytki PCB pokrytej miedzią i cyną :). Jeżeli chodzi o napięcia kondensatorów to różnią się tylko C16 i C120 u mnie są na 25V (ale są połączone szeregowo ze sobą) zamiast 35V jak na schemacie. Na stronie 3 schematu doczytałem:
    VCC=+31V(VT40+:2.2A/VT80+:4.4A)
    Czyli wychodzi, że zarówno dla wzmacniacza VT40+ jak i VT80+ ma być napięcie VCC=31V. Różnią się one mocą transformatorów 2.2A lub 4.4A. Zapewne dlatego, że w moim VT40+ jest głośnik 8ohm, a w VT80+ 4ohm.
    Tylko po co za mostkiem greatza jest (min: +32V, max:+48V)?
  • Poziom 41  
    hiv_sick napisał:
    Tylko po co za mostkiem greatza jest (min: +32V, max:+48V)?
    Przyjrzyj się dokładnie w jakiej konfiguracji pracuje ten zasilacz. Może mostek Gretza jest użyty do tego aby w prosty sposób uzyskać kilka różnych napięć z tego transformatora. Warto było by spojrzeć również na dane katalogowe: TAS5615.
    hiv_sick napisał:
    Jeżeli chodzi o napięcia kondensatorów to różnią się tylko C16 i C120 u mnie są na 25V
    I na tej podstawie można by stwierdzić że w przypadku Twojego wzmacniacza, transformator nie powinien mieć większego napięcia wyjściowego jak: 2x16VAC.
    Pozdrawiam