Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niewidoczna partycja w Windows

ArkadiuszWr 09 Lut 2018 17:08 591 17
  • #1 09 Lut 2018 17:08
    ArkadiuszWr
    Poziom 3  

Witam,

Miałem dysk HDD 4TB (Dysk 1 "C", Dysk 2 "E") z podziałem na partycje główną: 2TB "C" z Win7 i rozszerzoną 1,7TB "E" z danymi.
    1,7 TB widoczna jest jako nieprzydzielone ale partycja jest normalnie widoczna w systemie.
    Kupiłem dysk SSD 250GB (Dysk 0 - "F") gdzie zainstalowałem inny Win7 (64bitowy).
    Po uruchomieniu tego nowego Win7 nie widać partycji rozszerzonej 1,7TB.
    Próbowałem przekonwertować SSD na GPT ale z poziomu instalacji Win to się nie powiodło więc zrobiłem to z pierwotnego Win7 ale wtedy nie da się zainstalować na nowo Windowsa ponieważ instalator narzeka na to, że jest partycja GPT i nie pozawala na instalację.

Jaki może być powód niewidoczności partycji 1,7TB spod Win7 na SSD?

ustawienia BIOS:
    GigaByte UEFI BIOS -> Boot Mode Selection: UEFI and Legacy
    zrobiłem też to:
    http://forum.benchmark.pl/topic/116606-proble...formatowaniem-partycji-przed-instalacj%C4%85/
    i nic nie pomogło

widok ze starego systemu:

widok z nowego systemu:

0 17
  • #2 09 Lut 2018 18:10
    kompsev21
    Poziom 2  

Witam, tą partycje masz w nieprzydzielonym miejscu musisz kliknąć prawym na to z napisem nieprzydzielone i będzie napis ,,nowy wolumin prosty" klikasz to i dalej już sobie poradzisz :)

0
  • #3 09 Lut 2018 18:46
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

kompsev21 napisał:
    Witam, tą partycje masz w nieprzydzielonym miejscu musisz kliknąć prawym na to z napisem nieprzydzielone i będzie napis ,,nowy wolumin prosty" klikasz to i dalej już sobie poradzisz :)

Tylko wtedy, gdy autorowi nie zależy na odzyskaniu drugiej partycji i przywróceniu danych, a jedynie na odzyskaniu możliwości korzystania z tego obszaru dysku. Poza tym działanie bez diagnozy problemu jest zgadywaniem.

@ArkadiuszWr zamieść screen z DMDE z widoku okna partycje po wybraniu tego dysku z urządzeń fizycznych.

0
  • #4 13 Lut 2018 09:14
    waldi1888
    Poziom 8  

U mnie zadziało wykonanie opisu ze strony https://support.microsoft.com/en-us/help/2581...port-for-hard-disks-that-are-larger-than-2-tb
    Przede wszystkim ściągnięcie sterownika Intel Rapid Storage. Tak samo próbowałem przekonwertować wcześniej na gpt ale nadal win 7 nie widział. W biosie dysk 4TB był widoczny a win 7 widział tylko 2TB. Dopiero ściągnięcie sterownika Intel Rapid Storage mi pomogło. Później w zarządzaniu dyskami się pojawiła kolejna partycja 2TB i trzeba ją tam sformatować.

0
  • #5 18 Lut 2018 12:10
    ArkadiuszWr
    Poziom 3  

Problem w tym, że nie mam opcji utworzenia woluminu prostego pod nowym systemem:

screen z DMDE:

duży dysk:

I aby było jasne; jak uruchamiam stary Win 7 z dysku 4TB to ciągle widać to nieprzydzielone miejsce, nie widać go jedynie spod nowego systemu.
    Nie jestem w stanie zainstalować sterownika Intel - to chyba tylko do dysków Intela?

Co oznaczają opcje DMDE ?:
    Zresetuj GPT + MBR podpisy (GPT Off)
    Zresetować podpis sektora rozruchowego (0xAA55) i podpisy tabel GPT (EFI PART).

Ustaw GPT + MBR podpisy (GPT On)
    Ustawić podpisy GPT i startowych. Dostępne tylko na dyskach GPT po zresetowaniu.

0
  • #6 18 Lut 2018 12:36
    waldi1888
    Poziom 8  

Jeżeli nie działają Twoje pomysły spróbuj przekonwertować najpierw na gpt programem AOMEI Dynamic Disk Manager (po wybraniu konwertowania na gpt koniecznie uruchom ponownie komputer). Potem albo podziel go ww. programie albo w windowsie - zarrządzanie dyskami to co miałeś otwarte.

0
  • #7 18 Lut 2018 12:43
    mati211p

Zacznijmy od podstaw. Przede wszystkim teraz mamy MBR, stąd problem pod samym systemem. Gdyby druga partycja zaczynała się wcześniej można by na siłę wstawić ją w MBR, bo druga partycja kończy się przed sektorem 4 294 967 295 (czyli można mieć tu w MBR partycję kolejną), jednak druga zaczyna się za nim. Czy zależy Ci na danych z tej zaginionej partycji? Załącz w pliku 100 ostatnich i 100 pierwszych sektorów dysku. Jak widać sprawa się nieco komplikuje, bo start systemów (jeśli są dwa) wymaga obecnie tej małej partycji 100MB na tym 4TB dysku. Czy na drugim systemie widać partycję, bo piszesz, że tak, co jest sprzeczne ze screenem z DMDE?

0
  • #8 18 Lut 2018 20:30
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Strzelam, że docelowo i tak W7 ma być na SSD więc ja najpierw bym uwolnił dysk 4 TB z udziału w starcie O/S z SSD (mała partycja systemowa) - jedna komenda w wierszu polecenia :)
    Potem można prawie bezstresowo skonwertować MBR -> GPT czyli MBR Off i wstawić 3 partycje (100 MiB, 2 TiB i 1,64 TiB) jako GPT.
    Teraz nie radzę konwertować bo W7 jeden jak i drugi może przestać się uruchamiać.

Na SSD instalowałeś W7 od nowa czy wybiórczo klonowałeś z tej zapchanej part. 2 TiB ? - na ostatnich obrazkach masz %SystemDrive% = F: czyli trochę nietypowo.

ArkadiuszWr napisał:
    Próbowałem przekonwertować SSD na GPT ale z poziomu instalacji Win to się nie powiodło więc zrobiłem to z pierwotnego Win7 ale wtedy nie da się zainstalować na nowo Windowsa ponieważ instalator narzeka na to, że jest partycja GPT i nie pozawala na instalację.

Było setki razy wałkowane - nośnik instalacyjny W7 X64 (najlepiej niemodyfikowane ISO nagrane na DVD albo pendrive z małą korektą) musi być pomyślnie* wystartowany w trybie UEFI

* - nie wszystkie urządzenia to potrafią

0
  • #9 19 Lut 2018 22:42
    ArkadiuszWr
    Poziom 3  

Na drugim/starym systemie (na dużym dysku) widać drugą partycje.
    Zależy mi na danych z tej partycji, natomiast docelowo nie zależy mi na starym systemie; jeżeli tylko nowy system będzie widział cały dysk 4TB to nie jest mi potrzebny stary system.

@WojtasJD: Nowy Win7 był instalowany od nowa; dysk jest na F bo to była pierwsza wolna litera.
    Instalowane z DVD - ISO; start z DVD; ustawienia BIOS:
    GigaByte UEFI BIOS -> Boot Mode Selection: UEFI and Legacy

Załączam sektory

0
  • #10 19 Lut 2018 23:25
    WojtasJD

Zakładając litery wol. jak w poście #5, w wierszu polecenia uruchomionym jako administrator wklep:
    bcdboot F:\Windows /L pl-PL /s F: /f ALL [enter] - ma być ...pomyślnie.

Restart i w ustawieniach UEFI wybierz jako pierwsze urządzenie startowe SSD.
    Po restarcie sprawdź w Zarządzanie dyskami czy przy Dysk 0 czyli SSD jest: Zdrowy (System, Rozruch, ...) a przy Dysk 1 czyli HDD jest: Zdrowy (Aktywna, ...)
    Jak tak to na koniec to co wcześniej napisałem, w DMDE: klik w [MBR Off] i wstaw te 3 part. jako GPT, [Zastosuj] i powinny pojawić się 3 woluminy (ten pierwszy powinno się zamienić na part. MSR).
    W msconfig na zakładce |Rozruch| możesz wywalić wpis dot. systemu na HDD.

0
  • #11 21 Lut 2018 20:36
    ArkadiuszWr
    Poziom 3  

Jest gwarancja zachowania danych przy konwersji na GPT przez DMDE?

0
  • #12 21 Lut 2018 20:40
    icosie
    Poziom 28  

Witam

Gwarancji nigdy nie ma, dlatego przy każdej próbie robienia czegoś na dysku zaleca się robienie kopii zapasowej.

Pozdarawiam

0
  • #13 21 Lut 2018 20:54
    mati211p

Akurat w przypadku konwersji na GPT z MBR przez DMDE dane zostaną zachowane. Zresztą kolega WojtasJD napisał co należy zrobić, co nie znaczy, że kopii nie należy robić, bo zawsze nawet dla sprawnych dysków warto mieć kopię najważniejszych danych na innym dysku.

0
  • #14 21 Lut 2018 21:27
    ArkadiuszWr
    Poziom 3  

Tutaj będzie odwrotnie tzn z MBR na GPT ->

Cytat:
    i wstaw te 3 part. jako GPT,

0
  • #15 21 Lut 2018 21:37
    mati211p

Przecież tak napisałem, więc nie odwrotnie.

0
  • #16 21 Lut 2018 23:39
    ArkadiuszWr
    Poziom 3  

Faktycznie - coś mi się przewidziało ;-)

A czy potraficie wyjaśnić skąd się biorą te 'śmieci' - Volume 05 06 - widoczne w DMDE

w poleceniu: bcdboot F:\Windows /L pl-PL /s F: /f ALL
    nie wykonała się ostatnia część: /f ALL
    poza tym wygląda OK i działa - wielkie dzięki!!!

w Wizardzie wygląda to tak:

Czym najlepiej zmienić litery dysku?
    Można z poziomu zarządzania zwalniając najpierw C a następnie ustawiając go dla obecnego F?

0
  • #17 22 Lut 2018 03:14
    WojtasJD

Aha, musiał być błąd bo bcdboot z W7 jeszcze nie obsługuje parametru /f aka "firmware".

Chyba już wiem dlaczego masz na F: - uruchomiłeś instalację z Windowsa odpalonego z part. numer 2 SSHD czyli to co teraz masz pod literą E: a wcześniej było C: )

Windows nie pozwoli na zmianę litery woluminu rozruchowego.
    Po Twoim zaawansowaniu poradzę: jeśli tak było od instalacji to zostaw jak jest albo przeinstaluj O/S (sorry za lamerską poradę ale wierz mi, prawdopodobnie w rejestrze już masz całą masę info ze ścieżkami F:\...).
    Z trudniejszych rzeczy: można skopiować na SSD ten system z SSHD albo znacznie gorzej - j.w. grzebać w rejestrze obecnego - w tym ostatnim przypadku z szansą np. że Windows wstanie ale się do niego nie zalogujesz :)

Co do "śmieci", pierwsza part. na dysku 1 (SSHD 4 TB) kończy się na LBA 206846 a powinna na 206847. Z tym można sobie łatwo poradzić - z poziomu Zarządzanie dyskami zmniejszasz wol. o np. 10 MiB a potem zwiększasz do max i powinno być OK.
    M$ wymaga part. MSR przed part. z danymi więc jeszcze lepiej jak po rozciągnięciu na max. wol. z literą E: usuniesz pierwszą part. i z poziomu DISKPART utworzysz:
    DISKPART> sel disk 1
    DISKPART> create part MSR

BTW: wrzuć SMART dla tego SSHD 4TB ST4000DX001-1CE168 z https://crystalmark.info/en/software/crystaldiskinfo/

0
  • #18 18 Mar 2018 23:06
    ArkadiuszWr
    Poziom 3  

Partycja MSR była na E - miałeś na myśli utworzenie jej na nowym dysku SSD - czyli F(Nowy)?

Ale skoro system jej nie utworzył to czy jest konieczna?
    Nowy system instalowałem z DVD i nie zainstalował się na C ponieważ C istniało.

Crystal:

Czy całkowicie bezpieczne jest rozszerzenie E o 101MB z usuniętego MSR?
    Czy jest sens tworzenia MSR na F?

0