Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiar mocy radia samochodowego oscyloskopem

Prezes15 09 Lut 2018 19:50 183 2
  • #1 09 Lut 2018 19:50
    Prezes15
    Poziom 10  

Witam
    Mam pytanie .
    Czy do pomiaru mocy radia samochodowego z końcówką bez wspólnej masy muszę stosować do oscyloskopu sondę różnicową ? czy wystarczy normalna ? .
    pozdrawiam.

0 2
  • Pomocny post
    #2 09 Lut 2018 21:02
    mattm
    Poziom 19  

Ja nie bardzo rozumiem pytanie. Ale jeśli obciążysz wyjście radia rezystorem o rezystancji równej impedancji obciążenia i podłączysz oscyloskop na zaciski rezystora, to normalnie oscyloskop wskaże Ci przebieg napięcia na rezystorze. Oczywiście nie możesz wtedy masy oscyloskopu łączyć z masą samochodu (ale to chyba oczywiste).

0
  • Pomocny post
    #3 09 Lut 2018 22:31
    michald
    Poziom 29  

Wystarczy sonda asymetryczna nie potrzeba róznicowej.
    Zamiast głośnika rezystor o rezystancji równej impedancji znamionowej obciążenia wzmacniacza podanej przez producenta w specyfikacji urządzenia.
    Moc rezystora min 100W przykręcony do radiatora o odpowiedniej powierzchni.
    Ja użyłem np. radiatora ze wzmacniacza Technics a 2 rezystory odpowiednio dla kanału L i R przed przykręceniem posmarowałem termo-pasta typu H.

Wzmacniacz należy wysterować sygnałem sinusoidalnym o częstotliwości 1KHz tak aby na oscyloskopie podłączonym równolegle od obciążenia obie połówki sygnału nie były w żaden sposób zniekształcone ( obcięte ) i przy tak ustawionym poziomie wejsciowym odczytujemy z ekranu oscyloskopu wartość napiecia wyjsciowego wzmacniacza przy której w rezystorze R wzmacniacz oddaje max moc.

Odczytane wartości podstawiamy do wzoru na moc:

Pmax = U^2/R

R - rezystancja rezystora ( obciążenia )
    U - wartość napięcia wyjściowego wzmacniacza mocy odczytana z oscyloskopu

Przydatna wiedza:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic784717.html

0