Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nvidia MSI GT710 (2G) tnie UltraHD - jak ustawić kodeki?

moher40 09 Lut 2018 20:49 402 18
  • #1 09 Lut 2018 20:49
    moher40
    Poziom 3  

Jestem trochę w szoku. Do dzis używałem Intelowskiej integry HD610 i zachciało mi sie oszczędzić RAM i odciażyc procesor. Kupiłem kartę MSI GT710 (2GB) i szczęka mi odpada. Na Intelu który miał zapodane z UEFI max. 256MB i działał także z DX11.1 i OpenGL4.5 filmy Ultra HD (4k) na ekranie 1920x1080 działały bardzo, bradzo dobrze. Zero przycięć, zacięć, zatrzymań a obraz żyleta.
    Na karcie Nvidii niestety jest znacznie gorzej pomimo lepszych paramterów karty.
    Demo 4k Samsunga (liga mistrzów) klatkuje a jak włączę na pełnym ekranie to obraz stoi w miejscu. Odtwarzacz MPHC (i najnowsze kodeki K-Lite).
    Chodzi mi o HEVC/H265. Na Intelu problemów nie było...

PS. Reszta PCta: G4560 /8GB DDR4-2400 / ssd Samsung 960 /Win 10 Pro

0 18
  • #2 09 Lut 2018 21:06
    siewcu
    Poziom 33  

GT710 jest słabszy od tej wbudowanej w procesor. Które parametry według Ciebie są gorsze?

0
  • #3 09 Lut 2018 21:14
    enhanced
    Poziom 38  

Hmm Z ciekawości na co ten CPU jest używany że chciałeś oszczedzić RAMU?

Sama intelowa grafika ma pełne wsparcie dla tego kodeka więc na co kombinować?

Oraz najważniejsze jak coś instalujesz i odpalasz to z głową - samo zainstalowanie kodeków nic nie mówi bo w samym filtrze/kodeku video jest często opcja wsparcia sprzętowego - więc go ustaw i sprawdzaj.
    Polecam ustawić LAV FIlters i w nim ustawić w filtrze video wsparcie na CUDA czy czego tam chcesz.

0
  • #4 10 Lut 2018 10:48
    moher40
    Poziom 3  

I tak też było zrobione. Ustawione na CUDA a potem testowane na iinnych ustawieniach i filmy tnie. Tnie wszystko co ma więcej jak 1080p a o 4knative mozna śnić. Intel z tym problemu nie miał. Siewcu, wszystkie parametry są podobne lecz wydajność karty jak by gorsza.
    Jeśli nie uda mi się tego ogarnąć dziś i jutro to w pon. zwracam to do sklepu bo to jest smiech na sali by karta za 200zł była gorsza od zintegrowanej. Śmich na sali i oszustwo.
    Dla intela nie musiałem nic w kodekach przestawiać. Pobrałem klite codec, instaluj, dalej,dalej,dalej i end. Odpaliłem dowolny film 4k i wszystko cacy. Na GT710 jest jednak całkiem inaczej i to mnie zastanawia dlaczego mikroskopijna karta graficzna wbudowana w procesor może więcej jak olbrzym dokładany w PCIE3.0 x 16. Ta intelowska mogła pobrać z RAM max. 1GB a GT710 ma 2GB własnej. Jedyna róznica to taka że dla Intela było DDR4-2400 tego ramu a GT710 ma DDR3-1800.

0
  • #5 10 Lut 2018 12:29
    enhanced
    Poziom 38  

A czy mnie się wydaje (stąd moje pytanie o CPU) że w konfigu na początku był jakiś i7 i 16GB RAMu ?

Sprawdź użycie 710 podczas odtwarzania w gpu-z. Wklej screeny. 6 generacja ma już wsparice do 4k (jeszcze nie pełne jak 7) i stąd tak dobrze na integrze działa. CHyba że to działa na procku? ;)

0
  • #6 10 Lut 2018 14:41
    moher40
    Poziom 3  

i7-8700k i Samsunga 960 oraz jedną kostkę 8GB wziąłem pod MacOS-X a starą płytę ze starym CPU dałem dla Windowsa na HDD którego będę używał sporadycznie w razie "w".
    Później wstawię screeny.
    PS. A to GT710 promowane w sklepach jako nowe nie ma wsparcia dla 4k?
    Patrząc na ilość rdzeni + ram + rozdzielczości itp. i inne bajery to nie powinno to miec problemów z filmem w 4k. Jutro sprawdzę jak to działa na Macu, może Windows coś miesza.

0
  • #7 10 Lut 2018 16:28
    siewcu
    Poziom 33  

moher40 napisał:
    Siewcu, wszystkie parametry są podobne

Wszystkie tzn które? Chciałbym, żebyś wyszczególnił te parametry - chyba że popatrzyłeś tylko na zegary - wspominam o tym, ponieważ to nie jest wyznacznik.

moher40 napisał:
    A to GT710 promowane w sklepach jako nowe nie ma wsparcia dla 4k?

Myślę, że patrzyłeś w nieodpowiednich sklepach, bo ta karta była nowa, ale w 2016 roku...

0
  • #8 10 Lut 2018 22:25
    moher40
    Poziom 3  

Czyli GT710 nie nadaje się do oglądania filmów 4k z Bluray rozumiem, tak?
    Przy wyborze karty sugerowałem się tym co ma procesor:

Direct X
    Open GL
    ilość RAM
    szybkość CPU grafiki

IntelHD vs GT710 mają identyczne parametry.

0
  • #9 11 Lut 2018 10:13
    enhanced
    Poziom 38  

Różnica polega na tym że IntelHD ma sprzętowo wsparcie odtwarzania a gt710 widocznie nie - i ona to musi robić na bruteforce ;p a nie z palcem w pupci jak to integra robi. A żeby to zrobić to musi być wydajna a ona to tylko do prostego odtwarzania się nadaje.

Ale wstaw obciążenia z gpu-z zakładki sensors podczas odtwarzania, dobrze by było wstawić ustawienia z kodeka (lav filters polecam).

Jak nie dawno odtwarzałem madmaxa 60fps 4k to żebym to mógł płynnie odtwarzać (madvr + filtry na jakość wieć masakra) na nie natywnym wsparciu i7-4900mq 4r/8w 4100mHz + 970m musiałem wspierać się wsparciem CUDA bo na samym procesorze nie było mowy. A i tak laptop chodził jak w mocno obciążąjacych grach. Jak by to był 6generacji intel lub 7 to by to zrobiła na spokojnie integra intelowa bez większego wysiłku.

Oczywiście madVr z ustawieniami (filtrami) też daje widoczną poprawę obrazu ale i i masakryczne (dla tego sprzętu) obciążenie.

0
  • #10 11 Lut 2018 12:45
    moher40
    Poziom 3  

Mam info z x-kom że wymienią mi te kartę za dopłatą na inną (GT1030). Szczerze mówiąc spodziewałem się Komputronika2 czyli 2 tygodniowego ujadania jaki klient jest zły i dlaczego nie można dokonac zwrotu.
    Miłe zaskoczenie mnie spotkało. Ta GT1030 ma juz wszystko co mi potrzeba.

0
  • #12 11 Lut 2018 20:34
    moher40
    Poziom 3  

A to szok. Ten samo problem z cięcie 4K-UHD mam na intelu i za groma nie wiem co jest przyczyną.

0
  • #14 12 Lut 2018 20:53
    moher40
    Poziom 3  

Mi się wydaje że pies pogrzebany gdzie indziej. Cos mi się zdaje że mam jakąś cichą awarię płyty głównej. Przed chwilą nie mogłem właczyć kompa. Zatrzymywał się na biosie i ani rusz. Od nowości był ten problem lecz najpierw występował raz, dwa na kwartał. Potem raz na miesiąc. Później raz na 2,3 tygodnie a teraz praktycznie co kilka dni. Nie sądzę bym miał złe ustawienia w biosie. Timingi RAM i wszystko co z CPU i pamięcią związane na AUTO. Nie bawię się w OC. Załączona jako pierwsza zintegrowana VGA, przypisana 1GB pamięci, bootowanie WindowsBoot Manager a reszta OFF, start urządzeń SATA/UEFI, ERP załączone, COM/LPT wyłączone i szczerze mówiąc nic więcej. By uruchomić PC muszę resetować BIOS. Płyta jest jeszcze na gwarancji do kwietnia i chyba będę musiał to reklamować.
    Nie wiem co się dzieje.

https://www.youtube.com/watch?v=zsFajPs0Gto&feature=youtu.be

Dodano po 14 [godziny] 22 [minuty]:

Karta wymieniona dzięki uprzejmości sprzedawcy. Dopłaciłem i wziąłem GT1030. Niebo a ziemia. Od ręki KLC wykrył HEVC i H265. Filmy Ultra HD śmigają aż miło. Zero przycięcia.

0
  • #16 14 Lut 2018 06:36
    moher40
    Poziom 3  

Na razie spokój. Juz drugi raz po długiej przerwie włączył się bez problemu. SSD nie ma chyba nic do gadania bo jest nowy i sprawny. Jeden HDD tez prawie nowy i sprawny. Jedynie obawy mam do jednego z dysków bo widzę że chyba zaczyna umierać. Niby smart i resztę ma ok ale głowica dokuje jakoś dziwnie. Gdy windows działający na nVme usypia dyski HDD po minucie (bo tak jest ustawiony) to na jednym dysku słyszę bardzo głośne uderzenie głowicy (jest identyczny dźwięk jak byś śrubokrętem delikatnie stuknął jeden raz w metalową obudowę komputera). Mam trzy HDD (1TB,750GB, 250GB) i właśnie próbuję zlokalizować który to dysk. Odłączyłem 250GB przed chwilą i "puk" było słychać. Więc albo 1TB albo 750.
    Na dodatek zauważyłem że system bootuje z nVme bez dysków HDD w zaledwie 3,4 sekundy. Bios nie czeka na nic. Włączam PC, logo biosu na ułamek sekundy, logo windowsa przez sekundę i od razu pulpit. Gdy tylko podepnę HDD to zaczyna się czekanie aż dyski się rozpędzą. Nie pomaga wyłączenie ich w menu Bootowania. Pisałem już do Gigabyte na Tajwan. Wtedy chodziło o bios w drugiej wersji bo było jeszcze gorzej. W kolejnej wersji biosu którą wydali 3,4 tyg. po moim kontakcie sprawa się poprawiła. W kolejnych wersjach widzę że problem wrócił.

0
  • #18 14 Lut 2018 19:59
    moher40
    Poziom 3  

1TB robi puk. Pół roczna Toshiba.

Nvidia MSI GT710 (2G) tnie UltraHD - jak ustawić kodeki?

Ggdy jest usypainy lub wyłączany, głośne metaliczne PUK!

0
  • #19 26 Lut 2018 23:05
    moher40
    Poziom 3  

Wróciłem na Windows 7 (z dziesiątki) i nie ma puk. Dysk cichuteńki, całkowicie inne zachowanie podczas rozruchu i zamykania systemu. W ogóle go nie słyszę.

0