Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki regulator do prostownika

waldek-102 09 Lut 2018 21:27 2082 38
  • #1 09 Lut 2018 21:27
    waldek-102
    Poziom 5  

Witam
    jestem na etapie budowy prostownika coś na wzór prostownika STEF-POL, który pojawia się na tutejszym forum. Mam już prawie wszystko ale brakuje mi regulatora prądu. Przejrzałem kilkanaście tematów podobnych ale nie znalazłem konkretnego takiego regulatora z schematem i wzorem płytki, bo na takim opisie mi najbardziej zależy. Może to być również kit do samodzielnego złożenia lub gotowy, który można kupić na znanym portalu lub w sklepie internetowym, tylko tutaj nie wiem który by się nadawał.
    Pozdrawiam

0 29
  • #2 09 Lut 2018 21:52
    Witold5
    Poziom 30  

Wpadnij do sklepu i powiedz co potrzebujesz. Wszystko dostaniesz za parę groszy 20-30 zł do samodzielnego montażu.

0
  • #3 09 Lut 2018 22:07
    waldek-102
    Poziom 5  

Cena by mi odpowiadała tylko ze w sklepie w którym ostatnio kupowałem amperomierz to sprzedawca miał problem z odpowiedzią czy amperomierz posiada bocznik, tak ze wątpię czy będzie wiedział czego mi potrzeba

0
  • #4 09 Lut 2018 22:07
    Jawi_P
    Poziom 32  

waldek-102 napisał:
    tylko tutaj nie wiem który by się nadawał.

Się kolego napisałeś, a wymagasz od ludzi szklanej kuli.
    Taka regulacja do 1A może być?
    Witold5 napisał:
    Wpadnij do sklepu

Do jakiego? Wy sobie jakoś na prv rozmawiacie, a tu odpowiadacie? Bo sie chyb apogubiłem.

0
  • #5 09 Lut 2018 22:11
    Witold5
    Poziom 30  

Przecież wiadomo że nie pójdzie do masarni :D . Chyba kolego masz problem ze zrozumieniem.

0
  • #6 09 Lut 2018 22:24
    waldek-102
    Poziom 5  

to do prostownika czyli minimum 10A, a sprzedając produkt w sklepie z elektroniką według mnie specjalistycznym trzeba mieć minimum wiedzy o tym co się sprzedaje

0
  • #7 09 Lut 2018 22:28
    Jawi_P
    Poziom 32  

Witold5 napisał:
    Przecież wiadomo że nie pójdzie do masarni :D . Chyba kolego masz problem ze zrozumieniem.

Jak prosi o towar sprzedawcę tak, jak opisuje czego szuka to w sumie można iść do masarni. Efekt będzie ten sam. Bo tu nie napisał nic o tym prostowniku :)
    W moim 400tys mieście zapewniam Cię na 100%, są teraz nie wiem, może 3 sklepy elektroniczne i w żadnym nie kupie regulatora , o którym mowa. Którego się domyślam w zasadzie.
    https://sklep.avt.pl/avt3166.html
    http://sklep.jabel.com.pl/produkt/338/716/Zes...or_pradu_prostownika_-_zestaw_do_montazu.html
    Przykłady regulacji po stronie pierwotnej i wtórnej. Z płytką, do samodzielnego montażu.
    Jest tego masa. Tańszych też.

0
  • #8 09 Lut 2018 22:31
    Witold5
    Poziom 30  

O i to rzeczowa odpowiedź. :D waldek-102 jeżeli już zbierasz elementy to wiesz czego szukasz, zapytaj sprzedawcy o regulację do prostownika 10 A. Chyba będzie wiedział o co chodzi. Powodzenia.

0
  • #9 09 Lut 2018 22:32
    Jawi_P
    Poziom 32  

waldek-102 napisał:
    to do prostownika czyli minimum 10A

A widzisz, coś jednak możesz napisać o tym prostowniku. I skąd załażenie, ze jak prostownik to jest oczywiste, że ma być 10A? A skąd my mamy wiedzieć, czy to akumulator 12V i jakiego typu?
    waldek-102 napisał:
    a sprzedając produkt w sklepie z elektroniką według mnie specjalistycznym trzeba mieć minimum wiedzy o tym co się sprzedaje

Masz rację.
    Też trzeba wiedzieć co się buduje i czego oczekuje :)
    Tym bardziej "grzebiąc w prądzie".

0
  • #10 09 Lut 2018 22:35
    Witold5
    Poziom 30  

Jawi_P szukasz problemu tam gdzie go nie ma i kładziesz autorowi tematu kłody pod nogi. Powinieneś się przeprowadzić do mniejszego miasta tak jak ja (miasto około 50 tys) i bez problemu kupię taki regulator. Więc nie siej paniki i problemów nie rób.

0
  • #11 09 Lut 2018 23:00
    waldek-102
    Poziom 5  

mój błąd ze nie wszystko napisałem w pierwszym poście, chciałem żeby było krótko i nie przynudzać, miałem na myśli wzór prostownika Stef-pol 12V 15A EST-305, prostownik ten wygląda na bardzo prostą konstrukcje i myślałem ze wykorzystany tam regulator jest popularny tylko nie umie go namierzyć .

Dodano po 2 [minuty]:

Witold5 napisał:
    O i to rzeczowa odpowiedź. :D waldek-102 jeżeli już zbierasz elementy to wiesz czego szukasz, zapytaj sprzedawcy o regulację do prostownika 10 A. Chyba będzie wiedział o co chodzi. Powodzenia.

Dzięki za dobre słowo coś na pewno kupię jutro postaram się odwiedzić jakiś sklep
    pozdrawiam

0
  • #12 09 Lut 2018 23:08
    Witold5
    Poziom 30  

Ale pójdź do sklepu elektronicznego, bo nas tu kolega podejrzewał że nie wiemy do którego sklepu iść.

0
  • #13 09 Lut 2018 23:14
    waldek-102
    Poziom 5  

Tak właśnie zrobię

0
  • #14 10 Lut 2018 11:49
    gumisie
    Poziom 38  

waldek-102 napisał:
    i wzorem płytki
    Oryginalny wzór.
    Zamiast tych czterech diod, możesz zastosować mostek gretza 25A.
    waldek-102 napisał:
    Może to być również kit do samodzielnego złożenia lub gotowy
    Przecież kol. Jawi_P, podał Tobie przykładowe sklepy. Jak byś się uparł to możesz zastosować stary ściemniacz pokojowy.

P.s.
    Jaki transformator posiadasz :?: , ponieważ to podstawa prostownika.

0
  • #15 10 Lut 2018 19:07
    waldek-102
    Poziom 5  

Transformator 2x14V 8A , już oglądałem wybiorę ten z drugiego linku.

0
  • #16 10 Lut 2018 20:49
    gumisie
    Poziom 38  

waldek-102 napisał:
    Transformator 2x14V 8A
    Możesz mieć problem z pełnym naładowaniem akumulatora (14,2VDC) no i o tych 10A to raczej zapomnij.
    Maksymalny prąd ładowania 8A dla standardowego akumulatora do "osobówki" wystarczy a nawet może być zbyt duży.
    Pozdrawiam

0
  • #17 10 Lut 2018 22:49
    waldek-102
    Poziom 5  

To chyba dam sobie spokój z prostownikiem myślałem ze 14V wystarczy

0
  • #18 10 Lut 2018 23:26
    gimak
    Poziom 37  

waldek-102 napisał:

Ja mam prostownik z trafo mającym na wyjściu 11.5 V i daje sobie doskonale radę z ładowaniem akumulatora 55 Ah i nie potrzebuje żadnej automatyki. Twój będzie potrzebował co najwyżej układu przerywającego proces ładowania, gdy napięcie na ładowanym akumulatorze osiągnie żądaną wartość. Ja na jednym prostowniku ustawiłem na 14.8 V, a na drugim fabrycznym ustawione jest przez producenta na 15.8 V. Prąd ładowania w tym wypadku dobierze sobie sam akumulator w zależności od stopnia rozładowania i temperatury akumulatora. Przy niskich temperaturach prąd jest na początku mały, a później stopniowo rośnie - taką przynajmniej prawidłowość ja zauważyłem przy ładowaniu akumulatora w temperaturze bliskiej zeru.

0
  • #19 11 Lut 2018 02:37
    gumisie
    Poziom 38  

waldek-102 napisał:
    Moja wina, pisząc:
    gumisie napisał:
    Możesz mieć problem z pełnym naładowaniem akumulatora (14,2VDC)
    Miałem na myśli optymalne napięcie wyjściowe prostownika dla akumulatora 12V/XX Ah.
    Pozdrawiam i przepraszam
    Moderowany przez trymer01:

Co znaczy optymalne?
    Napięcie transformatora 14VAC jest odpowiednie dla takiego układu, a kolega najwyraźniej zapomniał o różnicy między napięciem skutecznym a szczytowym.

0
  • #20 11 Lut 2018 09:01
    waldek-102
    Poziom 5  

Moja wiedza na temat budowy prostowników jest mała, wiem tyle ile przeczytałem na forach. Wpadł mi w ręce transformator 2x14V , w jakimś poście przeczytałem ze 14V na wtórym będzie ok bo szczytowe napięcie jest zawsze większe, przeglądając forum zobaczyłem prostownik stef pol którego konstrukcja wydawała się idealna jako wzór i zrodził się pomysł na zbudowanie prostownika co wydawało się ze będzie bardzo proste.

0
  • #21 11 Lut 2018 09:47
    trymer01
    Moderator Projektowanie

waldek-102 napisał:
    Wpadł mi w ręce transformator 2x14V

Będzie OK, kolega wyżej pisze głupstwa.

1
  • Pomocny post
    #22 11 Lut 2018 09:52
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Schemat tego regulatora. Dla prądu 10 A napięcia AC 14V trochę mało . W analogicznym prostowniku MASTA wyrabianym w Polsce to napięcie składa 16V.Jaki regulator do prostownika

1
  • #23 11 Lut 2018 10:08
    trymer01
    Moderator Projektowanie

aksakal napisał:
    napięcia AC 14V trochę mało

Dla tyrystorowej regulacji - trochę mało.
    Dla regulatorów z postu nr 7 - aż za dużo.
    Przy okazji - radziłbym raczej ten z pierwszego linka.

1
  • #24 11 Lut 2018 10:24
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Gotowy regulator można pozyskać np. z wysłużonego odkurzacza, który miał regulację mocy. Jest to bardzo prosty układ na triaku, podobny do zamieszczonego wyżej przez aksakala.

0
  • #25 11 Lut 2018 10:26
    aksakal

W 1 z schematów z postu 7 jest wskazane napięcie wtórnego uzwojenia AC 17V . 2 schemat z użyciem US i triaka po swoim funkcjonowaniu praktycznie nie różni się od regulatora prostownika MASTA, którą przedstawiłem - AC = 16V.

1
  • #26 11 Lut 2018 12:02
    trymer01
    Moderator Projektowanie

aksakal napisał:
    W 1 z schematów z postu 7 jest wskazane napięcie wtórnego uzwojenia AC 17V

W opisie podano 16-20V, ale jestem zdania, że i 14VAC wystarczy, gdyż nie ma tam sporego spadku napięcia na tyrystorze tylko niewielki spadek na MOSFET.
    Zwłaszcza że transformator ma 2x14V, prostownik wystarczy dwudiodowy i na nim będzie spadek napięcia też mniejszy. Można też użyć duodiod Schottky z zasilacza ATX.
    aksakal napisał:
    2 schemat z użyciem US i triaka po swoim funkcjonowaniu praktycznie nie różni się od regulatora prostownika MASTA

MASTA - czyli z postu nr 22 ? - jeśli tak to źle kolega sądzi, bo użyto tam U2008, który jest dedykowany do tego zastosowania i transformator lepiej z nim współpracuje niż ze zwykłym "ściemniaczem" na tyrystorze, jak schemat z postu nr 22.

1
  • #27 11 Lut 2018 12:22
    aksakal

Lepszy sposób w dyskusji porównanie wyników teorii i praktyki !!!. Jeśli producent rekomenduje napięcie 16 - 20 V( optymalne 17V wskazano na schemacie ) to myślę inżynierzy producenta znają, że rekomendują . Napięcie można zmniejszyć, lecz to nieuchronnie wywoła zmniejszenie maksymalnego prądu ładowania.

1
  • #28 11 Lut 2018 12:41
    waldek-102
    Poziom 5  

Na stronie sklepu avt znalazłem taki regulator do prostownika myślę ze będzie się nadawał?

Jaki regulator do prostownika

0
  • #29 11 Lut 2018 13:03
    trymer01
    Moderator Projektowanie

aksakal napisał:
    Jeśli producent rekomenduje napięcie 16 - 20 V( optymalne 17V wskazano na schemacie ) to myślę inżynierzy producenta znają, że rekomendują

Gdyby to napisał początkujący - mógłbym go zrozumieć.
    Ale Ty jesteś elektronikiem! - nie czytasz schematu? - czy nie rozumiesz tekstu
    trymer01 napisał:
    nie ma tam sporego spadku napięcia na tyrystorze tylko niewielki spadek na MOSFET.
    Zwłaszcza że transformator ma 2x14V, prostownik wystarczy dwudiodowy i na nim będzie spadek napięcia też mniejszy. Można też użyć duodiod Schottky z zasilacza ATX.

?
    Tu z powodu braku tyrystora i dwóch diod w prostowniku mamy napięcie ok. 2V wyższe - te 2V "brakujące" do 16V.
    Czy nie rozumiesz, że producent (n.b. często sadzi w swoich układach błędy) zaleca napięcie od 16V aby pokryć straty napięcia na mostku Graetz'a (po dwie diody w kierunku przewodzenia) oraz na tyrystorze?
    Tu z 14VAC będziesz miał takie samo napięcie na wyjściu jak w układzie z mostkiem Graetz'a i tyrystorem zasilanym z 16VAC.
    Jeśli napięcie 14VAC to wartość nominalna (pod nominalnym obciążeniem) to ja obstawiam, że jest ono nawet troszkę za wysokie i wystarczyłoby 13VAC.
    Już tu mi kiedyś próbowano udowadniać, że 12VAC z transformatora to za mało dla prostego prostownika (transformator i mostek Graetz'a) i to nie ma prawa ładować akumulatora.
    A skoro wystarcza (nawet 11,5VAC), to dla prostownika dwudiodowego napięcie nawet 13VAC będzie ze sporym zapasem na ewentualny spadek napięcia w sieci.
    waldek-102 napisał:
    na stronie sklepu avt znalazłem taki regulator do prostownika myślę ze będzie się nadawał

Prosimy o link - prawdopodobnie to zwykły ściemniacz, który zazwyczaj nie nadaje się do zasilania transformatora.

1