Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus X53BY - wolno pracuje nawet po czystej instalacji systemu.

09 Lut 2018 21:44 1092 34
  • Poziom 12  
    Witam, mam starego laptopa Asus X53BY. Pomyślałem sobie, że dam go mamie, aby mogła sobie obejrzeć jakieś filmy czy seriale w Internecie. Jednak po pewnym czasie mama oznajmia mi, że filmy zacinają się w przeglądarce ( Internet Explorer, Mozilla) i nawet na systemie lubi się zawiesić na parę sekund. Nie myśląc wiele postanowiłem zainstalować na nowo Windowsa. Zrobiłem wszystko jak trzeba zainstalowałem sterowniki i.... dalej to samo. Komputer w zasadzie nie ma żadnych programów, a działa wolno. Wiem, że specyfikacja tego komputera pozostawia wiele do życzenia, ale nie sądzę aby nie radził sobie z filmikami 480p. Laptop długo się też uruchamia pomimo świeżo zainstalowanego systemu.
    Procesor: AMD E-350,
    RAM: 4,00 GB (dostępne 3.60) pewnie przez grafikę,
    Dysk: 500 GB,
    System: Windows 7 Home Premium x64 (taki był fabrycznie),
    Co trzeba zamieszczę w załącznikach. Może da się z nim coś jeszcze zrobić...
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 29  
    Obawiam się jednak że barierą nie do pokonania będzie tutaj procesor...
  • Poziom 12  
    Czyli do kosza?
    Rozumiem problemy z filmami itp. ale na systemie też nie działa jak kiedyś. Tam powinien pracować jak zawsze.
    Prawda jest taka, że tablet z 1 GB RAM działa lepiej od tego laptopa.
  • Poziom 24  
    maras2003 napisał:
    Obawiam się jednak że barierą nie do pokonania będzie tutaj procesor...

Za słaby do wyświetlania pulpitu?

Uruchamiałeś jakieś programy diagnostyczne typu HW monitor itp. ?
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 12  
    Asus X53BY - wolno pracuje nawet po czystej instalacji systemu.
    Nie używałem żadnych programów diagnostycznych. Teraz samo uruchamianie i zrobienie czegokolwiek w systemie jest bardzo uciążliwe.
  • Użytkownik usunął konto  

• Poziom 35  
    Dysk przeskanuj z jakiegoś botowalnego pendrive, sam smart to jeszcze nic nie mówi, sprawdź temperatury, filmy sprawdź na operze, pokaż procesy jakie masz. Inny system to raczej windows 10, żaden lekki system nie polepszy pracy w internecie, musiał byś raczej skąś wziąć lekki internet nie system :)
  • Poziom 12  
    Czy na YouTube działa Ci poprawnie, czy też zacina ?? Być może odpalasz filmy z słabych serwerów, które wolno ładują, czy też może film jest zbuforowany a dalej zacina ??
    Odpal menadżer zadań, filmik YT i sprawdź czy zapychany jest procesor ?? Ponadto sprawdź ustawienia zarządzania energią i ustaw max wydajność.
  • Red. Komputery FAQ
    Jak od tego procesora wg cpubenchmark.net minimalnie lepszy jest Core Duo T2400 (!) to na tym CPU szybko może bedzie działał Windows XP.
  • Poziom 12  
    Jaki program polecacie do sprawdzenia dysku??? Rozważałem, ale osoba co będzie tego używała jest przyzwyczajona do Windowsa. Od biedy można by o nim pomyśleć żeby ten... komputer nadawał się do oglądania filmów. Myślałem o Windows XP, ale nie ma sterowników. Z resztą fakt procesor słaby, ale system co był instalowany fabrycznie powinien działać dobrze. A ja jak pracuję na systemie to żeby wejść w Komputer muszę czekać parę sekund jak kliknę na ikonę komputer. Otworzyłem w Operze filmik na Youtube w 480p i zużycie procesora waha się 65-89%.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Aktualizacje automatyczne bądź ochrona antywirusowa mogą skutecznie spowolnić taki laptop.
  • Poziom 12  
    No dobra. Panowie to konkretnie co byście polecili? Skoro mówicie, że są lekkie i to może w jakimś stopniu pomóc. Jaki Linux wybrać.
  • Poziom 24  
    Miałem win7 na malutkim asus 1201n. Przez wiele lat działał sprawnie.
    Raz wymieniałem pastę termoprzewodzącą i pod koniec dysk na ssd.
    Ale niestety spalił się ze starości.
  • Poziom 16  
    W tym tygodniu zainstalowałem sobie Peppermint i śmiga szybciej, niż Mint.Link
  • Poziom 12  
    Dobra, spróbuję zainstalować Lubuntu i zobaczymy. Może i macie rację bo nawet antywirus nie jest potrzebny.
  • Moderator - Komputery Serwis
    gracjantorhan20 napisał:
    Jaki program polecacie do sprawdzenia dysku???

Nie ma takiej potrzeby.
    Jest zamieszczony SMART dysku.
    Nic niepokojącego nie widać, oprócz masy zanotowanych upadków/uderzeń/wstrząsów.

Obchodź się delikatniej ze sprzętem ;-)
  • Poziom 12  
    gracjantorhan20 napisał:
    Otworzyłem w Operze filmik na Youtube w 480p i zużycie procesora waha się 65-89%.

Zacina ten filmik czy nie 480p w Operze ??

ps. oglądasz te filmy z włączonym zasilaczem czy na baterii i czy jest różnica jak używasz na baterii a podepniesz zasilacz ?
  • Poziom 12  
    Szczerze powiem, że laptop ani nie upadł, ani nie był poddawany wielkim wstrząsom. Normalnie przenoszony z pokoju do pokoju lub podczas podróży w torbie na laptopa. Co do zacinania filmiku to potrafił się zaciąć mimo iż użycie procesora było w przedziale 65-89%. Muszę jeszcze sprawdzić czy sytuacja się zmienia, gdy pracuję na zasilaczu bo od kiedy mam PC "blaszaka" to na laptopie pracuję na akumulatorze, a potem podłączam do zasilania już wyłączony komputer. Niepokoi mnie praca na systemie. Tam podczas wyłączonej przeglądarki już wyłączonej usłudze Windows Update oraz odinstalowanemu Microsoft Essentials użycie procesora potrafi skakać nawet do 100%. Gdy klikam np. ikonkę Komputer w menu start to muszę poczekać dobre 2-3 sekundy, aby zadziałało. I tak jest praktycznie z każdą czynnością. Zauważyłem też, że dioda dysku często potrafi przez jakiś czas świecić światełkiem prawie stałym. System oczywiście świeżo postawiony. Obawiam się, że sprawa już chyba nie do rozwiązania bo nigdy o takim przypadku nie czytałem. A stary tablet z 1 GB pamięci RAM lepiej pracuje od tego laptopa. Jutro dam znać jak on działa po zainstalowaniu Lubuntu i jak pracuje po podłączeniu do sieci. Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem :)
  • Poziom 26  
    Używam m.in. podobnego sprzętu, tj. AMD G-T56N, 4 GB RAM, Windows 8.1, porównanie https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=268&cmp[]=1777. Nie jest to demon prędkości, ale "obejrzeć jakieś filmy czy seriale w Internecie" da się.
    Problemem wydaje się być twardy dysk. Po przełączeniu "Wartość Raw" z HEX na DEC można zobaczyć bardziej "strawny" obraz stanu dysku. I tak,
    1. [04] Ilość cykli start/stop = 72705, czyli średnio 8,3 raza na godzinę dysk się zatrzymywał i uruchamiał.
    2. [BF] Częstotliwość występowania błędów spowodowanych wstrząsem = 42138, czyli średnio co 12.4 minuty doznał ekstremalnego (zdaniem dysku) wstrząsu. W świetle tych danych, stwierdzenie "ani nie był poddawany wielkim wstrząsom" pozwolę sobie włożyć między bajki.
    3. [C1] Ilość cykli obciążenia/odciążenia = 908616, czyli średnio 104 razy na godzinę (czyli co 35 sekund) głowice były parkowane. Trudno nie usłyszeć charakterystycznego "cykania". Producent gwarantuje 600000 takich cykli, norma zatem została wykonana w 150 %.
    Pytanie, co dalej z tym zrobić?
    Ad 1. "Gdy klikam np. ikonkę Komputer w menu start to muszę poczekać dobre 2-3 sekundy, aby zadziałało", to typowy objaw przy uruchamianiu dysku. Sugeruję przegląd aktywnego planu zasilania i korektę czasu wyłączania dysku.
    Ad 2. Wniosek oczywisty.
    Ad 3. Problem zbyt agresywnej polityki parkowania głowic mającej na celu "ochronę" powierzchni talerzy (a w praktyce wzrost sprzedaży dysków), znany był z dysków WD i nie tylko. Ten model, jak widać obsługuje APM, więc sprawa jest stosunkowo prosta. Wszystkie wyjaśnienia są tutaj http://disablehddapm.blogspot.com/2011/12/disabling-hard-disk-drive-advanced.html
    W podobny sposób można wykorzystać CrystalDiskInfo.
    Druga możliwość, to użycie wdidle3 ze strony https://support.wdc.com/downloads.aspx?p=113 choć oficjalnie nie jest przeznaczony do tego dysku. Z uwagi na fakt, że program modyfikuje firmware, co może wiązać się z uszkodzeniem dysku, proszę o prześledzenie wszystkich wątków dotyczących wdidle3 na WD Community.
    Trzecia możliwość, poczekać aż dysk wyzionie ducha (jeden z moich dysków miał prawie 1050000 cykli przed agonią) i zaopatrzyć się w SSD, zapominając o większości problemów.
  • Poziom 21  
    Warto byłoby sprawdzić w czasie rzeczywistym wykorzystanie zasobów komputera przy użyciu systemowego monitora zasobów. Aby uruchomić "Monitor zasobów", wpisz w pole wyszukiwania menu Start "resmon" i wciśnij [Enter].

W zakładce dysk pogrupuj od największego pozycję [ razem ], w zakładce cpu pogrupuj od największego pozycje [ procesor cpu ],
    w zakładce sieć ustaw od największego pozycję [ razem ]
    w zakładce pamięć ustaw od największego pozycję [ prywatne KB ]

Następnie podczas korzystania z komputera należy na bieżąco obserwować jakie procesy najbardziej obciążają ( cpu, dysk, sieć, pamięć ), a także ogólne wykorzystanie na każdej z zakładek.
    Zwróć także uwagę na pozycję "czas największej aktywności" w zakładce dysk ( niebieski kwadracik ).
    Ewentualnie podaj zdjęcia z zakładki przegląd z momentów gdy wykorzystanie zasobów będzie największe ( patrz zielone kwadraciki, dla pamięci niebieski ).
  • Poziom 6  
    Zrobiłeś test Bad Sectorów? Ale taki porządny?
  • Poziom 12  
    Przepraszam za długą przerwę. To tak w sobotę zainstalowałem Lubuntu. Dziś dopiero miałem czas, aby sprawdzić jak to działa. Po podłączeniu do sieci czy na akumulatorze, ale to bez znaczenia. Laptop na Lubuntu działa trochę lepiej niż na Windowsie. Zużycie procesora waha się w granicach 1-25%. Gdy włączę przeglądarkę to 34-70% podczas oglądania filmu na YouTube. Mimo wszystko w dalszym ciągu jest sprawa zacinania się filmów lub bardzo długiego jego wczytywania.Podczas pracy w systemie wciąż są minimalne opóźnienia. System też długo się włącza tzn. 2 minuty. Skoro mówicie, że z dyskiem wszystko ok to raczej już nic innego się z nim nie da zrobić. Chyba komputer nadaje się na śmietnik.