Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodziarka Waeco CoolFreeze CDF 16 - sprężarka przestaje działać

Felini 09 Lut 2018 23:29 957 5
  • #1 09 Lut 2018 23:29
    Felini
    Poziom 21  

Temat dotyczy przenośnej chłodziarki Waeco CoolFreeze CDF 16, zakupionej w Niemczech jako nowa, wyprodukowanej w Chinach.
    W upalne dni (30°C i więcej) chłodziarka wyłącza i włącza się na zmianę w dość regularnych, kilkuminutowych odstępach, ale nie osiąga zadanej temperatury.
    Przy niższych temperaturach otoczenia (20-25°C) działa normalnie i nieraz przez tydzień utrzymuje temperaturę -18°C. W czasie fazy wyłączenia gaśnie wyświetlacz ze wskazaniem temperatury, gdy sprężarka wznawia pracę, wyświetlacz znów zaczyna działać. W czasie normalnej pracy wyświetlacz cały czas pokazuje temperaturę, niezależnie czy sprężarka pracuje, czy nie. W czasie tych anomalii chłodziarka była zasilana z gniazda zapalniczki samochodowej, jednak to raczej nie zbyt niskie napięcie akumulatora, bo na włączonym silniku dzieje się to samo. Mam wrażenie, jakby chłodziarka miała zabezpieczenie termiczne, które wyłącza ją przy zbyt wysokich temperaturach zewnętrznych.

Jaka może być przyczyna, że chłodziarka w opisanych warunkach nie osiąga zadanej temperatury?

W załącznikach zdjęcie naklejki na sprężarce i instrukcja obsługi chłodziarki.
    Chłodziarka Waeco CoolFreeze CDF 16 - sprężarka przestaje działaćSprężarka ...ancool.JPG Download (95.8 kB) Waeco Cool...CDF 16.pdf Download (1.45 MB)

0 5
  • Deimic Smart Home
  • Deimic Smart Home
  • #3 10 Lut 2018 13:32
    Felini
    Poziom 21  

Temperaturę wewnątrz chłodziarki mierzyłem jeden raz, aby porównać ją ze wskazaniami wyświetlacza. Sonda pomiarowa była umieszczona w geometrycznym środku komory chłodniczej. Wyniki pomiaru były porównywalne z wyświetlaczem chłodziarki, jednak miernik pokazywał mniejszą histerezę. Może to wynikać z miejsca umieszczenia czujnika temperatury, prawdopodobnie przy parowniku.
    Chłodziarka Waeco CoolFreeze CDF 16 - sprężarka przestaje działaćPrzód.jpg Download (2.69 MB) Chłodziarka Waeco CoolFreeze CDF 16 - sprężarka przestaje działaćLewa str..a.jpg Download (2.79 MB) Chłodziarka Waeco CoolFreeze CDF 16 - sprężarka przestaje działaćPrawa st..a.jpg Download (2.76 MB)
    Chłodziarka Waeco CoolFreeze CDF 16 - sprężarka przestaje działaćZłącze spr..rki.jpg Download (1.12 MB)Chłodziarka Waeco CoolFreeze CDF 16 - sprężarka przestaje działaćPłytka z o..sem.jpg Download (1.26 MB)Chłodziarka Waeco CoolFreeze CDF 16 - sprężarka przestaje działaćPłytka.jpg Download (2.7 MB)Chłodziarka Waeco CoolFreeze CDF 16 - sprężarka przestaje działaćTabliczka ...ionowa.jpg Download (120.01 kB)

0
  • #4 22 Lut 2018 12:38
    Felini
    Poziom 21  

Sprężarki Wancool wydają się być podobnie zbudowane jak sprężarki Danfoss. Niewykluczone, że Chińczycy wzorowali się na duńskim producencie. Kształt i wielkość kapsuły sprężarki, sposób przyłączenia modułu elektroniki oraz ilość i kolejność wyprowadzeń elektrycznych mogą za tym przemawiać. Na tej podstawie przyjąłem, że mogę z pewnym prawdopodobieństwem kierować się wskazówkami zawartymi w instrukcjach Danfoss w odniesieniu do sprężarek Wancool.

Zagadkowy sposób działania mojej chłodziarki może znaleźć wyjaśnienie w opisie zabezpieczeń sprężarek Danfoss (załącznik PDF, strona 5).
    Najbardziej prawdopodobna przyczyna wyłączania się chłodziarki w gorące dni zawiera się w zdaniach: Gdy włączy się zabezpieczenie przed przeciążeniem, sprężarka wchodzi w cykl, w którym podejmuje próbę uruchomienia się w odstępach około 60 sekund, aż do pomyślnego rozruchu. Przegrzanie radiatora układu elektronicznego spowoduje zatrzymanie sprężarki. Ponowne uruchomienie sprężarki nastąpi automatycznie, gdy temperatura spadnie.

Tak właśnie to u mnie działa, w upalne dni sprężarka włącza się na kilka sekund i wyłącza na 1-2 min, po tym czasie znów próbuje się włączyć i (po kilku sekundach) ponownie się wyłącza.

Jeśli ktoś miałby własne spostrzeżenia, proszę o podzielenie się.
    Chłodziarka Waeco CoolFreeze CDF 16 - sprężarka przestaje działaćDanfoss ..C.PNG Download (71 kB)BD35.BD50....anfoss.pdf Download (1.05 MB)

0
  • Pomocny post
    #5 22 Lut 2018 14:37
    jack63
    Poziom 41  

Fajnie, że napisałeś. Zmobilizowało mnie to do reakcji. :D
    Sporo myślałem o Twoim problemie i nie doszedłem do jakiś "odkrywczych" wniosków.
    Nie znalazłem grubego błędu, choć tak duży zakres nastaw temperatury wnętrza nie jest optymalny. Po prostu przy kapilarze jako elemencie rozprężnym (typowe dla lodówek) jest bardzo trudno zoptymalizować układ chłodniczy nie tylko dla nastaw temp. wnętrza, ale i dla temperatur otoczenia. Kapilara się do tego nie nadaje bo ma zbyt mały "zakres regulacji" ilości dostającego się do parownika czynnika.
    Dlatego w niskich temp nastawionych i uzyskanych w lodówce (a w zasadzie zamrażarce) "uzyskuje" się duże przegrzanie (superheat) czynnika, które powoduje pogorszenie chłodzenia wnętrza sprężarki chłodzonej właśnie powracającym z parownika czynnikiem. Dodatkowo to przegrzanie przenosi się na skraplacz wmuszając konieczność odebrania większej ilości ciepła, a przez to podnosząc jego temperaturę.
    Zwartość konstrukcji (oględnie mówiąc :D) powoduje kumulowanie się ciepła w okolicach sprężarki. Ponieważ tzw. inwerter też jest w tej strefie, więc podnosi się jego temperatura, co może wywoływać opisane przez Ciebie skutki. Szczególnie gdy rośnie temperatura otoczenia lub skraplacz jest trochę zabrudzony lub wentylator ma "problemy" lub zastawi się wlot lub wylot powietrza do/z wentylatora/przestrzeni.
    Teraz niestety jest zima i trudno znaleźć miejsce z temp. powyżej tych ok 25 oC, więc trudno próbować. Jednak można wymusić warunki awaryjne zmniejszając przepływ powietrza jakąś przesłoną i obserwować czy zadziała zabezpieczenie.
    Problemem jest pytanie: które zabezpieczenie zadziała? Jest ich kilka. Nie koniecznie musi zadziałać to, o którym piszesz.
    Aby móc dokładnie oceniać sytuację musielibyśmy wiedzieć DOKŁADNIE jak lodówka jest zbudowana i jaki jest algorytm działania automatyki. Czyli co najmniej mieć serwisówkę.
    @Felini spróbuj poszukać serwisówki do Twojej lodówki. Poszukaj też serwisówki do samej sprężarki. Miałem serwisówkę do podobnej sprężarki, ale mi gdzieś zaginęła. Z tego co pamiętam były tam LEDy informujące o jej stanie i ew. błędach. Spróbuj się dostać do tzw. inwertera (ta czarna skrzynka ze złączami na zdjęciu opisanym:Złącze spr..rki.jpg) i poszukaj.
    PS. Sprężarki Danfoss produkuje obecnie firma Secop. Chyba Danfoss sprzedał dział sprężarek domowych lub był to jakiś inny fikołek korporacyjny...

0
  • #6 30 Wrz 2018 10:56
    Felini
    Poziom 21  

Przez lato testowałem lodówkę zarówno w samochodzie, jak i w domu.
    W gorące dni – w bagażniku samochodu – lodówka pracowała podobnie, jak opisałem w pierwszej wiadomości, wyłączała się i włączała co pewien czas nie osiągając zadanej temperatury. Myślę, że mogło to wynikać ze zwiększonego zapotrzebowania na energię i na postoju napięcie akumulatora spadało poniżej progu wyłączenia zasilania (funkcja ochrony akumulatora przed rozładowaniem). Być może jednak bardziej prawdopodobna jest przyczyna opisana przez jack63.

Cytat:
    [...] przy kapilarze jako elemencie rozprężnym [...] jest bardzo trudno zoptymalizować układ chłodniczy nie tylko dla nastaw temp. wnętrza, ale i dla temperatur otoczenia. Kapilara się do tego nie nadaje bo ma zbyt mały "zakres regulacji" ilości dostającego się do parownika czynnika.

Cytat:
    Dlatego w niskich temp nastawionych i uzyskanych w lodówce [...] "uzyskuje" się duże przegrzanie (superheat) czynnika, które powoduje pogorszenie chłodzenia wnętrza sprężarki chłodzonej właśnie powracającym z parownika czynnikiem.

Cytat:
    Zwartość konstrukcji [...] powoduje kumulowanie się ciepła w okolicach sprężarki. Ponieważ tzw. inwerter też jest w tej strefie, więc podnosi się jego temperatura, co może wywoływać opisane przez Ciebie skutki. Szczególnie gdy rośnie temperatura otoczenia [...]

W upalny dzień zrobiłem w pokoju na poddaszu pewne doświadczenie (było tam gorąco, ponad 30°C). Włączyłem lodówkę, zdjąłem pokrywę, odsłaniając tym samym komorę chłodzenia i ustawiłem -18°C. Lodówka pracowała bez przerwy osiągając temperaturę ok. 7-8°C. Następnie nad komorą umieściłem wentylator, aby nawiewał do wnętrza gorące powietrze. Lodówka dość szybko zaczęła się wyłączać a wyświetlacz wskazywał ok. 20°C. Po krótkiej przerwie następowało włączenie, kilka minut pracy
    i ponowne wyłączenie. Ta sekwencja powtarzała się w kółko.

Kilka dni temu, gdy temperatura zewnętrzna była w granicach 14°C, używałem lodówki w bagażniku samochodu i nie było problemów z utrzymaniem temperatury 2°C przy pracy z akumulatora.

Dla mnie wniosek nasuwa się taki:
    lodówka jest sprawna a przerwy w pracy są powodowane przez działanie zabezpieczeń przy wysokich temperaturach otoczenia.

0