Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Format dysku przez Samsung Smart TV

lusiaczek8903 10 Lut 2018 11:45 1071 31
  • #1 10 Lut 2018 11:45
    lusiaczek8903
    Poziom 3  

Witam, wczoraj niestety tv sformułował mi dysk zewnętrzny WD 1 TB. Wydaje mi się że dane nadal na nim są bo format trwal jakieś 2'sekundy. Proszę o pomoc w jakis sposób mogę odzyskać te dane. Po tej sytuacji dysk nie był już podłączany pod komputer. Mam Samsung Smart Tv z Tizen 3.0 przed formatowaniem były ogladane filmy pod tv i potem na komputerze już system go nie widział, ale w urządzeniach widniał, prawdopodobnie dlatego że Samsung coś zmienia w kodowaniu.
    Proszę o pomoc.

0 29
  • #3 10 Lut 2018 12:54
    lusiaczek8903
    Poziom 3  

Format dysku przez Samsung Smart TVFormat dysku przez Samsung Smart TV

Na jednym zdjęciu to co pokazało, a na drugim zdjęciu komunikat jaki się pojawił przed otwarciem. Przy podłączeniu dysku komputer nie chce się zamknąć i ma spowolnione procesy. Czy przy odzyskiwaniu danych, dane będą się nadpisywały na tym dysku czy potrzebuje drugiego o tej pojemności?

0
  • #4 10 Lut 2018 13:09
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Nie wygląda na sformatowany przez TV (TV raczej nie nazywa dysku MyPassport i nie formatuje w NTFS). Jeśli ta sama partycja została sformatowana to dane tylko po pełnym skanowaniu do odzyskiwania (oczywiście odzyskiwać trzeba na inny dysk - można też próbować wtedy naprawy partycji - o ile SMART ok, ale jak nigdy tego nie robiłaś to będziesz mieć problem z tym - z odzyskiem w DMDE nie będzie aż takiego problemu). Pokaż jeszcze screen z Zarządzania dyskami jak ten dysk widzi system oraz SMART dysku (np. screen z CrystalDiskInfo dla tego dysku - rozciągnij całe okno - wszystkie atrybuty oraz kolumnę wartość RAW).

0
  • #5 10 Lut 2018 13:46
    lusiaczek8903
    Poziom 3  

My passport to nazwa dysku, tak był nazwany od nowości, NTFS było od początku, dopiero po podłączeniu pod tv nastąpil problem. Nie wiem czy dobrze to nazwałam, bo to było usuwanie nie formatowanie i w ciagu jednej dwóch sekund zostały puste foldery na podglądzie w tv. Chciałam usunąć jeden film, który już obejrzałam, kliknęłam usuń i bach puste wszystkie foldery.

Dodano po 1 [minuty]:

Dobrze, jak tylko wrócę do domu to wstawię to o czym piszesz z tego programu.

0
  • #6 10 Lut 2018 13:53
    mati211p

W takim razie problem jest zgoła inny, nie trzeba skanować na początek, screen z zarządzania dyskami też niepotrzebny. W zarządzaniu usuń literę dysku (samą literę, a nie partycję). Zamieść SMART jak wyżej. Jak stan dysku będzie ok to następnie wybierz w DMDE po wejściu na tą partycję opcję wszystkie znalezione+rekonstrukcja-->wirtualna rekonstrukcja systemu plików (sprawdź zawartość $Root). Odzyskiwanie danych oczywiście na inny dysk.

0
  • #7 10 Lut 2018 21:34
    lusiaczek8903
    Poziom 3  

Format dysku przez Samsung Smart TV

Taki widok jest w zarządzaniu, gdzie w oknie robi się po chwili "brak odpowiedzi", a program CrystalDiskInfo nie widzi dysku. Jaki jest powód, że dysk spowalnia system i nie pozwala na normalne zamknięcie systemu komputera. Da się coś z tym zrobić ?

0
  • #8 10 Lut 2018 21:40
    mati211p

Jedynym powodem może być uszkodzenie dysku, stąd pisałem o SMART. Sprawdź, czy HDSentinel odczyta SMART tego dysku. Wydaje się, że szykuje się kupno nowego dysku i odzysk danych z tego najpierw poprzez wykonanie kopii posektorowej. Dla dysku zewnętrznego może to być problemem w jego ewentualnym złym stanie. Jeśli HDSentinel nie odczyta SMART zostanie kupno w ciemno nowego dysku na kopię i odłożenie tego dysku do czasu posiadania nowego (minimum takiej samej poejmności).

0
  • #9 10 Lut 2018 22:30
    lusiaczek8903
    Poziom 3  

Ten program widzi dysk, ale też się zawiesił i jest brak odpowiedzi. Pokazał temperaturę, kondycję 0% i wyskoczył komunikat relokacja sektorów.

0
  • #10 10 Lut 2018 22:39
    mati211p

Screen możesz pokazać?

0
  • #11 11 Lut 2018 11:48
    lusiaczek8903
    Poziom 3  

Format dysku przez Samsung Smart TVFormat dysku przez Samsung Smart TV

Powyżej dwa screeny. W pierwszym komunikat jaki się pojawił zaraz po podłączeniu dysku jak program był uruchomiony, a drugie jak odczytywał dysk. Po każdym podłączeniu dysku muszę restartować komputer, bo nie da rady z komputera korzystać, zawiesza się.

Dodano po 1 [minuty]:

Dysk 1 to ten mój dysk zewnętrzny.

0
  • #12 11 Lut 2018 11:51
    mati211p

Tylko, że w HDSentinel zaznaczony masz nie ten dysk, trzeba było kliknąć na dysk 1. Niemniej już powiem, że dysk pewnie nadaje się do wyrzucenia lub na gwarancję ze względu na info o realocated sectors count - nienaprawialnych fizycznie uszkodzonych sektorach. Dane na początek do zabezpieczenia na sprawny dysk poprzez kopię posektorową a dopiero potem odzysk w takim razie.

0
  • #13 11 Lut 2018 12:14
    lusiaczek8903
    Poziom 3  

Wiem, że nie ten jest zaznaczony, ale nie ds rady zaznaczyć tamtego, bo od razu jest brak odpowiedzi w tym programie.

Dodano po 2 [minuty]:

Którym z programów da się wykonać kopię posektorową ?

0
  • #15 06 Cze 2018 14:55
    lusiaczek8903
    Poziom 3  

Witam. Czy ktoś mógłby mi pomóc. W jaki sposób krok po kroku dla laika wykonać kopię danych pod linuxem dysku zewnętrznego 1 TB na drugi dysk 1 TB??
    Niestety w programach w windows się nie da, bo od razu zawiesza system.
    Kopia jest potrzebna, ponieważ przez moją niewiedzę podłączyłam dysk pod SMART TV SAMSUNG. Po tym podłączeniu już dysk pod kompem był nie do otwarcia. Po drugie jak podłączyłam pod tv dysk działa ok, ale obejrzałam film i chciałam go usunąć i bach tak jakby usunęło wszystkie dane. Trwało to może 5-10 s, więc dane na pewno się nie usunęły, no ale pod tv widać tylko puste foldery. Sprawdziłam go na kompie i nadal jest, że miejsce zajęte prawie 1TB. Niestety nie mogę skopiować pod windowsem, bo zawiesza komp od razu i nie reaguje na nic.

Dowiedziałam się, że mogę to zrobić tym LINUXEm, ale nie wiem jak się do tego zabrać. Nie mam linuxa, więc jak to zainstalować i jak dalej zrobić, żeby wykonać ta kopię danych.

Może ktoś potrafi mi pomóc.

Trochę mi się z tym zeszło, bo dopiero teraz zakupiłam drugi dysk z taką pojemnością.

0
  • #17 06 Cze 2018 16:29
    laptokowiec
    Poziom 27  

Obawiam się, że jesli nie miałas kontaktu z linuxem, to robienie pod nim kopii moze być zbyt skomplikowane.
    Próbowałas dmde pod windows ?

0
  • #18 06 Cze 2018 17:05
    nuszek
    Poziom 25  

Idź do pierwszej lepszej firmy lub popytaj kolegów może ktoś ma kopiarkę sprzętową, wkładasz dwa dyski i się kopiują. A nawet warto sobie kupić, te tańsze cena do 150 zł.

0
  • #19 07 Cze 2018 13:46
    laptokowiec
    Poziom 27  

Ale to nie zadziała, jesli dysk ma jakieś problemy. To samo dotyczy rozwiazań typu Clonzilla.

0
  • #20 08 Cze 2018 02:09
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Sugeruję zainteresować się programem ddrescue pod systemem linux. Umożliwia on zrobienie kopii z pominięciem uszkodzonych sektorów. Wpisując w Google czy na Youtube ddrescue można się dowiedzieć więcej, jak z tego narzędzia korzystać.

Przed próbami kopiowania warto sprawdzić SMART padającego dysku - narzędzie smartctl pod linuxem powinno wyświetlić wszystkie potrzebne informacje. Na podstawie danych SMART można ocenić kondycję dysku - więc warto to zrobić przed jego katowaniem.

0
  • #21 10 Cze 2018 10:14
    laptokowiec
    Poziom 27  

dt1 napisał:
    ...

Przed próbami kopiowania warto sprawdzić SMART padającego dysku - narzędzie smartctl pod linuxem powinno wyświetlić wszystkie potrzebne informacje. Na podstawie danych SMART można ocenić kondycję dysku - więc warto to zrobić przed jego katowaniem.

A jesli SMART pokaże dramat, to co ma zrobić właściciel, załamac ręce ?

0
  • #22 10 Cze 2018 13:00
    dt1

W przypadku fatalnego SMARTu można podjąć decyzję o wycofaniu się z odzyskiwania na własną rękę i przekazania dysku do firmy, która się tym zajmuje, jeśli dane są bardzo istotne.

Zapoznanie się ze stanem dysku, który zamierzamy męczyć, nigdy nie jest głupim pomysłem, tym bardziej że nietrudno te dane pozyskać.

0
  • #23 11 Cze 2018 09:16
    laptokowiec
    Poziom 27  

A gdzie leży granica między stanem fatalnym, a akceptowalnym ?
    Jak oszacować, czy 8000 realokowanych sektorów to już dramat, czy jeszcze ok ?

0
  • #24 11 Cze 2018 12:21
    dt1

Każdy może oszacować inaczej. Na SMART nie składa się tylko informacja o realokowanych sektorach.

Skoro Kolega lubi robić "na pałę" takie rzeczy to OK, nikt Koledze nie broni, ja po prostu lubię wiedzieć, z czym mam do czynienia, dlatego lubię zobaczyć aktualny SMART, którego się Kolega tak czepia. Nie potrzebuje go Kolega - fajnie. Mi się przyda - czysto informacyjnie. Podanie takiej informacji nikomu nie zaszkodzi. Dyskowi również nie zaszkodzi, a Kolega nie musi go oglądać, jeśli nie jest potrzebny, prawda?

0
  • #25 11 Cze 2018 12:28
    laptokowiec
    Poziom 27  

Decyzja o oddaniu dysku do labu nie zależy od parametrów SMARTU, tylko od zasobności kieszeni :-)

0
  • #26 11 Cze 2018 12:36
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

lusiaczek8903 napisał:
    Sprawdziłam go na kompie i nadal jest, że miejsce zajęte prawie 1TB
    Skoro mogłaś to sprawdzić, to może i uda się sprawdzić SMART dysku. Od tego zacznij.
    lusiaczek8903 napisał:
    Niestety nie mogę skopiować pod windowsem, bo zawiesza komp od razu i nie reaguje na nic.
    Co skopiować i jakim narzędziem, programem?

0
  • #27 11 Cze 2018 16:55
    lusiaczek8903
    Poziom 3  

Dmde i inne polecane mi na forum nie dały rady, ponieważ system od razu się wieszał przy próbie odpalenia w jakikolwiek sposób tego dysku, nawet przez programy do sprawdzenia dysku.
    Niestety na fachową pomoc nie mam co liczyć. 1 TB to za dużo danych, żeby mi fachowiec odzyskiwał, bardzo duży koszt, przynajmniej w kilku firmach, które znalazłam.

0
  • #28 11 Cze 2018 17:32
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

Może od początku...
    Jaki to model dysku? Podłączany był do TV, więc poprzez jakiś adapter, kieszeń USB, czy ma własny interface USB?

EDIT: Scaliłem całość ze starym tematem, bo nie wiadomo było w czym rzecz.

0
  • #29 11 Cze 2018 18:56
    laptokowiec
    Poziom 27  

lusiaczek8903 napisał:
    Dmde i inne polecane mi na forum nie dały rady, ponieważ system od razu się wieszał przy próbie odpalenia w jakikolwiek sposób tego dysku, nawet przez programy do sprawdzenia dysku.
    Niestety na fachową pomoc nie mam co liczyć. 1 TB to za dużo danych, żeby mi fachowiec odzyskiwał, bardzo duży koszt, przynajmniej w kilku firmach, które znalazłam.

Na tym etapie to polecam ddrescue do zrobienia kopii posektorowej na sprawny dysk, a potem odzysk z kopii.
    Jeśli dysk ma uszkodzona powierzchnię, to u nas koszt poniżej 1000.

0
  • #30 12 Cze 2018 07:21
    lusiaczek8903
    Poziom 3  

"Może od początku...
    Jaki to model dysku? Podłączany był do TV, więc poprzez jakiś adapter, kieszeń USB, czy ma własny interface USB? "

WD MyPassport, on ma swoj kabelek usb, i ten kabelek włożyłam w wejście usb w tv.

0