Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wymiana matrycy TN na IPS we współczesnych laptopach - możliwa?

10 Lut 2018 16:47 1983 1
  • Poziom 30  
    Witam.

Nie siedzę w serwisie laptopów więc ciężko mi to sprawdzić.
    Chcę kupić laptopa z procesorem i5-7300HQ ponieważ potrzebuję Windows 7 i wydajności. I tu jest problem, bo to są tylko gamingowe. Oglądałem Dell'a 5570 oraz 5577, w sumie pasuje mi Dell Inspiron 5577. Gamingowy ale stylistyka bez tragedii (Lenovo Legion już przekombinowany dla nie-gracza), ma podświetlaną klawiaturę na biało, ma dysk SSD na M.2 a jako drugi chcę wrzucić posiadany SSD Samsunga 512GB. Karta grafiki GTS1050 to miły dodatek który może się przyda.
    No ale do sedna. Kiedyś kupiłem kadłubek/ekran jaki chciałem a procesor wymieniłem po pół roku jak w konfiguracji mi nie pasował. Teraz to jest niemożliwe i muszę wybrać kadłubek z docelowym procesorem.
    Czy mogę więc wymienić sobie matrycę na inną?
    Dell Inspiron 5570 ma matrycę TN AU Optronics AUO38ED. Jest naprawdę źle. Gamingowy droższy Dell 5577 ma matrycę Chi Mei CMN15D5 - tutaj już jest wręcz tragicznie. Gorszego obrazu to nie pamiętam abym widział gdziekolwiek. Biały jest żółty (na AU biały jest zaniebieszczony), czarny jest niebieski (na obu), obraz to jedno wielkie mleko i to ziarniste z bardzo dennym kontrastem i jasnością. Kompletną bezużyteczność i tragiczność tych matryc w tych Dellach można chociażby zauważyć po tym, że firmowa aplikacja Dell TrueColor do ustawiania profili kolorów ma tak bardzo nieczytelne napisy wybieranych opcji, że trzeba kombinować z kątem patrzenia na ekran, aby doczytać się co za opcję wybierasz. Dotyczy to obu matryc na obu laptopach więc nie ma mowy że uszkodzony model. Dno, kompletne dno. Chciałem wyjść ze sklepu z laptopem, wyszedłem z niesmakiem.

Czy mogę tam wsadzić jakiegoś np. LG LGD049B? Elektronika to przyjmie i się przestawi? Nie za bardzo do 4k PLN mogę znaleźć "normalnego" laptopa z 4-ro rdzeniowym Core i5 serii 7 i ekranem o jakości laptopów sprzed 10 lat (miały zdecydowanie lepsze ekrany). Na 8-smej generacji Intela nie da się zainstalować Windows 7 więc odpada.
  • Poziom 30  
    Ostatecznie darowałem sobie tego Dell'a po przeczytaniu opinii na Amazonie. Wychodzi na to, że ma wadę fabryczną - po niecałym roku potrafi strzelić mocowanie zawiasów matrycy i za to trzeba serwisowi zapłacić bo nie uznają gwarancji. Sporo tego i innych nieprzychylnych w opiniach na Amazonie, ogólnie 1/3 niezadowolonych robi wrażenie.
    A co do matrycy, są tutoriale na Youtube dla bliźniaczych 5567 na ten przykład oraz podane modele matryc. Ściągnąć ramkę z zatrzasków, 4 śrubki i po robocie.

Pozdrawiam.