Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elizabeth HiFi nie gra jeden kanał - pomocy

adam_kowalski 15 Sie 2005 16:49 2107 3
  • #1 15 Sie 2005 16:49
    adam_kowalski
    Poziom 2  

Witam, moj Tata ma Elizabetke i zauwazylem ze gra tylko jedna
    kolumna. Po sprawdzeniu okazalo sie ze gra tylko jeden kanal
    (jedno wyjscie) rozkrecilem i okazalo sie ze w srodku sa dwa
    bezpieczniki (1A) z czego jeden z nich przepalony, niestety
    po wymianie bezpiecznik "pada" po 1 sekundzie (nic nie podlaczone
    tylko wtyczka do 220V) Jak zdiagnozowac usterke ?

Za pomoz bede bardzo wdzieczny
    Pozdrawiam
    Adam

PS: nie jestem elektronikiem ale mam miernik i czasami to i owo
    naprawiam, moze teraz tez dam rade. Po naprawieniu chce sie zabrac
    za przestrojenie bo juz znalazlem opisy :)

0 3
  • #2 15 Sie 2005 17:44
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Witam
    Odłącz 3 nóżkę układu scalonego STK015 (tam gdzie pali ten bezpiecznik) i sprawdż, czy pali ponownie, jak nie, to ten układ jest do wymiany, a jest on trudny do zdobycia, są układy zastępcze, 'troszku' modernizacji i sprzęt działa.

0
  • #3 15 Sie 2005 17:49
    janusz121
    Poziom 16  

skoro masz miernik , to bardzo dobrze. Elizabetki akurat nigdy nie "Robiłem" ale najprawdopodobniej padła ci TZw końcówka mocy czyli stopień mocy wzmacniacza Mcz. Wyjmij bezpiecznik i zmiesz na nim napięcie względem masy, porównaj z drugim kanałem (apięcie) zaryzykuj spalenie jeszcze jednego i zmierz teraz napięcie (po włozeniu) jeżeli jest inne i wynosi zero wolt coś robi zwarcie. Rozejrzyj się po radiu znajdziesz metalową płytkę (radiator) do której będą przykręcone tranzystory, włącz radio niech pogra 5 minut teraz wyłącz i zobacz który traznysttor się grzeje. Któryś powinien, jeżeli wzmacniacz jest zrobiony na układach scalonych czy GML-ach(dwie kostki z wyprowadzeniami) to one tez będą się grzać. Jesli tam masz układy scalone wymień je a jeżli trazystory . to zrób tak:

- wylutuj ten który najbardziej się grzeje. I cóż tranzystor jak tranzystor trzy nogi i obudowa:)- ale jak go zmierzyć. Ano tak bierzemy do raczki miernik taki zwykły od rusich za 30 zł nawet ustawiamy na diodę (ten trójkat z kreseczką) i teraz zwieramy jego kable miernika (sprawdzamy połączenia - na wyświetlaczu pokazuje się 000 i jeśli miernik ma brzęczyk to pipczy) rozewrzyj przewody jest 1 na wyświetlaczu. Wracamy do naszego tranzystora ma te swoje nieszczęsne trzy nogi a co ma w środku ano ma dwe diody. A dioda to taka konstrukcja, że w jedną stronę przewodzi prąd a w drugą nie.czyli dotknięcie naszym mierniczkiem w jednuk kierunku (przewodzenia)powoduje, że wyświetla on wartość nap 512 (nie jest ona istotna) natomiast w drugą stronę jest jedynka. Jeżeli dioda jest uszkodzona w obie strony na mierniku pojawi się 000 i zapiszczy on.O co mi chodzi ze stronami ano raz dotykasz czarną końcówką jednego końca diody a drugą drugiego. Potem zamieniasz końcówki (tam gdzie była czerwona dotykasz czarną i na odwrót. A tranzystor ma dwie diody. dotykasz jedną końcówką do środkowej nóżki trzymasz drugą końcówką dotykasz prawej nóżki a potem dalej nie puszczając tej środkowej nogi dotykasz drugą elektrodą lewej nóżki potem robisz to samo ale tym razem zamieniasz końcówkę miernika na środkowej nodze. Jeżeli w jakiejs konfiguracji zapiszczy to szmelc sprawdzasz tak wszystkie tranzystory przymocowane do tej blachy. DO wylutowania ich potrzebujesz odsysacz do cyny kosztuje 5 zł najlichszy. Jeżeli kanał niegra bo naprzykład zwarłeś kabelki od głośnika końcówka mocy napewno jest uszkodzona a ja nawet powiem CI, że jestem tego prawie pewnien

Acha jest to na STK no to to co pisałem wyżej(o sprawdzaniu tranzystorów) akurat tutaj nie stosuje się ale ostawiam dla celów edukacyjnych. więc zrób tak z tymi STK faktycznie jest kłopot kup jakiś zestaw do samodzielnego montarzu "Wzmacniacz mocy stereo np 2X35W" polutuj (masz tam nstrukcję krok po kroczku) teraz weź schemat radia popatrz gdzie tam wchodzi sygnał akustyczny na końcówkę i podłącz ekranowanymi kabelkami do wejścia twoje płytki (zestawu) wyjścia połącz z głośnikami a zasilanie podaj z wyjścia tych bezpieczników i wylutuj starą końcówke mocy. Powinno ciupać te polskietunery miały raczej symetryczne zasilanie więc kup wzmacniacz na zasilanie symetryczne. napięcie zasilania tego zestawu musi byc równe napięciu zasilania radia (zmierz) no to tyle pozdrawiam .

ps. to o mówi predator jest słuszne.Przestrojenie Elizabetki nie jest może trudne ale dzikie:)

0
  • #4 15 Sie 2005 18:02
    adam_kowalski
    Poziom 2  

Jestem zaskoczony szybkoscia i dokladnoscia podpowiedzi, serdecznie
    dziekuje, jeszcze dzisiaj bede wszystko sprawdzal i dam znac.

Pozdrawiam serdecznie
    Adam

0