Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik turbinowy GTD350 od Helikoptera MIL-MI2

owner1 22 Sie 2018 10:20 11649 68
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    No raczej nie podwalił go z miejsca upadku przy autostradzie :-) Taki silnik używany w zależności od stanu to koszt 4-6 K Zdarzają się na portalach aukcyjnych tańsze, uszkodzone bądź niekompletne. Można je nabyć także w jednostkach wojsk powietrznych. Sam miałem ochotę na bazie tego silnika zbudować agregat ale jeden z kolegów na forum zajmujący się tymi silnikami skutecznie mnie zniechęcił. Więc silnik po remoncie sprzedałem. Duże spalanie to nie był główny problem ale hałas jaki generuje, a który trudno zredukować ze względu na wydech. Taka konstrukcja która zapobiegająca przed pompażem który skutecznie niszczy łopatki turbiny wysokiego ciśnienia.
  • PCBway
  • PCBway
    owner1
    Poziom 15  
    No tak jest.

Ale GTD350 to nie zabawka. Trzeba też wziąć pod uwagę, że do uruchomienia trzeba prądu.
    Start odbywa się w ten sposób, że przez pierwsze 5s idzie na rozrusznik 24V a później przełącza się na 48V.
    I od tej pory zaczyna się niezła jazda.

Co do hałasu to głośniejsza od wydechów jest sprężarka, daje ostro po uszach.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    owner1 napisał:
    Szczytowy przy starcie nawet 1000A, później prąd w końcu rozruchu zimnego silnika 450A.

Typowo przy silniku po kapitalce. Z dość sporym resursem ciągną o drobinę więcej :-) Dużo zależy od oporów.

Kraniec_Internetów napisał:
    Swoją drogą efektywność tego silnika jest chyba raczej marna,

A skąd takie twierdzenie ? Może kolega porównuje ilość spalanego paliwa w jednostce czasu, to się tak wydaje ale waga, obroty i moc nieporównywalna do innych silników o takich małych rozmiarach.

Dodano po 2 [minuty]:

owner1 napisał:
    Co do hałasu to głośniejsza od wydechów jest sprężarka, daje ostro po uszach.

W zasadzie kolega ma rację ten pisk nie do zniesienia.

Dodano po 1 [minuty]:

owner1 napisał:
    Start odbywa się w ten sposób, że przez pierwsze 5s idzie na rozrusznik 24V a później przełącza się na 48V.

Redukcja mocy inaczej silnik rozruchowy poleciał by z dymem.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    .sos napisał:
    Diesel 300kW przy pełnym obciążeniu zużywa 190-210g/kwh (około 59kg/h).

Owszem silnik turbinowy jest lekki, nie generuje drgań, zadowoli się większością paliw i na tym kończą się jego zalety.

To niech kolega wstawi Diezla do śmigłowca. Ciekawe jak wysoko poleci :-) . Silniki turbinowe powstały głównie z jednego powodu. Nie chodziło tu o spalanie czy wibracje lecz o wydajność i zachowanie mocy w rozrzedzonym powietrzu oraz w zakresie dużej a wręcz bardzo dużej wilgotności . Wiadomo że im wyżej tym niższe ciśnienie i mniej tlenu, a chmury czy burza skutecznie zalała by silnik Diezla czy benzynowy.
    Taka turbina do agregatu spokojnie mogła by pracować bez osłony nawet podczas tornada :-)

Dodano po 7 [minuty]:

.sos napisał:
    Owszem silnik turbinowy jest lekki, nie generuje drgań, zadowoli się większością paliw i na tym kończą się jego zalety.

Co do twierdzenia kolegi to się trzeba najpierw zastanowić co się pisze gdyż te silniki są dość wymagające jeśli chodzi o paliwo. Byle co im nie służy i to z powodu możliwości powstania zjawiska pompażu.
    kkknc
    Poziom 43  
    Ju-86 latały na dieslach. A i dziś się zdarzają. Rzadko bo rzadko.
    TAE w 2002 certyfikowało silnik Diesla. Można lać Diesla, biopaliwa i oczywiście Jet A-1.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    kkknc napisał:
    Ju-86 latały na dieslach

Zgadza się jednak silnik Jumo 205C-4 oraz II generacji Jumo 207A-1 o mocy 600KM i 650KM był stosowany głownie w bombowcach Ju 86 które z racji swoich rozmiarów mogły mieć ciężkie silniki. Całkowity ich udźwig nie był rewelacyjny. Zaledwie tona bomb. Takie silniki mogły pracować w zakresie niskiej zawartości tlenu ze względu dość sporego kompresora w tylnej części silnika oraz układu podwójnego sprężania, gdzie dwa tłoki w cylindrze równocześnie sprężały powietrze. W sumie 6 cylindrów po dwa tłoki na cylinder. Silnik taki był bardzo skomplikowany mechanicznie, dość awaryjny jeśli chodziło o resurs. Powietrze było pobierane za pomocą kanałów z wnętrza bombowca.

Bądźmy poważni, kolega wyżej pisał o zwykłym Diezlu.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Turbina gazowa to co innego. Zupełnie inna budowa. Powszechnie stosowane w czołgach Abrams. Bardzo wydajne ale jedna istotna wada, wymagają bardzo dobrych i skomplikowanych filtrów powietrza. W czasie operacji Pustynna Burza w Iraku masa abramsów została wyeliminowana przez piach kiedy irakejczycy jechali na ruskich T34. Wiadomo ruskie nie gientajsia nie łamajsia :-)

W amerykańskich wojskowych pojazdach Hummer były montowane silniki zdolne pracować na dowolnym paliwie płynnym z ciężkim mazutem włącznie.
    kkknc
    Poziom 43  
    Są dziś silniki Centurion oparte na silniku Mercedesa. W Polsce autoryzację
    na wymianę silnika w samolotach Cessna 172 i Piper PA 28 na Diesla serii Centurion posiada
    firma Jb Investments.
    A turbina gazowa pudełko,je na wszystkim co palne. Oczywiście jest optymalizowana do danego paliwa ale da rady na innym. Zresztą ciekawie był JAK 23 odpalany.
    Gdzie ty widziałeś w Iraku T-34? T54/55 jak już i nowsze.
    W 1982 w czasie wojny Iran-Irak to jeszcze jeździły.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    kkknc napisał:
    Zresztą ciekawie był JAK 23 odpalany.

Silnik Klimow RD-500 miał rozrusznik pneumatyczny i uwaga elektryczny zapalnik pirotechniczny dla szybkiego odpalenia w warunkach bojowych.

Dodano po 3 [minuty]:

kkknc napisał:
    Gdzie ty widziałeś w Iraku T-34? T54/55 jak już i nowsze.

Haha oj były były i do dziś mają w armii ruskie T34
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    kkknc
    Poziom 43  
    Tak o pirotechniczny zapłon chodziło. A jeszcze ciekawiej było w Jak-u 17 rozruch na benzynie i do tego silnik spalinowy służący za rozrusznik.
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Nie zupełnie, gdyż turbiny gazowe mają wspólny wał i więcej stopni sprężania i rozprężania. I to jest ich główna cecha która odróżnia je od silników wielowałowych.

Dodano po 3 [minuty]:

kkknc napisał:
    A jeszcze ciekawiej było w Jak-u 17 rozruch na benzynie i do tego silnik spalinowy służący za rozrusznik

Niewielki silnik spalinowy z wałem wkładanym w wał silnika Jak'a. Nie pamiętam czy na wał bezpośrednio czy z przekładnią.
    Jak 17 miał silnik RD-10A ? Bo mi się coś kojarzy że to przeróbka niemieckiego silnika Jumo 004 stosowanego w ME 262 Schwalbe. I faktycznie uruchamiany był na benzynie a po rozruchu przełączany na nafte. Wynikało to z budowy kompresora oraz komory spalania. Brak świecy żarowej w komorze spalania wymuszał taki rodzaj zapłonu gdyż benzyna ( w czasie wojny benzyna syntetyczna ) miała niższą temperaturę zapłonu niż nafta. Także podyktowany rozruch benzynowy był lepszy dla rozruchu w sezonie zimowym.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    iby tak, ale nadal nie mogę pojąć czemu zastosowanie mniejszej ilości stopni sprężania uniemożliwia spalanie np benzyny w silniku.

Ależ proszę bo nie mówimy tu o silniku w pełni tego słowa znaczeniu, że się tak wyrażę, lecz o turbinie gazowej a to odmienna koncepcja silnika cieplnego. Im większa jest liczba sprężu i rozprężu tym więcej tlenu trafia do komory spalania iwiększą sprawność turbina osiąga. Im wyższa temperatura czynnika, tym większa jego objętość właściwa (dla tego samego ciśnienia), a więc tym więcej energii trzeba zużyć do jego sprężenia, bądź więcej energii uzyska się z jego rozprężenia. Natomiast im niższa jest temperatura czynnika, tym energia sprężania i rozprężania jest niższa. Można więc wyciągnąć wniosek, że sprężanie w sprężarce czynnika powinno przebiegać przy możliwie niskiej temperaturze, a rozprężanie w turbinie – przy możliwie wysokiej. W zależności od mocy lub obrotów jakie chcemy osiągnąć, turbiny dzieli się na jedno, dwu lub trój wałowe. Łopatologicznie więcej sprężu tym wyższa temperatura samozapłonu danego rodzaju paliwa. O ile gaz ma niską temp zapłonu to już benzyna dużo wyższą. Dla przykładu propan- butan ma temp zapłonu około 95'C a benzyna pomiędzy 120 - 182'C, ropa natomiast powyżej 260'C a mazut jeszcze wyżej.

Jednak przejdźmy do tematu bo się robi offtop.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    By dzięki odpowiednim połączeniu wałami sekcji sprężarek i turbin uzyskać optymalne warunki sprężania i rozprężania?

Dokładnie tak lecz nie tylko. Chodzi też o zwiększenie wydajności sprężania.

Chyba zapłonu. Ale tak,

Samozapłon podobnie jak w Diezlu. W większości turbin nie ma układów zapłonowych a wtrysk zazwyczaj jest pulsacyjny lub ciągły.

Która wersja jest poprawna?

Ech turbiny buduje się nie jako uniwersalne lecz pod konkretne paliwo. Z jednej strony by osiągnąć zamierzoną temperaturę a z drugiej strony zapobiec efektowi pompażu. Wlej do MI III inne paliwo i spróbuj się przelecieć. Nie bez kozery pobiera się próbki paliwa z baku.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Wyraźnie słychać iskry

Nie wiem co kolega słyszy ale na pewno nie iskry. W początkowej fazie rozruchu zapłon paliwa wyraźnie jest detonacyjny aż turbiną rzuca i gwałtownie przyśpiesza. Wewnątrz komory spalania znajduje się świeca żarowa która pracuje do czasu osiągnięcia przez silnik właściwej temperatury roboczej. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.

No tak. Ale skoro turbina była projektowana pod paliwo A, to wcale nie znaczy, że nie będzie działać na paliwie B. I o to mi się ciągle rozchodzi - od czego to zależy, bo pisałeś o różnicy między sprężarkami, i o temperaturze zapłony wynikającej m.in z ciśnienia. Mimo to niebardzo mogę to połączyć, gdyż obie wersje które napisałem wydają się logiczne, chociaż są skrajnie odmienne.

Wiem że temat turbin jest dość zawiły a jedno z praw które je określa to zasada termodynamiki i kilka innych praw fizycznych. Konstrukcja lotniczych silników turbinowych, jest tak zbudowana by na danym paliwie w określonych, że się tak wyrażę skrajnych, nie sprzyjających warunkach fizycznych turbina zachowała ciągłość pracy jak i moc. Turbiny lotnicze, także silniki odrzutowe, jedno czy wieloprzepływowe samą budową nie wiele różnią się od przemysłowych. Różnią je tylko parametry pracy w niskich ciśnieniach i mniejszej ilości tlenu dostarczonego do komory spalania. O ile turbiny przemysłowe czy militarne pracują przy stałych ciśnieniach i ilości tlenu o tyle silniki lotnicze już nie. Wiadomo że im wyżej tym ciśnienie powietrza jak jego temperatura oraz ilość tlenu potrzebnego do procesu spalania jest zmienną. Im wyżej chcemy latać ( mniejsze zużycie paliwa ) tym konstrukcja silnika turbinowego się bardziej komplikuje. Dlatego stosuje się silniki turbinowe wielowałowe a także większe rozmiary sprężarek jak też więcej stopni sprężania. Generuje to wagę i rozmiary samego silnika turbinowego. A ten zaprezentowany z MI II jest naprawdę mały.

Ja nigdy do MI II nie lałem paliwa innego od zalecanego. Spróbuj w samochodzie dla benzynowego silnika nalać ropy do baku, ciekawe jak daleko zajedziesz o ile zdołasz go odpalić. No na mieszance jeszcze pochodzi bo sam tak kiedyś miałem gdy gość na stacji się pomylił ale do diezla nalał benzyny. Dobrze ze coś było w baku jeszcze ropy bo była by tragedia. Nie mniej przeczyściło wtryski lepiej niż chemia. Ostatecznie to diezel.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    .sos napisał:
    olej opałowy.

Olej opałowy na świecy iskrowej ? A powiadasz, ja bym jeszcze uwierzył w ON przy dodatkach. Kerozyna to inna sprawa ponieważ ma dodatki obniżające temperaturę zapłonu.

.sos napisał:
    Widziałeś kiedy zapłon w myjce gorąco-wodnej ? Taki rodzaj też jest stosowany.

Nie tyle że widziałem ale mam karchera z podgrzewaczem przepływowym na olej opałowy i jest tam świeca żarowa. Chociaż widziałem takie z zapłonem łukowym.
    kkknc
    Poziom 43  
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany
    Jak wrócę do domu z urlopu to strzele fotę myjki oraz świecy żarowej. Nadmienię że pasowała zamiennie z webasta Bosch. Dość stara przemysłowa myjka ma już ze 16lat zdechnąć nie chce :-) Zapłon podgrzewacza ręczny.

Dodano po 4 [minuty]:

.sos napisał:
    zapłon wysokoenergetyczny

To się nazywa elektroda zapłonowa a nie zapłon wys. energetyczny. Chociaż rożni ludzie różnie na to mówią :-)

Dodano po 2 [minuty]:

cooltygrysek napisał:
    Olej opałowy na świecy iskrowej ?

Kolega jednak ma rację bo przecież w palnikach przemysłowych są takie elektrody. Mea Culpa :-(