Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik z ładowarki paleciaka - jak przerobić, aby ładować akumulatory 12V

BoltarPrime 11 Feb 2018 16:12 1998 7
 • [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Slawo16
  Level 8  
  Witam kolegę, kiedyś przerabiałem taki sprzęt. Stary seleny to parę wolt wyżej niż przy diodach jest parę dróg. I pytanie czy ma być zwykły prostownik czy szybka ładowarka, Czy kolega więcej bawi się w elektronice czy troszeczkę, no i co poniewiera się w biurku.
  Trzeba pozbyć się sterowania automatycznego do 24v.
  Dalej droga do obniżenia napięcia, jeśli się da (nieraz łatwo) dobrać się z boku do cewki wtórnej, ostrożnie wyciąć kawałem karkasu i zobaczyć czy będzie tam około 15/16 V na selenach nieraz mają 17v .
  Albo znaleźć około środka i lutując odczep podzielić na 2 cewki zamontować 2 diody tak po 40A.(o wiele wyższa wydajność prądowa układu).
  Dalej zamontować i wyskalować miliamperomierz bo widzę solidny bocznik z reguły 60/100 ma.
  W pierwotne ze względu na wielką obudowę można by wpiąć autotransformator wygrzebany na necie i pokrętłem regulować wygodnie.
  Można też zastosować regulator na Triac czy Tyrystory , tu trzeba solidny układ 20A zawsze na zapas. Tańsze nieraz mają problem ze stabilną praca wskazówka skacze na minimum zakresu.
  Inne rozwiązanie to układ tyrystorowy na wyjściu, stosowałem rosyjski z czasów komunistycznych z zabezpieczeniem przed odwrotnym podłączeniem i wygaszający napięcie bez akumulatora sprawdzona rzecz prostownik na "toroidzie" "Elaetrnika" z lat 80. Minus- na akumulatorze musi być tak 6/8 V do uruchomienia. Ale za to podpinając rosyjski tyrystor 80 A(opinjia nie zniszczalne) śmigał 6/12/24 V. Pozdrawiam i życzę dobrej zabawy.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Niezbyt fortunny pomysł taka przeróbka. Wymiana lub przezwojenie transformatora, usunięcie lub totalna przeróbka elektroniki sterującej. Nonsens - lepiej sprzedaś komuś ten prostownik do wózka widłowego albo zamiatarki i kupić sobie porządny prostownik 12 woltowy według wymagań.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  jalop
  Level 24  
  Art.B wrote:
  Dokładnie, prostownik do widlaka za ok. 200-300zł sprzedasz np. na OLX, w tej kwocie spokojnie kupisz prostownik do akumulatorów 12V.


  Przy cenie baterii około +8kpln można więcej zawołać (:

  Przerobisz, stracisz pieniądze i okaże się, że nie działa. Wtedy już nie sprzedaż.
 • #7
  Slawo16
  Level 8  
  Panowie, mówicie jak starzy wyjadacze w temacie, ale czy bierzecie pod uwagę, że kolega chce się pobawić. Ja lata temu przerabiałem sprzęt wszelkiego rodzaju setkami. To solidna robota do wózków na 24 V jest mało więc i zbyt szybko nie pójdzie. Ja przerabiałem 80 A - 120 miały większe wzięcie bo do klasycznych wózków. Za 300 zł ma trochę lepszą chińska robotę z reguły na aluminium z czujnikiem temperatury bo wyżyłowany, przełączniki padają po gwarancji a zakup porządnego to 60 zł za sztukę. Wiem bo takie wynalazki lądują u mnie, parametry naciągane aż trzeszczy. Te zabawki co podobno dają 600 A (od 650 zł) na starcie mają mostki i transformatory spawane z alu. od miga 120 A i marny osprzęt , przewody przyłączy grube a w środku 6 kwadrat miedzi (często nitowane aby nie zaglądać). Wydatek 30 A przez godzinę a potem 30 min stygną i od nowa to sprzęt dla rzekomych profesjonalistów jak kupią do Tira umiera po roku. Tak naprawdę jak kupić to od 1500 w górę - do firmy - chodzą. Moje dzieła chodzą od ponad 20 lat bo z uszkodzonymi przyjeżdżają dzieci właścicieli z reguły w bezpieczniku drut i odpalanie - norma. Panowie ginie w narodzie smykałka do samodzielnej pracy a takich ludzi trzeba wspierać, moi młodzi elektronicy po szkole nie potrafią wymienić tranzystora a co dopiero znaleźć na płycie - to norma. Pierdoła powiecie, ale płyty do moich zabawek kosztują od kilku tys do 25 tys zł i lądują w koszu ilu prywatnych stać na taki luksus?
 • #8
  jalop
  Level 24  
  Lepiej podzwonić do firmach, które specjalizują się w naprawie wózków widłowych. Powinny go łyknąć, a kolega niech sobie zrobi od zera prostownik, jeśli chce. Wyjdzie go taniej i szybciej, a na dodatek nie zdemoluje starego.