Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica, model: Optimum 800 (PCC5580A423) - "wybija różnicówkę"

scarabeus 11 Lut 2018 16:16 417 8
  • #1 11 Lut 2018 16:16
    scarabeus
    Poziom 10  

Witam,

Pralka Amica Optimum 800 podczas pracy (różnie - czasem po kilku sekundach, czasem kilku bądź kilkunastu minutach) wybija wyłącznik różnicowoprądowy w mieszkaniu. Pierwszym podejrzanym była grzałka (była cała skorodowana z zewnątrz) i została ona wymieniona na nową, po czym pralka chodziła poprawnie przez kilka dobrych tygodni.

Dzisiaj problem powrócił. Pralka po kilku minutach wywaliła różnicówkę, następne próby uruchomienia 'wybijają' ją bądź po kilku sekundach, bądź od razu przy próbie wybrania programu.

Rozkręciłem pralkę, wklejam zdjęcie (od lewej: grzałka, filtr, blokada drzwi)

Prośba z mojej strony o jakieś sugestie co może być przyczyną ww. sytuacji.
    Pozdrawiam

0 8
  • #2 11 Lut 2018 17:09
    ROBSON33
    Moderator AGD

Zacząć od sprawdzenia grzałki na upływność.

0
  • #3 12 Lut 2018 12:38
    scarabeus
    Poziom 10  

Sprawdziłem grzałkę miernikiem - daje ok. 30 Ω. Przebicia na masę nie ma.
    Co zauważyłem - na dolnej pokrywie zbiera się woda, która na 99% wyciekała poprzez uszczelnienie grzałki właśnie...
    Może to powodować wybijanie różnicówki?

0
  • #4 12 Lut 2018 15:12
    ROBSON33
    Moderator AGD

scarabeus napisał:
    Może to powodować wybijanie różnicówki?

Tak

0
  • #5 12 Lut 2018 20:16
    scarabeus
    Poziom 10  

OK - winowajcę przebicia chyba udało się znaleźć. Dokręciłem bardzo mocno nakrętkę grzałki, a więc nie powinno już przeciekać przez uszczelkę. Pralka wysuszona - działa poprawnie. Prawie... Od czasu do czasu (działo się to też wcześniej, niezależnie od wybijania różnicówki) podczas trwania programu, albo na samym początku pralka się 'zawiesza' sygnalizując diodami, jak na obrazku poniżej, przy czym dioda zielona jest mrugająca:
    Co ten błąd oznacza?

0
  • Pomocny post
    #6 12 Lut 2018 20:55
    ROBSON33
    Moderator AGD

Sygnał (rozwarcie styków)
    z czujnika pływakowego –
    woda na dnie pralki.

0
  • #7 12 Lut 2018 21:46
    scarabeus
    Poziom 10  

Dziękuję bardzo za pomoc. Temat wydaje się wyczerpany.
    Wyciek pod uszczelką grzałki powodował problemy (jak mocniejsze dokręcenie nakrętki na grzałce nie pomoże, to wymiana uszczelki na nową).

0
  • #8 13 Mar 2018 16:10
    scarabeus
    Poziom 10  

A jednak! Problem powrócił - tym razem nie przecieka przy grzałce, ale minimalnie gdzieś z bębna (jak na załączonym zdjęciu).
    Rozumiem, że w takim przypadku tylko zakup nowej pralki, bo naprawa nie ma sensu?

Ale mam pytanie - gdzie znajdę ten czujnik pływakowy, który jest odpowiedzialny za wykrycie wody oraz w konsekwencji wybijanie różnicówki?
    Może uda mi się go jakoś zabezpieczyć, bo bęben przecieka naprawdę delikatnie.

0
  • #9 14 Mar 2018 12:35
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Sprawdź przewód zasilający- kiedyś miałem podobny problem, winowajcą było niewidoczne uszkodzenie wewnątrz przewodu w miejscu wejścia przewodu do pralki

0