Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Beko DIN5833 - jak sprawdzić czy zawór trójdrożny działa poprawnie?

tommi_asr 11 Feb 2018 18:33 5391 8
 • #1
  tommi_asr
  Level 2  
  Witam,

  W mojej zmywarce Beko DIN5833 nie kręci się dolny zraszacz. Zraszacz wymontowałem, był czysty wszystkie otwory drożne wobec tego postanowiłem wyczyścić pompę myjącą. Było trochę paprochów w środku, usunąłem wszystko co zauważyłem. Również wszystkie węże łączące gdzie coś zalegało także wyczyściłem. Niestety to nic nie pomogło i śmigło dolne dalej się nie obraca, pozostałe dwa śmigła górne kręcą się bez problemów. Podejrzewam, że winnym tej sytuacji może być zawór trójdrożny. Czy jest sposób, żeby "na sucho" sprawdzić czy on działa poprawnie, czy zmienia położenie dysku z otworami? Czy pozostaje mi wymiana na nowy i wtedy się okaże czy problem jest rozwiązany? Czy jest coś jeszcze co radzilibyście sprawdzić przed wymianą zaworu?
 • #2
  hobbysta92
  Home appliances specialist
  Mogło dojąć do zatarcia dysku lub przekładni wewnątrz silnika synchronicznego. Sprawdź działanie silnika synchronicznego w zaworze trójdrożnym.
  Ile przewodów dochodzi do zaworu? Być może znajdują się tam jeszcze krańcówki sygnalizujące położenie dysku.
 • #3
  tommi_asr
  Level 2  
  To jest taki zawór ja w tej aukcji
  http://allegro.pl/zawor-trojdrozny-pompy-myja...&bi_m=reco&bi_c=Product&bi_s=archiwum_allegro

  Tutaj widać, wyjście na dwa przewody, ale o ile dobrze pamiętam to zaworu podłączona jest kostka z trzema przewodami, dodatkowo jest tu jakiś przełącznik do którego są podłączone dwa kable. Sprawdzę po powrocie do domu.
  Jak sprawdzić czy silnik jest w porządku? Mierząc rezystancje?
 • Helpful post
  #4
  hobbysta92
  Home appliances specialist
  Silnik wymontować, zasilić napięciem sieciowym 230V (szeregowo poprzez żarówkę). Sprawdzić czy silnik obraca się w pełnym zakresie i nic go nie blokuje. Sprawdzić czy krańcówka sygnalizuje położenie dysku.
 • #5
  tommi_asr
  Level 2  
  Trochę mi zeszło, ale w końcu miałem okazję wymontować i sprawdzić ten silniczek. Po przyłożeniu napięcia brak jakiejkolwiek reakcji. Patrząc na miejsce montażu kostki wygląda na to, że ten biały plastik jest troszkę stopiony, dobrze to widać zwłaszcza z lewej strony, to + brak reakcji wskazuje na to, że się spalił.

  Beko DIN5833 - jak sprawdzić czy zawór trójdrożny działa poprawnie?Beko DIN5833 - jak sprawdzić czy zawór trójdrożny działa poprawnie?Beko DIN5833 - jak sprawdzić czy zawór trójdrożny działa poprawnie?

  Nie pozostaje nic innego jak zamówić nową sztukę.
 • #6
  -Einstein-
  Level 10  
  Witam. Mam podobny problem w zmywarce beko jednak inny model, dolne śmigło się nie obraca czy u Pana wymiana zaworu rozwiązała problem?
 • #7
  benski
  Level 10  
  Czy wymiana zaworu trójdrożnego rozwiązała problem?
  Pytam bo w mojej zmywarce Beko również pojawił się problem dolnego "śmigła"
  Jak autor tematu wyczyściłem wszystko, wymieniłem dolny spryskiwacz ale nadal dół jest niedomyty
 • #8
  sigwa18
  Level 39  
  Usterka u mnie podobna. Uszkodzony spalony zawor trojdrożny ( zaczął przeczekać stąd zwarcie) plus tyrystor na płycie sterującej. Do tego w pompa zmywaki wygrała tulejki i wirnik pompy tarł o obudowe. Wymiana pompy plus zawór i tyrystor.
 • #9
  benski
  Level 10  
  Zawór trójdrożny rozebrałem. Okazało się, że w środku jest tarcza, która obraca się w trakcie zmywania. Tarcza ma otwory, które kierują wodę raz na górne "śmigło" a raz na dolne.
  Tarcza ma wielowpust, który wytarł się i poprzez to tarcza nie obracała się pomimo tego, że silnik zaworu działa prawidłowo.
  Zakupiony nowy zawór trójdrożny rozwiązał problem.