Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa monitory IPS LG i różnica w barwach

Kanaro0 11 Lut 2018 22:09 282 7
  • #1 11 Lut 2018 22:09
    Kanaro0
    Poziom 1  

Mój stary monitor IPS 22EA53VQ-P wyświetla kolory inaczej niż nowy IPS 22MP58VQ-P.

Teraz nie wiem który wyświetla kolory poprawnie. Ustawienia monitora ani zmiana temperatur nic nie zmienia.

Tak sobie myśle, ten nowy monitor wyświetla kolory jak mój stary 19 calowy monitor z matrycą TN to coś jest nie tak? I mam dylemat. Któryś tu z tych 2 IPSów wyświetla kolory źle. Pewnie to po prostu wina użytego podświetlenia LED w monitorze.

Tak to wygląda:
    (Przesadziłem tutaj specjalnie w programie graficznym żeby było wiadomo o co chodzi.

A tak zdjęcie aparatem:

0 7
  • Mitronik
  • #2 11 Lut 2018 23:24
    310artur
    Poziom 43  

Nie jestem pewien czy można mówić źle/dobrze. W zasadzie każdy monitor wyświetla inaczej. Z wiekiem też im się to trochę zmienia. Nie mówię jakbyś dwa takie same razem kupił ale to dwa jednak różne i domyślam się w różnym wieku.
    A tak zasadniczo - to jakie jest pytanie?

0
  • Mitronik
  • #3 12 Lut 2018 03:55
    safbot1st
    Poziom 43  

Z tego, co się orientuję, a siedziałem trochę w grafice i na drukarniach, to pierwsza sprawa - monitory się kalibruje z drukarką.

Kanaro0 napisał:
    Ustawienia monitora ani zmiana temperatur nic nie zmienia.

Czyli programowo i sprzętowo próbowałeś się pozbyć tej "różowej mgły" na monitorze 22EA53VQ-P? I nic?
    Nie znam się na IPS, ale w przypadku TN zauważyłem tą tendencję, że niektóre są "ciepłe" z odcieniami żółtego i niebieskiego, a niektóre "zimne" z tą "różową mgłą".
    Cóż, może ten stary model był jeszcze niedoskonały i tak już po prostu ma.
    Oczywiście z punktu widzenia pracy na 2 monitorach na raz jako stacja robocza, to obecna sytuacja jest niedopuszczalna.
    Nie wiem, co Ci poradzić. Sprzedaż starego IPS po kosztach i zakup identycznego jak nowy?...

0
  • #4 12 Lut 2018 07:38
    daminek1234
    Poziom 24  

Jaką masz kartę graficzną?
    Jeśli coś od Nvidii to zajrzyj do panelu sterownika. Karty NV uwielbiają ograniczać zakres wyjściowy kolorów. Opcję powinieneś znaleźć w zakładce rozdzielczości.

0
  • #5 12 Lut 2018 07:51
    safbot1st
    Poziom 43  

@daminek1234 Przecież on podłącza te monitory do jednego tego samego PC (tak zrozumiałem).

daminek1234 napisał:
    Karty NV uwielbiają ograniczać zakres wyjściowy kolorów.

Ciekawe. Muszę sprawdzić. Masz linka do tej informacji?

0
  • #6 12 Lut 2018 08:14
    daminek1234
    Poziom 24  

@safbot1st można powiedzieć, że z autopsji. Zacząłem grzebać w ustawieniach, bo mój IPS wyświetlał kolory gorzej od TN. Czerń to była paskudna mlecznobiała szarość. Zacząłem grzebać i wynalazłem taką informację na innym forum, u rzeczywiście zakres był ograniczony. Wystarczyło zmienić na pełny.

Ustawienie resetuje się po odłączeniu monitora/aktualizacji sterownika.

Dzieje się tak przy podłączeniu przez HDMI.

Jak będę przy komputerze to podam źródło

1
  • #7 12 Lut 2018 08:31
    safbot1st
    Poziom 43  

Dlatego napisałem:

safbot1st napisał:
    Czyli programowo i sprzętowo próbowałeś się pozbyć tej "różowej mgły"

Trzeba wykluczyć wszystkie możliwości. Metoda testowa musi być bez skazy. ;D
    Karty grafiki mają podwójne porty np. DVI, HDMI, ale czy każdy podaje identyczny sygnał o identycznych parametrach - pewności nie mam.
    Na szczęście mowa o sygnale cyfrowym więc jakość kabla nie gra roli.

Dodano po 11 [minuty]:

daminek1234 napisał:
    Zacząłem grzebać i wynalazłem taką informację na innym forum

Wspominałem o kalibracji monitora. Zapewne miałeś nieprawidłowo, lub w ogóle nie skalibrowany. Mówię tu o opcji, która np. w windows 7 nazywa się "Zarządzanie Kolorem".

0
  • #8 12 Lut 2018 20:35
    310artur
    Poziom 43  

Ustawienia w Nvidi owszem są ale dla wideo. Można tam wybrać zakres pełen 0-255 albo ograniczony 12-235. Ten ograniczony zakres jest dla projektorów. Ale owszem bywa że się tak sam ustawi nie wiedzieć czemu. Tyle że efekt jest tego inny niż tu pokazany.
    Tu jeśli już się bawić to suwakami kolorów - jeśli to nvidia to "wyreguluj ustawienia kolorów pulpitu" narzucić ustawienia nvidia jeśli jest inaczej. Podejrzewam że ten ciemniejszy ma za dużo czerwonego. Ale to pewnie sam dobrze wiesz.

0