Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dogrzewanie domu nagrzanym powietrzem z dachu

12 Lut 2018 02:40 1341 9
  • Poziom 3  
    Jestem tu nowy... mam nadzieje na kreatywną rozmowę :)

Kończę budowę domu, dużo robię sam bawię się przy tym w "inteligentny dom" przy pomocy arduino i serwera php mysql...

Mam w domu (na budowie nadal) dużo czujników m.in. temperatury (do testów)... dom 9 x 11 m (piwnica, parter, poddasze).

Mam grafitowy dach dwuspadowy z blachy trapezowej, jedna połać dachu jest ustawiona na północ druga na południe (i ta połać mnie interesuje, o powierzchni około 80 m2). Jakiś czas temu zauważyłem, że w dobrze nasłonecznione dni (ale gdy na zewnątrz nie jest gorąco 10 - 20 stopni, dni jeszcze w sezonie grzewczym/przejściowym) temperatura pod blachą (pomiędzy blachą a membraną dachową około 4 m3) nagrzewa się do 40 - 60 stopni.
    Szkoda mi bardzo tej energii która się tam gromadzi i marnuje... a dom w takie dni często trzeba dogrzewać...
    Zrobiłem więc kanał wentylacyjny z korytarza (przy podłodze) na poddasze i do wyrzutni + wentylator 300 m3/h oraz w membranie (a połaci południowej) wyciąłem otwory, wkleiłem rozety i 2 kanały wentylacyjne do trójnika + drugi wentylator i wpiąłem to do wentylacji przed rozdzielnią i rozprowadziłem do pomieszczeń (w domu jest już wentylacja mechaniczna z pierwszym rekuperatorem). Zrobiłem test przy temperaturze 15 stopni na zewnątrz, w słoneczny dzień po włączeniu wentylatorów temperatura na wlocie do pomieszczeń miała 43 stopnie (prawie jak z nagrzewnicy elektrycznej). Problem jest jednak w zapachu tego powietrza, jak dla mnie śmierdzi dość mocno (za mocno). Pomyślałem więc żeby na poddaszu zamontować dodatkowy wymiennik ciepła i podłączyć go tak aby podgrzewał powietrze w domu gorącym powietrzem z dachu...

o tak:

Oczywiście do tego prosty sterownik : jeżeli temperatura w domu < 20 a temperatura w dachu > 30 to włącz wentylatory.

Czy ktoś z Was miał podobne przemyślenia? co Wy na to?
  • Fabryka Prądu
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Połać południową przeznacz w całości na fotowoltaikę.
    Za cenę tego wymiennika i całej zabawy możesz mieć 1kW fotowoltaiki i rocznie uzyskać 1000kWh energii elektrycznej. Ile uzyskasz takim wymiennikiem? Jaki koszt energii wentylatorów, wymiany filtrów? Jak chcesz tym sterować? Koszt sterownika? Wiesz ile kosztują sterowane siłownikiem przepustnice? Ile będzie kosztowała automatyka?

A teraz najgorsze.
    Chcesz nawiewać suche powietrze z prędkością 300m3/h. Co z wilgotnością w domu? Będziesz nawilżał? Automatyka nawilżania?

Moim zdaniem nie ma to sensu.
    Rekuperator zimą podczas mrozów ma pracować z wydajnością minimalną. Np. u mnie zimą pusty dom to 20m3/h, noc to 30-60, dzień 40-100. Ty chcesz nawiewać 300m3. Jeżeli przesadzisz to momentalnie wychłodzisz dach i będziesz nawiewał zimnym. Modulacja z silnikami EC to dodatkowe minimum 2000 z jakąś prymitywną automatyką. Jeżeli ten temat opanujesz to i tak masz dylemat czy wychodząc z domu w słoneczny lutowy dzień ma wiać 300m3 aby nagrzać dom i skutkować to będzie wilgotnością 30% oraz chorobami? Czy jednak nawiewać 30m3 i w praktyce nie będzie to miało żadnego znaczenia dla ogrzania domu?
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 3  
    Fotowoltaika będzie (3kW) i zajmie mi około 1/3 powierzchni połaci (dofinansowanie z gminy). Sterowanie mam, sam programuję i mam również przepustnicę z siłownikiem (koszt około 400 zł).

Chciałem tym dodatkowym rekuperatorem tylko dogrzewać... raczej tak dodatkowo aby wykorzystać tę energię z nagrzanego dachu. Powietrze będzie się osuszać na pewno (ale raczej zazwyczaj osusze dogrzewając (lub chłodząc) innym urządzeniem...) wentylatory mogłyby mieć zmienną przepustowość 100 - 300 m3/h.
    Przepływ 300 m3/h rozłożony na 5 nawiewów nie jest aż tak dużym wianiem ale tak jak pisałem mógłbym go zmniejszyć lub wyregulować optymalnie.
    Prawdopodobnie i tak będę musiał pomyśleć o nawilżaniu powietrza w domu /?

Napisałem tutaj aby doświadczeni użytkownicy znaleźli wady i zalety tego rozwiązania - nie słyszałem żeby ktoś tak robił - ale może dlatego, że było więcej kłopotu niż korzyści... - a może nie ?

Dziękuję za odpowiedź, czekam na więcej :)
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    W tej chwili testuję ogrzewanie nieocieplonej piwnicy rekuperatorem. W domu 22-24°, a w piwnicy 11°. Rekuperator ma dzisiaj 5 nawiewów peflex, z czego dwa w piwnicy. Nawiewa 140m3 (program auto), temperatura nawiewu 15,3°, a wywiewu 18,7°. Na zewnątrz -2,3°. Nie widać różnicy w temperaturze piwnicy. Tyle samo było kiedy była wentylacja grawitacyjna lub żadna.
    Policz sobie ile ciepła jest w stanie przenieść powietrze nawiewając np 30m3 i jakie są straty przez przegrody. To jest co najmniej o 10x za mało.

Typowy rekuperator zimą nawiewa na dom 40-100m3/h w temperaturze 18°. Typowa klimatyzacja kanałowa to 500-1000m3/h przy temperaturze... nie wiem, 45°?
    Klimatyzacja pomimo tak dużych przepływów grzejąc nie zmniejszy wilgotności bezwzględnej co jest zaletą.

Jeżeli 1/3 dachu to 3kW to aż się prosi o 9kW. Wtedy mając dobrze ocieplony dom będziesz się śmiał ze swoich wcześniejszych pomysłów. Potem kanałówka albo splity i chodzisz zimą po domu w krótkim rękawie. Jak ja. :)
    Zajrzyj na grupę Darmowe Ogrzewanie gdzie próbujemy zrobić z domów energetyczne perpetuum mobile. https://www.facebook.com/groups/329438764201077/
  • Poziom 32  
    Postaw mi serwer www, to opublikuję na nim.
  • Poziom 3  
    Ok Panowie nie zbaczajmy z tematu ;)

Zacznijmy od początku... zmieniłem tytuł wątku aby nie sugerować rekuperatora... można by go użyć jak opisałem jako wymiennik ciepła (jako dodatkowy/drugi).

I skupmy się na tym co mamy... założenie całej połaci panelami fotowoltaicznymy na pewno byłoby najbardziej wydajne i jest to jedna z opcji - jednak też bardzo kosztowna.

Więc nadal nagrzewa nam się mocno dach (blacha) i podgrzewa powietrze... co z nim możemy zrobić i jak wykorzystać?

Mam jeszcze jedną możliwość - w piwnicy mam pierwszy rekuperator oraz pompę ciepła do CWU i tam mam też zwrotnice z siłownikami i do tego własny sterownik... - całość połączona jak tutaj:

Gdyby ewentualnie gorące powietrze "wpiąć" trójnikiem z przepustnicą zwrotną lub zwrotnicą do wywiewu z budynku - niech przeleci przez rekuperator oraz pompę ciepła (jak w przykładzie "ZIMA"). Wtedy jednak będzie za mało usuwanego powietrza z budynku - i do usuwania tego powietrza użyłbym ten dodatkowy kanał wentylacyjny (wlot jest w korytarzu przy podłodze, wylot byłby wyrzutnią nad dachem). /?
  • Poziom 32  
    Najszybciej i najopłacalniej tą powierzchnię dachu wykorzystasz montując fotowoltaikę i ignorując ciepło. Ilość pozyskanej i wykorzystanej energii będzie w ten sposób znacznie większa niż wykorzystanie tego ciepła.
  • Poziom 3  
    i jaki będzie jej koszt?
  • Poziom 32  
    Mniej więcej do 4000 za 1kW. Okres zwrotu dla pracy w I taryfie 9 lat. Trwałość >25 lat.