Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzony multimetr, przesunięty wynik pomiaru.

elektryk 15 Aug 2005 18:24 2411 12
    elektryk
    Level 42  
    Udało mi się uszkodzi ulubiony multimetr :(. Objaw jest taki że skala wyniku pomiaru się przesunęła (przesunięcie wartość niezależna liczbowo od zakresu , na zakresie 20V jest to +4, na zakresie 200V +39V, etc). Przetwornik ADC sprawdzony, działa dobrze. Mam dwa podejrzenia o przyczyny, jedna to upadek, druga to przeciążenie w trybie omomierza. Omomierz działa dobrze (w rama dokładności przetwornika). Błąd dotyczy pomiaru napięcia i prądu. Wewnątrz nie ma uszkodzonych elementów, wszystkie luty są już wygrzane, próbowałem podnosić półprzewodniki, bez rezultatu. Oczekuje sugestii gdzie szukać błędu. Cała konstrukcja oparta jest o układ UM7108 (klon 7107, z funkcją pomiaru częstotliwości i paroma dodatkami). Potencjometry którymi się koryguje napięcie odniesienia działają, ale w zakresie nie pozwalającym wyzerować miernika.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    dzimi
    Moderator
    czasami warto kupić miernik ale pomaga też sprawdzenie przełacznika zakresów pomiaru - tam są takie "wesołe" blaszki oraz sprężynka i kuleczka- nie piszesz jak uległ uszkodzeniu może upadek
  • Helpful post
    aleksdm
    Level 14  
    elektryk wrote:
    Omomierz działa dobrze (w rama dokładności przetwornika). Błąd dotyczy pomiaru napięcia i prądu. Wewnątrz nie ma uszkodzonych elementów, wszystkie luty są już wygrzane, próbowałem podnosić półprzewodniki, bez rezultatu. Oczekuje sugestii gdzie szukać błędu.

Też mi się kiedyś udało zmierzyć napięcie omomierzem i niby po naprawie wszystko działało, ale nie dawał się na niektórych zakresach wyzerować.
    Przyczyną była miejscowo zwęglona płytka. Dopiero po bardzo dokładnym (głębokim) wyskrobaniu resztek węgla wszystko poszło jak należy ;-).
    Może i u Ciebie coś się zwęgliło ?
    pzdr
    Alek
    elektryk
    Level 42  
    Płytka wygląda na dobrą, na elementach nie widać śladu, przełącznik wygląda w porządku (przeczyściłem styki i dogiąłem blaszki).
  • Helpful post
    aleksdm
    Level 14  
    elektryk wrote:
    Płytka wygląda na dobrą, na elementach nie widać śladu, przełącznik wygląda w porządku (przeczyściłem styki i dogiąłem blaszki).

Jeszcze taki głupi pomysł mi przyszedł do głowy.
    Głupi, bo pewnie to sprawdziłeś.
    Czy bateria zasilająca jest sprawna ?
    Czasem człowiek zasugeruje się jakimiś poważnymi sprawami i o tych najprostszych zapomni :)
    pzdr
    Alek
    elektryk
    Level 42  
    aleksdm wrote:
    Czy bateria zasilająca jest sprawna ?
    Czasem człowiek zasugeruje się jakimiś poważnymi sprawami i o tych najprostszych zapomni :)
    Tak, wkładałem nawet nowiutką.
  • Helpful post
    aleksdm
    Level 14  
    elektryk wrote:
    Udało mi się uszkodzi ulubiony multimetr :(. Objaw jest taki że skala wyniku pomiaru się przesunęła (przesunięcie wartość niezależna liczbowo od zakresu , na zakresie 20V jest to +4, na zakresie 200V +39V, etc). Przetwornik ADC sprawdzony, działa dobrze. Mam dwa podejrzenia o przyczyny, jedna to upadek, druga to przeciążenie w trybie omomierza. Omomierz działa dobrze (w rama dokładności przetwornika). Błąd dotyczy pomiaru napięcia i prądu. Wewnątrz nie ma uszkodzonych elementów, wszystkie luty są już wygrzane, próbowałem podnosić półprzewodniki, bez rezultatu. Oczekuje sugestii gdzie szukać błędu. Cała konstrukcja oparta jest o układ UM7108 (klon 7107, z funkcją pomiaru częstotliwości i paroma dodatkami). Potencjometry którymi się koryguje napięcie odniesienia działają, ale w zakresie nie pozwalającym wyzerować miernika.

Nie wspomniałeś, czy to dotyczy AC, czy DC - a może wszystkich ?
    Jeśli AC, to spróbowałbym podmienić prostownik. Nawet jeśli wydaje się być dobry.
    Więcej pomysłów nie mam, więc niepokoił Cię już nie będę :-)))
    pzdr
    Alek
  • Helpful post
    fotonn
    Level 28  
    Witam!
    Nie podałeś, co to za mierniczek.
    Kiedyś w firmie kupiliśmy takie Koreańczyki, miały oznaczenie CHY, czy CHM, a może przez samo "H", z jakimś tam numerem: 65 albo 68, nie pamiętam. W każdym razie podany przez Ciebie rodzaj awarii był w nich standardem. Były na gwarancji; 4 szt. wysłane do sprzedawcy wracały z adnotacją w karcie gwarancyjnej: "wymiana płytki". Obecnie już żaden, z ośmiu, nie "chodzi".
    elektryk
    Level 42  
    fotonn wrote:
    Kiedyś w firmie kupiliśmy takie Koreańczyki, miały oznaczenie CHY, czy CHM, a może przez samo "H", z jakimś tam numerem: 65 albo 68, nie pamiętam.
    Yu Fung YF-3340. Nie korea tylko tajwan.
    aleksdm wrote:
    Nie wspomniałeś, czy to dotyczy AC, czy DC - a może wszystkich ?
    Jeśli AC, to spróbowałbym podmienić prostownik. Nawet jeśli wydaje się być dobry.
    Na zakresie AC błąd jest większy, nie udało mi się powiązać rozmiaru błedu mięcy AC i DC. Czytaj niżej.
    Tadeusz Kukla wrote:
    Jeżeli wszystkie elementy są sprawdzone poza UM7108 to ten włąśnie układ scalony trzeba wymienić.
    Ten chip jest dobry, mierzyłem napięcie na jego wejściach pomiarowych i on dokładnie to wskazuje co mu się podaje, jak się zewrze wejścia na moment, to pokazuje 0.

Uzupełnienie: w tej chwili NIE błąd zależy od zakresu, zaczynam myśleć o sprawdzeniu dokładnym przełącznika zakresów.
  • Helpful post
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    elektryk wrote:
    Ten chip jest dobry, mierzyłem napięcie na jego wejściach pomiarowych i on dokładnie to wskazuje co mu się podaje, jak się zewrze wejścia na moment, to pokazuje 0.

czyli nic nie mierząc czy nawet zwierając wejscie V i COM na zakresie np. VDC 20V na wejściach IN+ i IN- UM7108 jest jakieś napięcie (dla pewności mierzone drugim zewn. miernikiem) ?
    (skoro ma przesunięcie to przy braku napiecia z zewnatrz też coś pokazuje)

wygrzebałem jakiś schemat z układem 7108 , może się przyda:
    http://www.technica.ru/objects/images/scheme/62.gif
    elektryk
    Level 42  
    WojtasJD wrote:
    czyli nic nie mierząc czy nawet zwierając wejscie V i COM na zakresie np. VDC 20V na wejściach IN+ i IN- UM7108 jest jakieś napięcie (dla pewności mierzone drugim zewn. miernikiem) ?
    Dokładnie tak. Schemacik super, dzięki.

Uzupełnienie, za każdym razem jak wyciągnę płytke z elektroniką wartości napięcia przesunięcia jest nieco inna. Zauważyłem też że na zakresie DC napięcie jest przesunięte o stałą wartość (wynik wyświetlany zmienia się przy zmianie zakresu, odpowiednio o rząd wielkości), a dla AC przesunięcie jest taki same i przy przełączaniu zakresów zmienia się jedynie położenie przecinka.