Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Tatry - Naprawa i pytania

12 Lut 2018 14:43 987 1
 • Poziom 7  
  Stałem się nieszczęśliwie szczęśliwym posiadaczem odbiornika radiowego typu Tatry .
  Niestety ktoś wymontował (nie wiadomo kto):
  -Transformator głośnikowy
  -Głośniki
  -Lampy.
  Lampy to była kwestia zamówienia na allegro
  Czy mogę bezpiecznie zamienić transformator głośnikowy (lampa EL84/PL84) na trafo z rozwalonego magnetofonu na lampie końcowej ECL86 ?
  Czy taka podmianka może mieć zgubne skutki dla układu ?
  I czy mogę zamiast kondensatorów papierowych (zgniłe kartofle) zastosować takie ?
  Radio Tatry - Naprawa i pytania
  I takie ?
  Radio Tatry - Naprawa i pytania
 • Poziom 32  
  Kowal6666 napisał:
  Stałem się nieszczęśliwie szczęśliwym posiadaczem odbiornika radiowego typu Tatry .
  Niestety ktoś wymontował (nie wiadomo kto):
  -Transformator głośnikowy
  -Głośniki
  -Lampy.

  Może jakiś Forumowicz z Elektrody zamierzający budować swój pierwszy wymarzony gitarowiec SE? :twisted:

  Cytat:
  Czy mogę bezpiecznie zamienić transformator głośnikowy (lampa EL84/PL84)

  Błąd merytoryczny: lampa PL84 nie odpowiada lampie EL84, lecz lampom EL86 i UL84, a takich lamp w "Tatrach" nie było. Stosuje się je przy niskich napięciach zasilania oraz impedancji obciążenia na poziomie 2,5kΩ. Stosowanej w "Tatrach" (i wielu innych radioodbiornikach z zasilaniem transformatorowym) lampie EL84 odpowiada natomiast telewizyjna pentoda głośnikowa PL841, produkowana tylko w Polsce i stosowana w najstarszej generacji telewizorów, np. Szmaragd 901. I rzeczywiście, w tych telewizorach stosowany był transformator TW-6-319, identycznego typu jak w "Tatrach".
  Cytat:
  na trafo z rozwalonego magnetofonu na lampie końcowej ECL86 ?

  Z braku laku tak. Najistotniejsze aby zastępcza impedancja obciążenia lampy była zbliżona do katalogowej wartości lampy EL84, tj w okolicach 5kΩ, w ostateczności 7kΩ, a to zależy nie tylko od typu transformatora ale także impedancji głośnika. W "Tatrach" stosowany był głośnik GD26-18/3 o impedancji 15Ω oraz dwa GDW12,5/15 o impedancji 8Ω włączone w szereg z kondensatorem 2µF. Całość zatem należy uważać za zespół głośników o impedancji 15Ω. Jeżeli nie zdobędziesz oryginalnego transformatora i zarazem oryginalnych głośników (a przynajmniej podstawowego, głośniki wysokotonowe i tak nie poprawią odsłuchu przy odbiorze AM a jedynie przy odtwarzaniu płyt gramofonowych) to stosując głośnik o innej impedancji musisz zadbać aby zamienniki zapewniły należytą impedancję obciążenia lampy (Ra). Oryginalny TW6-319 zapewniał Ra bliską 5kΩ przy obciążeniu głośnikiem o impedancji 15Ω (lub 8Ω, przy wykorzystaniu odczepu na uzwojeniu wtórnym) natomiast najpopularniejszy u nas TG2,5-1-666 - przy obciążeniu głośnikiem 8Ω (lub 4Ω na odczepie), tak więc do oryginalnych głośników słabo by się nadawał. Jaki jest typ transformatora z gramofonu, który chcesz zastosować?
  EDIT: przywidziało mi się, masz wszak na myśli transformator z magnetofonu a nie z gramofonu. Zapewne chodzi o ZK120(140) a tam stosowano TG2-20-666. Przy obciążeniu 4Ω uzyskuje się Ra=8kΩ więc z bólem da się użyć go z EL84, ale inna niż 4Ω impedancja głośnika nie wchodzi w grę. Już nie mówiąc o tym że jest po prostu za słaby, nie pozwoli wykorzystać pełnych możliwości ani lampy EL84, ani głośnika GD26-18/3, nawet gdyby ten miał odpowiednią impedancję.
  Cytat:
  Czy taka podmianka może mieć zgubne skutki dla układu ?

  Niewskazane byłoby obciążenie lampy inną Ra niż zbliżona do katalogowej. Prowadzi to do zwiększenia zniekształceń, spadku mocy wyjściowej a w przypadku zastosowania znacznie większej Ra niż właściwa przy jednoczesnym braku korekcji punktu pracy lampy (zmniejszenia prądu spoczynkowego) grozi uszkodzeniem transformatora w następstwie przepięć a lampy wskutek przeciążenia siatki drugiej. Inny problem wiąże się z występującym w oryginalnym transformatorze TW6-319 odczepem na uzwojeniu pierwotnym, którego brak w innych transformatorach. Służył on do zrealizowania bardzo pomysłowej kompensacji przydźwięku sieci: zasilanie dołączało się do owego odczepu, natomiast do końcówki dodatkowego uzwojenia dołączało się rezystor filtru zasilającego stopnie wstępne oraz ekran EL84. W przypadku zastosowania TG2,5-1-666 można zaimprowizować uzwojenie kompensacyjne wykorzystując uzwojenie słuchawkowe, trzeba tylko dołączyć je we właściwą stronę i dobrać optymalną wartość rezystora filtru aby kompensacja była jak najlepsza. Uzwojenia słuchawkowe występują też w TG5-46-666, ale w TG2-20-666 uzwojenia takiego brak, i trzeba wówczas pogodzić się ze zwiększonym poziomem przydźwięku.
  Cytat:
  I czy mogę zamiast kondensatorów papierowych (zgniłe kartofle) zastosować takie ?

  Można, pod warunkiem że będą miały napięcie pracy minimum 400V (250V to nieco za mało, przy zimnych lampach napięcie anodowe przekracza 300V). Bardziej epokowo wyglądałyby kondensatory poliestrowe KSE011. Również produkowane współcześnie kondensatory z wyprowadzeniami osiowymi (np. MKT lub MKP) byłby wygodniejsze w montażu, niż kostki przystosowane do druku. Nie wiem tylko czy łatwo będzie je nabyć w zakresie pojemności typowych dla odbiorników lampowych (22nF, 100nF, wyjątkowo 470nF). W wykonaniu osiowym są one bardzo popularne w zwrotnicach zespołów głośnikowych, ale tam stosuje się pojemności o kilka rzędów wielkości większe.