Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1 Master -> 3 x Slave + izolacja galwaniczna

12 Lut 2018 16:19 1152 9
  • Poziom 10  
    Witam,
    Planuje zbudować zasilacz który będzie się składał z 3 osobnych zasilaczy sterowanych poprzez atMega8 każdy. Układem nadrzędnym który będzie odpowiedzialny za sterowanie każdą atmega8 (każdym z zasilaczy) będzie atMega 16 lub 32 - zależy co się trafi. Układ nadrzędy będzie odpowiedzialny również za wyświetlacz (oLed) i będą do niego podłączone encodery do sterowani każdym z zasilaczy oddzielnie. Coś na wzór tego zasilacza https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1002580.html.

Mógłbym żywcem ściągnąć schemat z ww. opisanego zasilacza - ale nie chce - chciałbym wymyślić coś swojego.

Problem jaki mi się teraz pojawił to:
    - chciałbym aby każdy z zasilaczy był od siebie odseparowany galwanicznie - w tym również układ nadrzędny - wymyśliłem aby komunikację przesłać po SPI a na wejściu każdego z zasilaczy dać PC847 - rysunek poniżej. Nie wiem tylko czy ten układ będzie na tyle szybki aby SPI poprawnie działało, - nie wiem czy dobrze kombinuje z podłączeniem tego układu,
    - układ nadrzędny oraz wyświetlacz będzie zasilany 3,3V a reszta po 5V. PC847 niejako rozwiązuje problem z różnymi potencjałami logiki ale czy jak będę cały czas załączał 3 diody w PC847 z uC(atMega32) to czy pobór prądu z 1 pinu nie będzie zbyt duży?
    - jaki inny układ zastosowac zamiast PC847 który byłby bardziej odpowiedni do separacji galwanicznej oraz konwersji poziomu napięć ?

z góry dziękuje za pomoc

• Poziom 14  
    Cześć ;)
    co do pierwszego pytania w datasheet figure 12 ładnie pokazuje wzmocnienie dla danej częstotliwości przy odpowiednim zasilaniu transoptora
    co do drugiego : potrzebna większa część schematu by przeanalizować układ. Ale znów zalecam datasheet w tym rpzypadku AtMega32 gdzie obciążalność pinu wynosi 40mA i tutaj znów kwestia ile mA na diodę ;)
    co do trzeciego pytania to oczywiście są inne transoptory ale trzeba też zwrócić uwagę ile prądu wytrzymają ile będzie pobierać ten SPI by niczego nie uszkodzić ;) Jednym z tańszych układów jest TLP185 o paśmie do 166kHz ;)
  • Poziom 10  
    Ok. Dzięki za zainteresowanie.
    Pogrzebalem trochę w necie i znalazłem układ iso7241 który jest przeznaczony do SPI i który chyba chyba będzie dobry do moich zastosowań. Nie mam tylko pewności czy można do niego podłączyć różne napięcia. 3.3V z jednej 5V z drugiej strony - prośbą o potwierdzenie. No i chyba rozwiąże też problem z poborem prądu z jednego pinu.
    Nie jest tani ale na Ali wychodzi trochę ponad 10zl.

Czy taki układ będzie dobry?
    Co do schematu to podeślę go jak wrócę do domu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Witam,
    paweciu napisał:
    układ iso7241 który jest przeznaczony do SPI i który chyba chyba będzie dobry do moich zastosowań. Nie mam tylko pewności czy można do niego podłączyć różne napięcia. 3.3V z jednej 5V z drugiej strony

możesz używać napięć 3.3 V / 5 V w dowolnej kombinacji.
    Można jeszcze rozważyć zastosowanie układów z serii ADuM Analog Devices, również mogą pracować w dowolnej kombinacji 3.3 V / 5 V. Jedne i drugie są znacznie bardziej oszczędne energetycznie niż układy izolacji optycznej.
    paweciu napisał:
    Nie jest tani

Ceną nie należy się sugerować, ma ona dość znaczny rozrzut, zależy dość mocno od szybkości działania izolatora, prawdopodobnie nie są Ci potrzebne szybkości, dajmy na to 50 Mbps, użyj układu o szybkości działania potrzebnej w Twoim projekcie.
    Jeżeli te zasilacze będą znacznie oddalone od siebie użycie komunikacji SPI może nie być najlepszym pomysłem.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Dodatkowo pamiętaj o odpowiedniej filtracji szyny SPI, jeśli korzystasz z przetwornic, ich zakłócenia mogą narobić Ci trochę kłopotu w komunikacji.

I tak jak poprzednik mówił na pewno nie są potrzebne Tobie aż takie prędkości poszukaj przez np. digikey( niezła wyszukiwarka) interesującego Cię transoptora z wyjściem tranzystorowym i porównaj ich prędkości według potrzeb co do ceny i na pewno znajdziesz tańsze rozwiązanie :)
  • Poziom 10  
    Ok dzięki bardzo za pomoc i sugestie.

Cytat:
    Dodatkowo pamiętaj o odpowiedniej filtracji szyny SPI, jeśli korzystasz z przetwornic, ich zakłócenia mogą narobić Ci trochę kłopotu w komunikacji.

Z przetwornic jako zasilanie nie będę korzystał ale ciekawi mnie czy będę potrzebował filtracji o której piszesz. Oczywiście sam będę musiał dość czy jej zastosowanie jest konieczne jednak nie wiem do końca jak ją ew. najlepiej wykonać. Znalazłem na necie kilka przykładów, z rezystorami lub podciąganiem do VCC ale nie wiem czy oto właściwie chodzi. Czy w związku z tym możesz mi podać jakiś przykład filtracji komunikacji SPI lub go chociaż opisać?

Cytat:
    Można jeszcze rozważyć zastosowanie układów z serii ADuM Analog Devices, również mogą pracować w dowolnej kombinacji 3.3 V / 5 V. Jedne i drugie są znacznie bardziej oszczędne energetycznie niż układy izolacji optycznej.

ADuM Analog Devices jest jak najbardziej także do wykorzystania. Przejrzę neta i zdecyduje co wybrać. Jednak na pewno zdecyduje się na jakieś dedykowane izolatory niż transoptory - przede wszystkim ze względu na pobór prądu.

Cytat:
    I tak jak poprzednik mówił na pewno nie są potrzebne Tobie aż takie prędkości

Oczywiście mega szybkie to nie musi być ale wolę zakupić coś na wyrost i mieć spokój niż później szukać przyczyn błędnego / wolnego działania. - tym bardziej że będzie to prototyp do własnych zastosowań.

Dziękuje jeszcze raz za zainteresowanie.
  • Poziom 14  
    Co do filtracji to musisz wiedzieć jaka masz częstotliwość pracy SPI i dobierasz odpowiedni filtr DP na rezystorze i kondensatorze :) dzięki temu izolujesz się od szumów z wyższych częstotliwości np. podczas pracy przetwornicy :)

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam ponownie.
    Przepraszam że długo nic nie pisałem ale na pewien czas musiałem odłożyć hobby.
    Wracając do tematu.
    Narysowałem poglądowy schemat magistrali SPI.

Moje pytania do was jako że macie większe doświadczenie:
    1. Jakie maksymalne (opytmalne) prędkości SPI możecie zaproponować pomiędzy master a slave na PCB1 - tutaj zależy mi na jak najszybszej komunikacji,
    2. Jaka prędkość pomiedzy pozostałymi PCB,
    3. Czy jeżeli zastosowane są ISO7241 to potrzebne będzie jakieś filtrowanie SPI,
    4. Jak to sensownie rozplanować aby komunikacja pomiedzy wszystkimi slave była szybka i wszystko się nie zakłucało?

Myslałem nad tym aby SPI pomiedzy M a S na PCB1 dać prędkość około 4 MHz a pomiedzy M a posostałymi slave na pozostałych pcb około 1 MHz. - nie wiem czy to ma sens prośba o pomoc.

Z góry dzieki
  • Poziom 14  
    Czemu nie, tylko pamiętaj o przesłuchach między liniami i o dobrym prowadzeniu masy jak i samych sygnałów by jedne nie wpływały na drugie przy okazji :)
  • Poziom 10  
    Witam ponownie.
    Niestety ale z powodów osobistych musiałem ponownie odłożyć hobby na półkę. Teraz do niego wracam.
    Wyżej naszkicowałem poglądowy schemat jaki będzie miała magistrala SPI. Chodzi mi oto że linie SPI będą wspólne dla Master<>Slave (każdy Slave) jak również dla Slave<>DAC. Poniżej rysunek jak to wyglada.

Zależy mi na tym aby komunikacja odbywała się mniej wiecej tak:
    Master wybiera Slave1 i z nim się komunikuje - w tym czasie Slave2 oraz Slave3 komunikują się ze swoimi DAC.
    Po zakończeniu komunikacja Master wybiera Slave2 a Slave1 oraz Slave3 komunikują się ze swoimi DAC.
    Zakładając ze komunikacja Master <> Slave oraz Slave >> DAC będzie odbywać się na tej samej linii to podejrzewam że nie będzie to dzialać dobrze.
    Wymyśliłem że skoro mam ISO7241 to mogę załączać wyjścia tego ukladu tylko na czas nawiązania połączenia z Slave - czyli tylko gdy Master wysteruje pin SS danego Slave.

I tu pojawia się pytanie. - Jak to dobrze zorganizować?
    Narysowałem jakby to miało wyglądać (rysunek powyżej) oraz mniej więcej jak to widzę od strony programu ale nie wiem czy to ma sens i czy będzie działać.

Nie mam jak tego sprawdzić fizycznie.
    Z góry dzięki za pomoc.