Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki jest koszt podłączenia gazu?

Macbak 12 Lut 2018 18:02 2172 9
  • #1 12 Lut 2018 18:02
    Macbak
    Poziom 10  

Witam
    Proszę o informację, jaki jest orientacyjny koszt podłączenia gazu do mieszkania 34m2 w bloku.
    Gaz jest podłączony do bloku, należy jedynie z korytarza podłączyć do mieszkania (w innych mieszkaniach jest). Gaz ma ogrzewać wodę i mieszkanie. Trzeba więc podłączyć odpowiednie rury, zakupić piecyk gazowy (niezbyt drogi, ale ekonomiczny i bezpieczny), licznik gazu i uzyskać pozwolenie (to tylko formalność) na podłączenie gazu z korytarza do mieszkania. Kaloryfery już są zainstalowane.
    Proszę osoby kompetentne o informację na jaki koszt się przygotować. Z góry dziękuję.

0 9
  • #2 13 Lut 2018 12:33
    michcio
    Specjalista elektryk

Macbak napisał:
    niezbyt drogi, ale ekonomiczny i bezpieczny

Jeśli bezpieczny to z zamkniętą komorą spalania, obecnie dostępne wyłącznie jako kondensacyjne, a więc też ekonomiczne. Ceny od ok. 4 tys. zł.
    Tylko czy w mieszkaniu jest jak odprowadzić spaliny? Czy jest to nowe budownictwo przewidziane pod indywidualne ogrzewanie gazowe, czy jednak wielka płyta? Jeśli to drugie i dostępny jest tylko wspólny kanał spalinowy bez możliwości budowy systemu koncentrycznego, to zostaje tylko kocioł z otwartą komorą spalania - jest tani, ale nieekonomiczny, wątpliwy pod względem bezpieczeństwa i będzie wychładzał mieszkanie podczas pracy.

0
  • #3 13 Lut 2018 18:09
    Macbak
    Poziom 10  

Blok był oddany do użytku (po budowie) w 1988 roku. Nie wiem czy to płyta, ale wcześniej była w bloku kotłownia, która ogrzewała wodę i CO. Po zlikwidowaniu kotłowni niektórzy doprowadzili gaz, a niektórzy ogrzewają kuchnią z płaszczem wodnym. Są kominy (każde mieszkanie ma swoje odprowadzenie), dlatego można było instalować w niektórych mieszkaniach ogrzewanie gazowe a w innych węglowe. Moje mieszkanie jest na najwyższym piętrze. Dziękuję za informację i proszę o ewentualne dodatkowe.

0
  • #4 13 Lut 2018 19:10
    michcio
    Specjalista elektryk

Jeśli mieszkanie posiada swój przewód kominowy, który nie jest dzielony z innymi mieszkaniami, to można w ten przewód włożyć komin koncentryczny (rura w rurze), który odprowadzi spaliny i doprowadzi powietrze dla kotła kondensacyjnego.
    W kwestii instalacji gazowej niestety nie mogę się wypowiedzieć.

0
  • #5 13 Lut 2018 20:12
    Macbak
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Jeśli jest tu ktoś na forum, kto mógłby mi udzielić więcej informacji to proszę o pomoc.

0
  • #6 13 Lut 2018 20:54
    mychaj
    Poziom 30  

Po moich doświadczeniach myślę że teraz realny koszt z kotłem to od 10 ( baardzo optymistycznie) do nawet 20 tys. wzwyż - w zależności od stopnia skomplikowania.
    Swoje wezmą: kominiarze (ustalenie kominów i wentylacji), projektant (książka budowy), jak będziesz miał projekt to instalatorzy od gazu, montaż kotła i kominów, podłączenie do instalacji co.
    Najlepiej będzie wybrać firmę która generalnie załatwi wszystko od papierologii do montażu - zrobi ci też wstępny kosztorys. Chyba że masz projektanta z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
    U mnie sam koszt wymiany kotła wyniósł 5tys. W momencie wyboru kotła z montażem masz na wszystko 8% VAT, jeżeli kocioł kupisz sam to VAT jest 23% + usługa.

0
  • #7 23 Lut 2018 21:15
    Macbak
    Poziom 10  

Bardzo dziękuję.

0
  • #8 24 Lut 2018 11:16
    Pablo905
    Poziom 8  

Witam. Dużo zmiennych; ile kondygnacji do dachu, jaka średnica przewodu kominowego, region, możliwości finansowe. Proponuje przede wszystkim sprawdzić u sąsiadów jakie kotły stosują. Dobry kocioł z otwartą komorą spalania też się sprawdzi, a znika część problemów z przewodem kominowym. W Małopolsce wykonanie przyłącza od licznika do pieca powinien oscylować w granicach 2000. Trzeba szukać wykonawcy jak najtańszego z uprawnieniami.
    Myślę że całość około 10 000.

0
  • #9 24 Lut 2018 11:31
    mychaj
    Poziom 30  

Cytat:
    Dobry kocioł z otwartą komorą spalania też się sprawdzi

Nie ma sensu montować takiego kotła tym bardziej że już zostały wycofane z produkcji i teraz tylko zamknięte kondensacyjne,
    maja o wiele lepszą sprawność.

0
  • #10 24 Lut 2018 12:08
    Pablo905
    Poziom 8  

Zgadzam się, ale są na rynku wtórnym. Jeśli miałbym wybierać bez pieca a z otwartą komorą to rzecz jasna wybiorę drugie rozwiązanie. Wszystko zależy od warunków.

0