Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przetwornica lm2596s a zabezpieczenie przed uszkodzeniem potencjometru

Rednik 12 Lut 2018 18:13 507 31
  • #1 12 Lut 2018 18:13
    Rednik
    Poziom 9  

Witam mam przetwornice napięcia LM2596 1.5-35V 3A , czy jest możliwe zrobienie jakiegoś zabezpieczenia na wypadek np spalenia się tego układu? potrzebuje stałego napięcia 1,5v na razie wyrzuciłem potencjometr bo okazał się wadliwy wstawiłem rezystor 100 ohm. w necie znalazłem taki schemat Link czy da się to jakoś zastosować do tego układu i ewentualnie jak, albo może ktoś ma inny pomysł jak to zrobić.

0 29
  • #2 12 Lut 2018 20:12
    Crazy
    Poziom 13  

Pewnie, że się da :)

Szkoda, że nie napisałeś czy układ wykonałeś sam czy korzystałeś z gotowca :) Jeśli chodzi o pierwszą wersję to wystarczy zajrzeć do noty katalogowej układu LM2596 tam na stronie 11 opisane są układy pracy przetwornicy :) Jeden układ pokazuje zabezpieczenie ponad napięciowe na wejściu układu . Jeśli natomiast masz już układ gotowy można postarać się podnieść układ i na jakiejś płytce prototypowej dolutować potrzebne elementy.

Jest też oczywiście inna droga, zależy czy wolisz elektronikę cyfrowa czy analogową . Z Twego posta wywnioskowałem, że zapewne boisz się przeciążyć przetwornicy zatem potrzebny jest dużej mocy rezystor pomiarowy o bardzo małej rezystancji z którego to zmierzymy spadek napięcia na nim korzystając z wzmacniacza różnicowego. Wyjście to możemy podłączyć albo pod komparator , który odpowiednio wyzwoli nam tranzystor na pinie shut down albo wysterować to z mikrokontrolera , choć uC to zbyt wiele na potrzeby tego układu.

Pozdrawiam :)

0
  • #3 12 Lut 2018 20:32
    Rednik
    Poziom 9  

chcę zabezpieczyć to co układ zasila w 1,5v nie jego samego czyli coś na wyjściu nie wejściu, płytka kupna.

0
  • #4 12 Lut 2018 20:46
    E8600
    Poziom 34  

Pytanie co konkretnie kolega zasila? Być może odbiornik wytrzyma wyższe napięcie?

Ja bym wrzucił diodę zenera na wyjściu i bezpiecznik. Dioda zewrze wyjście po przekroczeniu napięcia na wyjściu a bezpiecznik się wówczas przepali i przerwie obwód.

0
  • #5 12 Lut 2018 20:55
    Rednik
    Poziom 9  

No dobra opisze wszystko chociaż zaraz zaczną się hejty ze strony co po niektórych instalatorów podgrzewaczy wody ale co mi tam.
    No więc mam piecyk na którym baterie 2 r20 wytrzymują średnio 3 miesiące( nie znam przyczyny) co mnie kosztuje koło 64 zł rocznie trochę drogo, więc wykombinowałem sobie że mogę podłączyć tam zamiast baterii akumulator, mam mały:) akumulator żelowy taki chyba jak do motoru, podłączyłem przetwornik do akumulatora a resztę do sterownika podgrzewacza, oczywiście wszystko działa jak należy przy 18ah nigdy
    już nie będę musiał baterii wymieniać :) ale boje się że w razie jakieś awarii sterownik może dostać całe 12v co skutkowało by pewnie całkowitym spaleniem, usunąłem więc możliwą usterkę czyli potencjometr, ale szukam czegoś jeszcze co w przypadku uszkodzenia układu zabezpieczyło by sterownik.

0
  • #6 12 Lut 2018 21:03
    Crazy
    Poziom 13  

Rozwiązań jest kilka :

Pierwsze z nich zakłada, że układ ma mieć 1,5 V i nic więcej na wyjściu . W tym wypadku można zastosować układ stabilizatora wykorzystującego zamiast zwykłej Zenerki układ TL741. Drugi układ to układ komparatora, który po przekroczeniu otworzy tranzystor zwierając wyjście do masy. Lecz tutaj trzeba pamiętać o odpowiednim doborze tranzystora ;)

Drugi przypadek zakłada, że chcesz uzyskać napięcie od do w danym zakresie. Tutaj dobrze sprawdzi się komparator okienkowy, który można zbudować na zwykłych bipolarach :). Oczywiście on też wyzwala wspomniany tranzystor jak w punkcie powyżej.

Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie mikrokontrolera i przetwornika ADC, który poprzez dzielnik zmierzy napięcie na wyjściu i znów zewrze tranzystor na wyjściu.

Zamiast zwierania wyjścia do masy co niekoniecznie może skończyć się dobrze ( odsyłam do noty czy układa posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe) można pokombinować z pinem shutdown w tej przetwornicy. ( Przeglądając na szybko datasheet należy tylko przerobić układ ze strony 11 a co do tranzystora zwierającego do masy to układ posiada zabezpieczenie prądowe )

Dodano po 3 [minuty]:

@E8600 Dioda zenera na wyjściu bez żadnej stabilizacji nie zadziała. Trzeba wpierw pamiętać o napięciu progowym danej diody. Zenerki nie działają zbyt dobrze dla napięci poniżej 6,8 V wystarczy przeanalizować charakterystyki. Dodatkowo nie tak łatwo znaleźć Zenerkę pracującą poniżej 4.7 V.

0
  • #7 12 Lut 2018 21:13
    Rednik
    Poziom 9  

Chodzi o to żeby było własnie zawsze 1,5v. Na tym układzie jest 1,58 ale to raczej przeszkadzać nie będzie, niektórzy przerabiali pudełko na baterie na układ szeregowy więc mieli 3v i sterownik działał ale takiego rozwiązania nie chciałem testować :)

0
  • #8 12 Lut 2018 21:13
    E8600
    Poziom 34  

Rednik napisał:
    No więc mam piecyk na którym baterie 2 r20 wytrzymują średnio 3 miesiące

Jeśli są tam 2 baterie w połączeniu szeregowym to mówimy o napięciu ok 3,4V przy naładowanych bateriach.

Pokombinował bym bardziej z ogniwem li-ion 18650, które możesz doładować z ładowarki od telefonu.
    Naładowane ogniwo Li-ion ma 4,2V w szereg 1 dioda krzemowa i masz spadek 0,6V co daje napięcie ok 3,6V takie napięcie powinien wytrzymać sterownik.

0
  • #9 12 Lut 2018 21:16
    Rednik
    Poziom 9  

Równolegle działa na 1,5V.

0
  • #11 12 Lut 2018 21:22
    Crazy
    Poziom 13  

Co do zasilania tego akumulatorem li-ion, pamiętaj o zastosowaniu układu chroniącego taki akumulator przed spadkiem poniżej 2,8 V bo wtedy masz już po ogniwie i nie za bardzo się ono Tobie przyda ;).

Najprościej byłoby chyba rozebrać ten sterownik i dokładnie przeanalizować układ, gdyż wątpię, że działa na 1,5 V . W środku raczej an pewno jest przetwornica step up podbijająca napięcie prawdopodobnie do 5V co jest standardowym napięciem dla układów mikroprocesorowych lub też napięcie 3,3 V i wtedy można by skorzystać z zwykłego zasilacza albo USB albo jakiegoś popularnego wtyczkowego ;)

0
  • #12 12 Lut 2018 21:22
    Rednik
    Poziom 9  

to wszystko już jest podłączone i działa więc nie potrzebuje :) po prostu chciałbym dodatkowe zabezpieczenie bo sterownik to 100zł - 150zł

0
  • #13 12 Lut 2018 21:26
    Crazy
    Poziom 13  

Prąd tego układu na pewno nie jest duży ;/ Wystarczy policzyć, że akumulator R20 maksymalnie ma pojemność 18000mAh razy dwa daje nam 36000mAh dzieląc to przez czas użytkownika wynoszący 90 dni uzyskamy 400mAh na dzień dzieląc to na godziny wyjdzie nam, że układ zużywa 16,6 mA na godzinę co nie jest jakimś przerażającym zużyciem :)

A co do diody wkradł mi się chochlik oczywiście chodzi mi o diodę TL431 :)

Pozdrawiam ;)

0
  • #14 12 Lut 2018 21:33
    Rednik
    Poziom 9  

trochę więcej zapewne bo jest iskrownik, a potem podtrzymywanie zaworu gazu. nie wiem czy na "jałowym" coś pobiera ale średnio chce mi się sprawdzać :)

Dodano po 2 [minuty]:

co do akumulatorków to nie zadziałały 1,2V za mało, zawór gazu się zamykał po kilku sekundach od startu

0
  • Pomocny post
    #15 12 Lut 2018 21:36
    Crazy
    Poziom 13  

Podałem średni prąd zużywany w godzinę a iskrownik nie działa cały czas :) byś musiał zmierzyć dokładny pobór prądy podczas jego działania :)

Najprostszym układem moim zdaniem będzie ten :) bez kombinowania i dodatkowo koszt jego jest niewielki :)
    przetwornica lm2596s a zabezpieczenie przed uszkodzeniem potencjometru

0
  • #16 12 Lut 2018 22:10
    zworys
    Poziom 31  

Najprostsze zabezpieczenie - bezpiecznik na wyjściu przetwornicy a zanim trzy diody krzemowe połaczone szeregowo co daje ok 1,8 V właczone równolegle do wyjścia w kierunku przewodzenia. Przekroczenie spowoduje spalenie bezpiecznika.

0
  • #17 12 Lut 2018 22:20
    Rednik
    Poziom 9  

No dobra, tylko bez opisu poszczególnych elementów to ja za cienki na takie zabawy jestem, symbole i schemat rozumiem, ale jak dobrać parametry poszczególnych elementów?

0
  • Pomocny post
    #18 12 Lut 2018 22:40
    zworys
    Poziom 31  

Na rysunku masz przykładowe zabezpieczenie. Skoro wytrzymuje 3V to mogą być nawet cztery diody.
    Bezpiecznik może mieć mniejszą wartość - dla większej trzeba byłoby zmienić typ diod. Ważne żeby był przed diodami - czyli od strony przetwornicy
    Diody mogą być 1N4001; 1N4002, 1N4003, 1N4004 to ta sama rodzina diod na 1A ostatnia cyfra określa napięcie pracy.

1
  • #19 12 Lut 2018 23:11
    E8600
    Poziom 34  

Muszę zapamiętać powyższą propozycję może się przydać (łatwiej znaleźć kilka diod zwykłych niż 1 zenera na odpowiednie napięcie).

Obawiam się, że układ może mieć większy prąd chwilowy niż 1 A wiec trzeba by zmierzyć i ewentualnie wrzucić mocniejsze diody i bezpiecznik.

0
  • #20 13 Lut 2018 14:37
    Crazy
    Poziom 13  

Jednak minusem tego rozwiązania jest przepalający się bezpiecznik z każdym skokiem napięcia

Wieczorem postaram podesłać Tobie jak dobrać te rezystory ;)

Pozdrawiam

0
  • #21 13 Lut 2018 15:03
    Rednik
    Poziom 9  

Było by super, rozwiązanie z diodami zenera jest znacznie bardziej skomplikowane ale wygląda też na bardziej eleganckie, no i można robić testy bez palenia bezpiecznika żeby dobrać odpowiednie parametry.
    Oczywiście prostota rozwiązania zworysa również zasługuje na uwagę.
    Przyjdą mi z ali LM317 to na pewno zbuduje taki bezpiecznik napięciowy.

0
  • #22 13 Lut 2018 20:32
    zworys
    Poziom 31  

Crazy napisał:
    Jednak minusem tego rozwiązania jest przepalający się bezpiecznik z każdym skokiem napięcia

Można dać bezpiecznik polimerowy i wtedy wystarczy tylko na chwilę odłączyć zasilanie by się "naprawił"

0
  • #23 14 Lut 2018 18:58
    Rednik
    Poziom 9  

zastanawiam się czy, nie ma czasem takiego wyłącznika który, działał by trochę analogicznie do lm2596, czyli potencjometrem można wyregulować przy jakim napięciu obwód zostanie przerwany. ale nie wiem jak to się może nazywać, czujnik napięcia z bezpiecznikiem-przekaźnikiem? powinien być jakiś taki element który przerwie obwód gdy prąd wyniesie np. <2v

0
  • #26 14 Lut 2018 21:24
    zworys
    Poziom 31  

Ten będzie pasował 7NRM - jest jedno ale - musi być dodatkowo 12V dla tego przekaźnika.

0
  • #27 14 Lut 2018 23:23
    Rednik
    Poziom 9  

no to idealnie akumulator ma 12v

Dodano po 37 [minuty]:

jak by ktoś potrzebował schemacik podłączenia :)przetwornica lm2596s a zabezpieczenie przed uszkodzeniem potencjometru

0
  • #28 15 Lut 2018 00:25
    zworys
    Poziom 31  

Napisałem że schemat jest zły - ale do pracy jest poprawny. Jedynie przy ustawianiu napięcia odłączenia należałoby podać na styk 1 ( S) stabilne i dokładnie kontrolowane napięcia żeby poprawnie ustalić punkt zadziałania i histerezę - raczej nie z przetwornicy.

0
  • #29 15 Lut 2018 00:42
    Rednik
    Poziom 9  

Potestuje jak już będę miał wszystkie części, histaraza to 0-2v więc w tym przypadku dokładne pomiary nie są koniecznością, w każdym razie dziękuje wszystkim za pomoc.
    Opisze jeszcze czy wszystko działa jak należy.

0
  • #30 15 Lut 2018 00:50
    zworys
    Poziom 31  

No właśnie są koniecznością bo jeżeli Uwy =1,5V a histereza 2V to może zrobić się się nieciekawie. Na szczęście robi się to tylko raz więc nie będzie wymagało to wielkiego poświęcenia. W tym pdf-ie jest pokazane jak to wszystko ustawiać

0