Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatorów podczas jazdy wózkiem elektrycznym - Forest II

dariusz2021 18 Lut 2018 15:20 3849 129
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Koderr napisał:
    Co kryje się pod określeniem "wyda prąd rozładowania"?
    O jaki wydatek prądu rozładowania chodzi?

Akumulator trakcyjny musi być przystosowany do oddania stosunkowo dużego prądu jaki pojawia się przy rozruchu wózka.
  • HelukabelHelukabel
    vodiczka
    Poziom 43  
    dariusz2021 napisał:
    Ile wynosił dzienny dystans?
    Nie pytałem.
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Mam, zmierzyć napięcie końcowe naładowania baterii żelowych - 2X12V - 2X 75Ah, mam to zrobić przy podłączonym prostowniku czy odłączonym?
    Andrzej42
    Poziom 26  
    Tak, i to najlepiej na kołkach akumulatora.
    Tak samo w czasie jazdy. Dobrze byloby, abyś miał miernik na oku i przy jakich napięciach gasną kolejne Ledy.
    Po wszystkim daj znać
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Ok, nie rozumiem jednej rzeczy, mierząc końcowe napięcie ładowania za pomocą podłączonego prostownika. Będę mierzyć napięcie prostownika?
    rafbid
    Poziom 32  
    dariusz2021 napisał:
    Ok, nie rozumiem jednej rzeczy, mierząc końcowe napięcie ładowania za pomocą podłączonego prostownika. Będę mierzyć napięcie prostownika?
    Tak i masz zmierzyć na biegunach akumulatorów.
  • HelukabelHelukabel
    dariusz2021
    Poziom 9  
    A prąd pobierany przez silniki, gdzie mam wpiąć końcówki miernika. Wystarczy miernik uniwersalny do 50 zł, lub taki - UNIWERSALNY CYFROWY MIERNIK CĘGOWY UT202A UNI-T (7153553097), nie znam się na tych miernikach, napiszcie jaki miernik kupić do 60 zł.

Dodano po 1 [godziny] 47 [minuty]:

https://www.youtube.com/watch?v=Ds1easBIA4U - Fajna sprawa, w moim przypadku sterowanie musiałaby by się odbywać za pomocą joysticka.
    jdubowski
    dariusz2021 napisał:

De facto tak, ale jeżeli bedziesz mierzył przy prostowniku to pomiar będzie uwzględniał również spadek napięcia na przewodach i połączeniach. Dlatego lepiej mierzyc na czopach biegunowych akumulatora.

dariusz2021 napisał:
    Mam, zmierzyć napięcie końcowe naładowania baterii żelowych - 2X12V - 2X 75Ah, mam to zrobić przy podłączonym prostowniku czy odłączonym?

Przy nowych i sprawnych akumulatorach i niezbyt forsownym ładowaniu (10 godzinnym prądem) wskazania nie będą się różnić znacząco. Im bardziej zużyte będą akumulatory tym różnica napięć w tych dwu pomiarach będzie większa.

dariusz2021 napisał:
    A prąd pobierany przez silniki, gdzie mam wpiąć końcówki miernika.

Odpuść sobie na razie, bo tego prądu miernikiem ręcznym nie zmierzysz. Ogranicz się do pomiaru napięcia (również na czopach biegunowych).
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Zapytam, kto mógłby podłączyć sterowanie pod spalinowy silnik, mowa o joysticku?
    jdubowski
    dariusz2021 napisał:
    Zapytam, kto mógłby podłączyć sterowanie pod spalinowy silnik, mowa o joysticku?

A po co tam jakiś joystick podłączać? Starczą przyciski start/stop. potrzebna za to będzie jakaś regulacja obrotów zależna od prądu ładowania by silnik nie hulał na wysokich obrotach gdy nie ma takiej potrzeby.
    dariusz2021
    Poziom 9  
    W jaki sposób będę skręcał. Chcę wykorzystać ramy starego wózka i silnik spalinowy sterowany joystickiem. Mam dość elektrycznego chłamu :) Rozmawiałem z jednym Panem, który kazał nam kupić Quad na nim, mieliśmy umieścić siedzisko z podnóżkami z wykorzystaniem joysticka od koparki + 4 siłowniki. Po kilku miesiącach później wycofał się.
    vodiczka
    Poziom 43  
    jdubowski napisał:
    Przy nowych i sprawnych akumulatorach i niezbyt forsownym ładowaniu (10 godzinnym prądem) wskazania nie będą się różnić znacząco
    Może kolega wyjaśni co rozumie przez pojęcie znacząco?
    Proponuję aby autor wykonał pomiar następująco:
    - przy podłączonym prostowniku, niezwłocznie po zakończeniu ładowania
    - 60 min po odłączeniu prostownika.
    - 24h po odłączeniu prostownika (o ile autor tematu może przez ten czas nie używać wózka)

a następnie podał nam wyniki.
    dariusz2021
    Poziom 9  
    W przyszłym tygodniu zmierzę napięcie w bateriach i podam wartości. A później wysyłam wózek do serwisu. Gdy otrzymałem Foresta II, po 10 minutach jazdy drugiego dnia wózek zaczęło ściągać w lewą stronę, zabrali go do Warszawy, żeby to poprawić, grzebiąc w joysticku. Po trzech miesiącach jazdy po zwolnieniu drążka, wózek powoli leci, opóźniona reakcja hamulców elektromagnetycznych.
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Pomysł z joystickiem odpada, chyba że zrobią to Panowie, podłączenie sterownika pod spalinowy silnik, wiąże się z dużymi kosztami robocizny i materiałów. Mam tu ramę Tracera, myślę, żeby zamontować spalinowy silnik o pojemności 50 cm3 a na przodzie dać jedno koło. Zastanawiam się, czy poradzę sobie z kierowaniem, poza tym zostaje jeszcze gaz + hamulec, mają Panowie jakieś sugestie?

Ładowanie akumulatorów podczas jazdy wózkiem elektrycznym - Forest IIŁadowanie akumulatorów podczas jazdy wózkiem elektrycznym - Forest IIŁadowanie akumulatorów podczas jazdy wózkiem elektrycznym - Forest II
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Proszę, napisać coś więcej na temat tego mechanizmu.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Gdzie można kupić taki napęd i jaki koszt?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Nie mogę znaleźć tego wątku :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Dziękuję za podanie linku :)
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Potrzebuję opisu poszczególnych funkcji w miernika, żeby go nie uszkodzić. Gdzie podłączyć kabelki i co ustawić żeby dokonać pomiarów baterii.
    Freddy
    Poziom 43  
    dariusz2021 napisał:
    Gdzie podłączyć kabelki i co ustawić żeby dokonać pomiarów baterii.
    Jakich pomiarów? Co chcesz zmierzyć?
    jdubowski
    dariusz2021 napisał:
    Potrzebuję opisu poszczególnych funkcji w miernika, żeby go nie uszkodzić. Gdzie podłączyć kabelki i co ustawić

Instrukcja w boju zaginęła?
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Sprawdzić napięcia końcowego ładowania i po rozładowaniu, baterii żelowych 2x12V - 2x75Ah.

Dodano po 1 [minuty]:

Niestety.
    dariusz2021
    Poziom 9  
    Dziękuję Panu bardzo.
  • Pomocny post
    jdubowski
    dariusz2021 napisał:
    Sprawdzić napięcia końcowego ładowania i po rozładowaniu, baterii żelowych 2x12V - 2x75Ah.

No to ustwienie przełacznika jak na zdjęciu (zakres 200V DC). Przewody pomiarowe podłaczasz do gniazda pierwszego z prawej i drugiego z prawej.
  • Pomocny post
    Freddy
    Poziom 43  
    jdubowski napisał:
    Przewody pomiarowe podłaczasz do gniazda pierwszego z prawej i drugiego z prawej.
    Dokładniej to czarny do gniazda "COM", a czerwony do "V/Ω/f"