Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SilentiumPC Vero L1 500W - Czarny fragment zwoju cewki, przepalony? | piszczenie

.Patryk. 12 Lut 2018 20:53 150 5
  • #1 12 Lut 2018 20:53
    .Patryk.
    Poziom 2  

To mój pierwszy temat, proszę o wyrozumiałość! Jak widać na zdjęciu SilentiumPC Vero L1 500W - Czarny fragment zwoju cewki, przepalony? | piszczeniecewka.png Download (2.89 MB) , fragment pojedynczego zwoju w jednej z cewek jest czarny. Czy mogę bez obaw używać tego zasilacza? Co mogło być powodem tego miejscowego przepalenia? (Jakość zdjęcia nie najlepsza, gdyż jest to tylko wycinek, robiąc je chciałem całkiem co innego sfotografować, zasilacz już złożyłem i go wyczyściłem i jest aktualnie używany a te czarne coś zauważyłem dopiero teraz na fotce).

I jeszcze druga sprawa - cewki dość mocno piszczą. Jakieś rady jak się tego pozbyć lub ograniczyć?

0 5
  • Zasilacze Ups
  • #2 12 Lut 2018 21:27
    byku022
    Poziom 13  

Cześć
    Dla mnie to nie wygląda na przepalenie tylko na plamę ;/ a skąd wiesz w ogóle że coś jest przepalone w zasiłce ?
    a piszczenie cewek to nie jest jakaś awaria tylko nie przyjemnie dla ucha u mnie w zasilaczu stabilizowanym piszczą cewki i tyle czasu daje rade.
    Zasiłka nowa czy używana ?
    I oczyść zasilacz z kurzu, komputer go nie lubi

0
  • Zasilacze Ups
  • #3 12 Lut 2018 22:03
    .Patryk.
    Poziom 2  

Dzięki za wypowiedź. Może rzeczywiście to plama, na pierwszy rzut oka wyglądało mi na przepalone, ot tak palnąłem. Będę go jeszcze raz otwierał w celu wymiany wentylatora, to się temu bliżej przyjrzę. Zasilacz używany 3,5 roku. Jest już oczyszczony z kurzu, pisałem o tym w nawiasie.

Jeszcze jedno, wentylator, który kupiłem posiada wtyczkę 3pin a zasilacz gniazdo 2pin, mogę wpiąć wtyczkę pozostawiając jeden pin pusty (ten od żółtego kabelka)? Testowałem już to rozwiązanie i działa, ale chcę się upewnić, że tak mogę zrobić, bo nie chce mi się bawić w jakieś lutowanie, przejściówki, itp.

0
  • #4 12 Lut 2018 22:27
    byku022
    Poziom 13  

Teoretycznie w zasadzie to zasilacz po takim czasie powinno się wymienić jedni mówią że co 2-3 lata, Vero nie wiem jaki ma bez awaryjny czas pracy, a jeżeli nie jesteś pewny to sprawdzi miernikiem czy zasilacz trzyma napięcie czy może rzeczywiście jest wszystko ok.
    Z podłączenie tylko dwóch pinów da rade żółty jest od obrotów wentyli a czerwony to +,a czarny -
    a i tak wentylatory w zasiłkach działają non-stop.

0
  • #5 12 Lut 2018 22:43
    .Patryk.
    Poziom 2  

Na dysku, który pracuje tak długo jak zasilacz mam 8.300 godzin, producent podaje MTBF@25°C: 100.000h, nie wiem jak to się ma do rzeczywistości, bo temperatury to u mnie są różne. Będę musiał zainwestować w ten miernik, bo nie mam owego a na pewno w jeszcze w przyszłości się przyda.

0
  • Pomocny post
    #6 12 Lut 2018 22:55
    byku022
    Poziom 13  

Wiesz jak to jest ;/ warunki laboratoryjne a życie sobie, powiem ci jak dla siebie to przed zamontowaniem zasilacza sprawdzi go a jeżeli będziesz miał wrażenie że coś nie tak to go wymień, lepiej poczekać odłożyć kapuchy i kupić jeden z polecanych zasiłek dostosowany do twoich potrzeb, bo należy pamiętać że to zasilacz napędza całą jednostkę i od jego wydajności zależy stabilna praca jednostki a temat zasilaczy często jest pomijany co jest totalnym nieporozumieniem.
    Pozdrawiam i powodzenia

0