Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica half-bridge [SG3525] [IR2110] [ETD34] mała sprawność.

lukas090894 12 Lut 2018 21:37 1356 8
  • #1 12 Lut 2018 21:37
    lukas090894
    Poziom 10  

Cześć wszystkim,
    mam problem z konstruowaną przetwornicą opartą o SG3525 i IR2110 na transformatorze ETD34, a dokładnie są bardzo duże spadki napięcia. Napięcie wyjściowe w stanie jałowym wynosi ±35V, a po obciążeniu rezystorami 39R spada do ±19V, co nie daje nawet 20W. Transformator ETD34, 3F3, częstotliwość 75kHz, pierwotne: 5x34zw (drutem o średnicy 0.35mm), wtórne: 11x8zw + 11x8zw( drutem o średnicy 0.35mm). Do obliczeń przyjąłem indukcję nasycenia 170mT. Dławiki na wyjściu na razie ok. 80uH. Dołączam też schemat poglądowy i zdjęcie zmontowanej przetwornicy, przepraszam za mała czytelność schematów, ale jest to prototyp i np. wiem że brakuje bezpiecznika przed transformatorem pomocniczym.

Schemat transformatora i kluczy:

Schemat sterownika:

Schemat zasilania:

Zdjęcie zmontowanej przetwornicy:

Czy jest gdzieś może jakiś babol którego nie widzę na schemacie i przez to jest są tak duże spadki napięcia? Oglądałem oscyloskopem przebiegi, ale przy zasilaniu z 12V i nie zauważyłem oscylacji, dodatkowo kluczą są zimne. Z góry dziękuję za pomoc.

P.S. w schemacie są obwody stabilizacji napięcia i zabezpieczenia prądowego, ale na razie są nieużywane.
    [EDIT] C15 i C17 mają wartość 330u/200V.

0 8
  • #2 14 Lut 2018 19:54
    RitterX
    Poziom 36  

W pierwswzej kolejności zaproponuję usunięcie układów strony wtórnej oraz w to miejsce wstawienie rezystora o odpowiedniej mocy i rezystancji. Jak nie masz, możesz zrobić z drutu kanthal-owego, do grzałek. Ważne by był nawinięty bifilarnie.
    Druga sprawa to jaki masz współczynnik wypełnienia przebiegu? Sprawdź za pomocą oscyloskopu. Jak się nie boisz ;) możesz zamiast sprzężenia zwrotnego zastosować potencjometr i nim regulować współczynnik wypełnienia obserwując go na oscyloskopie a miernikiem mierzysz parametry storny wtórnej, na obciążeniu rzeystorowym. Zwykle by dać potencjometr i mieć spory zakres regulacji. Tu jest ta obawa o klucze przetwornicy :) . Musisz ustalić, po której stronie przetwornicy masz problem.
    Trzebia sprawa to naskórkowość dla 75kHz jest już spora i wypada ją brać pod uwagę. Zależność jest kwadratowa, nie rośnie liniowo. Policzyłeś to czy po prostu nawinąłeś uzwojenie? Zapewne przetwornica jest pod wzmacniacz akustyczny a to oznacza, że oprócz tych +/-35V będzie spora wartość prądu wyjściowego, jaką przewidujesz nominalnie?
    Rozbiłeś uzwojenie pierwotne na dwa czyli najpierw połowa pierwotnego, potem uzwojenia wtórne i znowu połowa pierwotnego? Zapewne wiesz, że walczymy tutaj o najmniejszą indukcję rozproszenia? Zmierzyłeś ją?
    Tak na marginesie, sądząc po wielkości trafo to mieścisz się w zapotrzebowaniu na moc zwykłego zasilacza ATX. Było iść po najmniejszej linii oporu :) , wylutować ze sprawnego, używanego trafo, przewinąć je, nieco przerobić sprzężenie od +12V i uruchomić ze wzmacniaczem. A potem jak zadziałałoby, bo niby dlaczego nie, przenieść co trzeba na własne zaprojektowane PCB. Nawet dławik sprzężony, oryginalny z ATX nie wydaje się złym pomysłem w tym zastosowaniu.

0
  • #3 14 Lut 2018 20:24
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Tak jak kolega powyżej napisał. Zobaczyć jakie wypełnienie ma przebieg na bramkach, gdyż pewnie są tam tylko szpilki skoro tak bardzo spada napięcie. Podłączyć oscyloskop pod bramki tranzystorów mocy, na nóżkę 9 SG podać 3V, i zobaczyć czy teraz będzie spadać napięcie, o ile transformator jest dobrze policzony i nie zrobi zwarcia. Ja bym też na czas prób zwiększył wartość rezystora połączonego z nóżką 7 do 150 omów.

0
  • #4 14 Lut 2018 20:31
    RitterX
    Poziom 36  

Zupełnie zapomniałem, w szereg z obwodem mocy zasilanymz sieci, 230V~ daj żarówkę 60W. To powinno ochronić klucze przed uszkodzeniem w przypadku nasycenia rdzenia. Jak wszystko jest w porządku to żarówka nie powinna się świecić. Rzecz jasna żarówka ma być kalsyczna, włóknowa wolframowa.

0
  • #5 14 Lut 2018 20:31
    Łukasz.K
    Poziom 21  

Albo regulować napięcie na nóżce 9 od zera zaczynając aby nie spalić tranzystorów mocy i obserwować przebieg na bramkach tranzystorów. Można też dać rezystor 15R/10W w punkcie połączenia transformatora z kondensatorami aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tranzystorów.

0
  • #6 14 Lut 2018 20:44
    lukas090894
    Poziom 10  

To sprawa ma się tak, bo obejrzałem przebiegi na wyjściu. Pod obciążeniem za transformatorem przebieg wyglada tak:
    Nieidealność prostokąta może wynika z tego że nie mam sond i te przewody mogą nie być skompensowane, ale ciekawszy przebieg według mnie jest za prostownikiem przed dlawikiem:

Diody w mostku to HFA25TB60, 25A, 23ns.
    Przebieg jest między masą, a jednym z zasilań. Czy tak to powinno wyglądać?
    Aktualnie sterownik generuje prostokąt o maksymalnym wypełnieniu, ponieważ sprzężenie jest przerwane.

0
  • #7 16 Lut 2018 15:52
    Łukasz.K
    Poziom 21  

No, to rzeczywiście ciekawy przebieg. Raczej tak nie powinno być. Moim zdaniem powinna być symetria przebiegu. Jak szpilki to na obu połówkach. Ja bym sprawdził diody czy wszystkie są sprawne. I pozamieniał je miejscami żeby zobaczyć czy zmieni to kształt przebiegu albo kolejno wymieniał je na inną sprawną tego samego typu i patrzył czy przebiegi się zmienią. Jak jest amplituda przebiegów na górnym i dolnym oscylogramie? Tzn. Jaka jest wartość tych szpilek na dolnym rysunku? Czy diody na pewną są tego samego typu?

Dodano po 8 [godziny] 10 [minuty]:

Może jest zimny lut na płytce lub jakaś inna nieciągłość. Może jedna dioda ma przerwę, ta która powoduje prostokąt na wyjściu (że jest potencjał masy za nią przez połowę czasu zamiast dawać przebieg stały o wartości 35V). Gdy tranzystor przestaje przewodzić przerwanie przepływu prądu powoduje szpilkę dlatego że indukuje się podwyższone napięcie gdyż transformator nie jest w danej chwili obciążony. Później znów załącza się drugi tranzystor sprowadzając napięcie do właściwej wartości czyli 35V. To tylko moje domysły.

0
  • #8 19 Lut 2018 19:38
    RitterX
    Poziom 36  

Zmierzyłeś i określiłeś maksymalny prąd uzwojenia pierwotnego mierzony na przekładniku prądowym? Jaki kształt ma przebieg?

0
  • #9 26 Lut 2018 07:53
    lukas090894
    Poziom 10  

Udało mi się uruchomić, winna była dioda w prostowniku. Trochę dziwna sprawa bo wszystkie były nowe, ale po wymianie działa. Dziękuję za pomoc :)

0
  Szukaj w 5mln produktów