Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty zasilacz. Czy to jest dobrze?

pośpiech 12 Lut 2018 21:51 816 21
  • #1 12 Lut 2018 21:51
    pośpiech
    Poziom 12  

Dzień dobry ludkowie.
    Chciałem zrobić taki zasilacz jak na załączonym obrazku, ale nie jestem pewien czy zadziała. Chodzi o połączenie mas zaznaczone na obrazku czerwoną linią. Zarówno Arduino i mostek H są połączoną masą, więc jak wszystko podłączę to te masy zaznaczone na czerwono będą zwarte. Stąd moje pytanie czy tak jest dobrze. Dodam, że potrzebuję na wyjściach 9V do zasilania Arduino i małej lampki oraz 24V do zasilania silnika. Nie chcę czegoś po drodze zniszczyć.

0 21
  • #2 12 Lut 2018 22:05
    krychu0505
    Poziom 20  

Schemat jest ok masa ma wszędzie potencjał 0V więc można je łączyć nic się nie stanie. Tego połączenia czerwoną linią nie musisz wykonywać, bo tak jak mówisz jeżeli podepniesz wszystko pod arduino, to masy obu napięć zasilających się połączą. 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

0
  • #3 13 Lut 2018 07:37
    pośpiech
    Poziom 12  

Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Jeśli wszystko jest O.K. to zabieram się do pracy.
    Pozdrawiam

0
  • #4 13 Lut 2018 08:07
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Zadziałać zadziała, ale sensu w tym nie ma. Na górnym mostku gdzie spodziewałeś się mieć połowę napięcia tak naprawdę będziesz mieć pełne napięcie, gdyż jedna połówka będize miała napięcie pełne a tylko druga będize miała połowę napięcia a po przefiltrowaniu ostatecznie pewnie wyjdzie na kondensatorze pełne napięcie (pełne w sensie 2*12V*pierwiastek(2) ).

zrób sobie symulację w:
    http://falstad.com/circuit/circuitjs.html
    Jeśli nie widzisz dlaczego się tak dzieje.

0
  • #5 13 Lut 2018 10:39
    pośpiech
    Poziom 12  

Nie bardzo rozumiem tą symulację, ale mniejsze z tym. Jak to zrobić, żeby było dobrze. W przyszłości będę potrzebował mieć trzy napięcia (inny transformator)

0
  • Pomocny post
    #6 13 Lut 2018 10:59
    krzysztof723
    Poziom 29  

pośpiech napisał:
    Dzień dobry ludkowie.
    Chciałem zrobić taki zasilacz jak na załączonym obrazku, ale nie jestem pewien czy zadziała. Chodzi o połączenie mas zaznaczone na obrazku czerwoną linią. Zarówno Arduino i mostek H są połączoną masą, więc jak wszystko podłączę to te masy zaznaczone na czerwono będą zwarte... Dodam, że potrzebuję na wyjściach 9V do zasilania Arduino i małej lampki oraz 24V do zasilania silnika. Nie chcę czegoś po drodze zniszczyć.

Dzień dobry ludku
    Zobacz poniżej, w miejsce rezystora i diody Zenera wstaw stabilizator LM7809.

0
  • #7 13 Lut 2018 11:01
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Trzy osobne uzwojenia, nie dzielone jak tutaj.

Albo z jednego poziomu napięcia stopniowo schodzić stabilizatorami liniowymi w dół. Albo uzyć dodatkowych przetworniczek już po stronie wtórnej lub przetworniczki zasilane bezpośrednio z sieci (tylko wtedy muszą być izolowane).

0
  • Pomocny post
    #8 13 Lut 2018 11:18
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    mozna i prosciej, schemat z pierwszego postu idac od dolu wyprowadzenia transformatora:
    - masa
    - dioda prostownicza + 7809 = 9V
    - najwyzsze wyprowadzenie - dioda prostownicza + filtr = 24V.
    Niedogodnoscia jest tu prostownik jednopolowkowy ale uklad prosty.
    Pozdrawiam

0
  • #9 13 Lut 2018 11:28
    pośpiech
    Poziom 12  

Schemat od krzysztof723 przypadł mi do gustu, tylko czy połówkowy prostownik nie będzie mi wprowadzał zakłóceń/tętnień do Arduino i czy napięcie około 24v na wyjściu tego prostownika nie zaszkodzi LM(w sensie czy LM nie będzie się grzał)

0
  • #10 13 Lut 2018 12:29
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    Tetnienia zaleza od obciazenia i filtracji.
    LMxxxx bedzie sie "grzal" zaleznie od mocy jaka sie na nim wydzieli czyli w uproszczeniu prad jaki przez niego plynie i roznica napiec jak na nim wystepuje. Przykladowo jezli uzyjesz wybranego schematu to zasilisz LMxxxx 24V (tak naprawde okolo 33V) a pobierajac przykladowo 9V 1A bedziesz powodowal wydzielenie sie max P=(33 - 9)x1 = 24W to dosc duzo.
    Pozdrawiam

0
  • #11 13 Lut 2018 12:56
    krzysztof723
    Poziom 29  

pośpiech napisał:
    Schemat od krzysztof723 przypadł mi do gustu, tylko czy połówkowy prostownik nie będzie mi wprowadzał zakłóceń/tętnień do Arduino i czy napięcie około 24v na wyjściu tego prostownika nie zaszkodzi LM(w sensie czy LM nie będzie się grzał)

Mozna zastosować dwupołówkowy prostownik:

Na wejście stabilizatora LM7809 można podać max napięcie wejściowe do +35V
    A czy stabilizator będzie się grzał?
    Pod obciążeniem maksymalnym 1A przy napięciu wejściowym +35V lub +24V niestety będzie się grzał...
    Przy napięciu wejściowym +24V i obciążeniu 1A stabilizator LM7809 będzie pracował z mocą strat około 15W - potrzebny radiator.

0
  • #12 13 Lut 2018 13:19
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    schemat ktory analizujemy ma zasadnicza niedogodnosc, na obu wyjsciach bedzie to samo napiecie wiec po co rozdzielac te mostki i wogole po co takie podejscie? Jezeli napiecia sa identyczne to po co rozdzielac i czemu nie zasilic wszystkiego z pelnego uzwojenia i tylko jednego mostka greatz'a.
    W tym rozwiazaniu 24V(33V) idzie na LMxxxx - niepotrzebne straty napiecia i mocy, w moim niedoskonalym jednopolowkowym rozwiazaniu 24V bylo na mostekH a 12V na LM'a. Dasz lepsze filtry a za LMxxxx juz tetnienia beda znacznie zmniejszone.
    Pozdrawiam

0
  • #13 13 Lut 2018 14:29
    krzysztof723
    Poziom 29  

viayner napisał:
    schemat ktory analizujemy ma zasadnicza niedogodnosc, na obu wyjsciach bedzie to samo napiecie... niepotrzebne straty napiecia i mocy, w moim niedoskonalym jednopolowkowym rozwiazaniu 24V bylo na mostekH a 12V na LM'a.

W takim razie, aby zmniejszyć moc strat na LM7809 zróbmy tak:

Albo tak:Prosty zasilacz. Czy to jest dobrze?

0
  • #14 13 Lut 2018 18:31
    Nożyk
    Poziom 15  

Ja bym zrobił jak na pierwszym schemacie, tylko mostek do 78xx bym podłączył do dolnej połowy transformatora a nie górnej.

0
  • #15 13 Lut 2018 18:31
    jarek_lnx
    Poziom 43  

@krzysztof723 przeanalizuj jak przewodzą diody w układach które przedstawiłeś - zobaczysz że nie jest tak jak się wydaje.

Rozwiązanie poprawne jest banalnie proste, dziwię się że jeszcze nikt go w tym wątku nie przedstawił.

Z wyjścia U zasilasz stabilizator napięć pomocniczych, a z wyjścia 2U silnik, oba wyjścia są prostowane dwupołówkowo i potrzeba tylko jednego mostka. .

EDIT: jeśli prądy będą bardzo się różnić można podłączyć kondensatory inaczej jak poniżej wtedy duże obciążenie wyjścia 2U nie będzie zwiększało tętnień na wyjściu U

2
  • #16 13 Lut 2018 20:30
    krzysztof723
    Poziom 29  

jarek_lnx napisał:
    @krzysztof723 przeanalizuj jak przewodzą diody w układach które przedstawiłeś - zobaczysz że nie jest tak jak się wydaje.

@jarek_lnx po analizie złożyłem na szybko praktycznie (żeby być pewnym) ostatni z czterech załączonych przeze mnie układów i okazało się, że wszystko działa bez zarzutów tak, jak sobie życzył i zakładał autor tematu...
    To jest ten układ:

0
  • #17 13 Lut 2018 22:22
    arturavs
    Poziom 38  

krzysztof723 napisał:
    złożyłem na szybko praktycznie (żeby być pewnym) ostatni z czterech załączonych przeze mnie układów i okazało się, że wszystko działa bez zarzutów

Zbędna komplikacja prostego układu. Układ przedstawiony przez jarek_lnx jest od dawna z powodzeniem stosowany.

W Twoim układzie mostek jest niesymetrycznie obciążony. Linia 33V będzie zachowywać się jak prostownik jednopołówkowy.
    Obciąż układ nominalnym prądem, i wtedy zmierz napięcia. Bardzo się zdziwisz.

0
  • #18 14 Lut 2018 08:10
    JacekCz
    Poziom 36  

arturavs napisał:
    krzysztof723 napisał:
    złożyłem na szybko praktycznie (żeby być pewnym) ostatni z czterech załączonych przeze mnie układów i okazało się, że wszystko działa bez zarzutów

Zbędna komplikacja prostego układu. Układ przedstawiony przez jarek_lnx jest od dawna z powodzeniem stosowany.

W Twoim układzie mostek jest niesymetrycznie obciążony. Linia 33V będzie zachowywać się jak prostownik jednopołówkowy.

Dokładnie tak.
    Dodam, błąd u kolegi jest poważniejszy. Masy tam ganiają aż miło, a właściwie to są dwie niby-masy które "walczą" z transformatorem.

0
  • #19 14 Lut 2018 13:59
    krzysztof723
    Poziom 29  

jarek_lnx napisał:

arturavs napisał:

JacekCz napisał:
    Dodam, błąd u kolegi jest poważniejszy. Masy tam ganiają aż miło, a właściwie to są dwie niby-masy które "walczą" z transformatorem.

Co do "niby dwóch ganiających się mas" to czy one "toczą walkę" z transformatorem to tego nie wiem, ale wiem, że tworzą jedną wspólną masę, która spełnia warunki stawiane przez autora tematu i która w żaden sposób nie zagraża uszkodzeniem układu budowanego przez autora tematu...

Nie staram się przekonywać do swoich układów i porównywać, który układ jest lepszy, czy gorszy i czy w ogóle działa, bo nie ja ten temat rozpocząłem.

Wiem, że przedstawione przeze mnie układy działają prawidłowo i spełniają swoje zadanie i bez przeszkód mogłyby być zastosowane przez autora tematu..., ale po takiej "fali" krytyki odradzam ten pomysł i sympatyczny ludku - autorze tematu pomiń moje propozycje i przyjrzyj się propozycji @jarek_lnx - na poważnie.

@pośpiech martwiłeś się o zakłócenia/tętnienia, bo napisałeś tak:
    pośpiech napisał:
    tylko czy połówkowy prostownik nie będzie mi wprowadzał zakłóceń/tętnień do Arduino

a ciekawe jak będą wyglądały zakłócenia /tętnienia przenoszone z zacisków U i 0V w układzie @jarek_lnx...?

0
  • #20 14 Lut 2018 14:34
    arturavs
    Poziom 38  

krzysztof723 napisał:
    a ciekawe jak będą wyglądały zakłócenia /tętnienia przenoszone z zacisków U i 0V w układzie @jarek_lnx...?

W układzie jarka, obydwa napięcia są prostowane dwupołówkowo. Więc o tętnienia się nie martw.

Zbuduj układ jarka, i Swój. I porównaj:
    arturavs napisał:

Do tego obejrzyj jak na oscyloskopie wyglądają przebiegi na wyjściach.

0
  • #21 15 Lut 2018 17:31
    pośpiech
    Poziom 12  

Witam ludkowie mili
    Zbudowałem na pająka układ wg schematu krzysztof723 /ten z ostatniego postu/ no i zgodnie z przewidywaniami LM się trochę grzeje ale jest to jeszcze do wytrzymania.
    Pomyślałem sobie żeby rozdzielić uzwojenia transformatora i po wyprostowaniu w jakiś sposób "wydusić" te 24V. Coś na zasadzie szeregowego połączenia mostków, ale nie wiem czy tak można mostki łączyć (z "-" jednego do "+" drugiego mostka) i tam gdzie jest to połączenie wyprowadzić masę.
    Jutro pójdę za radą krzysztof723 i zbuduję układ Jarka. Podepnę oscyloskop i zobaczę co i jak z tym się będzie działo.
    Pozdrowionka

0
  • #22 16 Lut 2018 21:16
    pośpiech
    Poziom 12  

Witajcie ludkowie mili
    Zrobiłem zasilacz według schematu tego dolnego od jarek_lnx.
    Zasilacz działa prawidłowo bez obciążenia.
    Mostek zimny a na załączonych obrazkach przebieg z oscyloskopu.
    Jak podłączę wszystko i będę miał chwilę to podrzucę przebiegi podczas pracy
    Serdecznie dziękuję wszystkim za pomoc.
    Reasumując
    Schemat jarka_lnx jest dla moich potrzeb w sam raz.

0