Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator PID i Sumator (TL084)

barlu69 12 Lut 2018 21:55 129 1
  • #1 12 Lut 2018 21:55
    barlu69
    Poziom 2  

Zostało mi zlecone zbudowanie regulatora PID oraz sumatora sygnałów na wzmacniaczach operacyjnych. Generalnie ma on współpracować z siłownikiem hydraulicznym, którego sterowanie odbywa się za pomocą sygnałów z generatora funkcyjnego. Znalazłem kilka schematów (ostatecznie wszystkie schodziły się do tego samego). Sumator ma sumować sygnał z generatora oraz sprzężenia zwrotnego zrealizowanego w postaci prostego potencjometru (układ z góry narzucony przez producenta siłownika). Chciałbym aby nastawy były regulowane za pomocą potencjometrów, jednak nie wiem czy dobrze to zrealizowałem. Poniżej przedstawiam schemat wykonany w Altiumie, wykorzystałem dwa układy scalone TL084(podpatrzone w podobnym układzie), rezystory 1kohm, potencjometry obrotowe oraz dioda Schottky'ego której niestety parametrów nie potrafię dobrać (mogę prosić o pomoc?)

Regulator PID i Sumator (TL084)

Czy to ma prawo działać, czy może w którymś momencie pomyliłem się i niestety, nie ruszy taki układ poprawnie?
    Pytanie kieruje do doświadczonych elektroników/automatyków. Niestety ja do nich nie należę.

Pozdrawiam!

0 1
  • #2 18 Lut 2018 01:23
    akytam
    Poziom 15  

Generalnie każda "mała" prostownicza. Napięcie masz pomiędzy IC2/1 i IC2/7 i dwa rezystory R12 i R15. Jak napięcie zasilania masz +- 15V to prąd masz max 30mA i max napięcie wsteczne 15V. I pytanie: ma być element nieliniowy dioda w regulatorze PID? I drugie: po co ekwilibrystyka z IC2/12,13,14? Na IC2/13 będzie 0V i R13, R14, R16 będą tym końcem na GND. Zakładam, że wzm operacyjne będą pracować w zakresie liniowym, a nie "opierać" się o zasilanie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo