Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Termet Crystal II ze sterowaniem open-therm round błąd w oprogramowaniu?

Marek_Pe 12 Feb 2018 22:23 2769 6
 • #1
  Marek_Pe
  Level 23  
  Witam,
  Od zamontowania kotła Crystal II firmy termet około 3 miesiące temu mam cały czas wątpliwość dotyczącą wewnętrznego sterownika kotła firmy Honywell.
  Mam podłączony regulator pokojowy Round przez magistralę open-therm oraz czujnik temperatury zewnętrznej.
  Teoretycznie włączone jest sterowanie pogodowe i maksymalna temperatura wody grzewczej ustalana powinna być na podstawie temperatury zewnętrznej...... niestety tylko teoretycznie. Piec ustawia temperaturę jaka jest ręcznie wprowadzone na panelu sterującym kotła.
  Odnoszę wrażenie, że programiści Honywella popełnili błąd i w przypadku sterowania open-therm wartość temperatury pobierana jest z ustawień manualnych a nie kalkulowana z krzywych grzewczych.
  Czy ktoś z serwisantów Termeta mógłby to sprawdzić u siebie?
  Ewentualnie wskazać jak zainicjować regulację pogodową aby działała naprawdę a nie tylko w instrukcji?
  Pozdrowienia,
 • #2
  kz61
  Level 25  
  Obstawiam że masz sterownik ON/OFF z funkcją pomiaru temp zewn. Nie jest to regulacja pogodowa i nie jest to open-therm. Były takie w zestawie z kotłem u Termeta.
 • #3
  Marek_Pe
  Level 23  
  kz61 wrote:
  Obstawiam że masz sterownik ON/OFF z funkcją pomiaru temp zewn. Nie jest to regulacja pogodowa i nie jest to open-therm. Były takie w zestawie z kotłem u Termeta.


  Sterownik round nigdy nie był w zestawie. Owszem występuje on w wersji on-off i open-therm, ale różnice są zasadnicze.
  Dodatkowo na kotle wyświetla się ikona open-therm, To zamyka temat co mam a czego nie mam.

  Crystal II jak znakomita większość kotłów jest wyposażony w regulację pogodową , sęk w tym że jako automatyk i programista PLC podejrzewam taki właśnie czeski błąd i chcę uzyskać inną opinię zanim rozpocznę korespondencję z producentem.
 • #4
  serwo66
  Level 25  
  Do tego kotła tylko ophen-therm Honeywella , czujnik Round dedykowany jest do silwera.
 • #5
  Marek_Pe
  Level 23  
  serwo66 wrote:
  Do tego kotła tylko ophen-therm Honeywella , czujnik Round dedykowany jest do silwera.


  Round jest produktem Honeywella i jak już pisałem, występuje w wersji on/off jak i open-therm. A właściwie to nawet nie, bo do kotła podłączona jest bramka open-therm i z nią bezprzewodowo komunikuje się regulator pokojowy Round. Generalnie jest to część systemu EvoHome.
  Wybór open-therm nie był przypadkowy, ko kocioł lepiej moduluje niż z on/off.
  Niemniej dalej nie wiadomo dlaczego po ustawieniu wody na np 55 Deg, będzie to maksymalna temperatura wody grzewczej przy temperaturze zewnętrznej +10 jak i -10 Deg. Dla krzywej 30 Deg i k=5 powinno być ok 45 dla +10 i ok 65 dla -10, a parametr 10 pokazuje 55.

  To wszystko sprawia, że podejrzewam czeski błąd: podprogram pobiera wartość z pola nastawy ręcznej zamiast z pola obliczeń.

  Uprzedzam następne pytanie.... regulator pogodowy jest aktywny i jego symbol widnieje na ekranie. Także w rejestrach mogę odczytać temperaturę zewnętrzną. Poza tym aby zmienić ręcznie nastawę temperatury muszę wyłączyć czujnik temperatury zewnętrznej.

  Pozrowienia
 • #6
  serwo66
  Level 25  
  Przepraszam ale źle przeczytałem, faktycznie czujnik Round jest na wi-fi i jest do Crystala a pomyliłem z czujnikiem Easy Remote dedykowany Silverowi. Niestety nie montowałem takiego czujnika i nic nie pomogę.
 • #7
  wleszczynski
  Level 9  
  Cześć Marek_Pe

  Udało Ci się rozwiązać ten problem?

  Nie mam tego sterownika jednak u siebie zauważyłem podobne zachowanie po podłączeniu pogodówki. Niezależnie od spadku temperatury zewnętrznej temperatura wyjściowa ogrzewania nie chciała wejść powyżej ustawionej manualnie przed podłączeniem pogodówki. Dopiero po zwiększeniu manualnego ustawienia i podpięciu pogodówki, piec zaczął zwiększać temperaturę zasilania.

  Mam pytanie co do samego sterownika Round - czy jest w nim możliwość ustawienia zakresu godzinowego, w którym piec może grzać CWU? Wiem, że coś takiego występuje w Open-Therm CR11011.

  Pozdrawiam,
  Wojtek