Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Termet Crystal II ze sterowaniem open-therm round błąd w oprogramowaniu?

Marek_Pe 12 Lut 2018 22:23 546 5
  • #1 12 Lut 2018 22:23
    Marek_Pe
    Poziom 23  

Witam,
    Od zamontowania kotła Crystal II firmy termet około 3 miesiące temu mam cały czas wątpliwość dotyczącą wewnętrznego sterownika kotła firmy Honywell.
    Mam podłączony regulator pokojowy Round przez magistralę open-therm oraz czujnik temperatury zewnętrznej.
    Teoretycznie włączone jest sterowanie pogodowe i maksymalna temperatura wody grzewczej ustalana powinna być na podstawie temperatury zewnętrznej...... niestety tylko teoretycznie. Piec ustawia temperaturę jaka jest ręcznie wprowadzone na panelu sterującym kotła.
    Odnoszę wrażenie, że programiści Honywella popełnili błąd i w przypadku sterowania open-therm wartość temperatury pobierana jest z ustawień manualnych a nie kalkulowana z krzywych grzewczych.
    Czy ktoś z serwisantów Termeta mógłby to sprawdzić u siebie?
    Ewentualnie wskazać jak zainicjować regulację pogodową aby działała naprawdę a nie tylko w instrukcji?
    Pozdrowienia,

0 5
  • PLC Fatek
  • #2 13 Lut 2018 00:35
    kz61
    Poziom 18  

Obstawiam że masz sterownik ON/OFF z funkcją pomiaru temp zewn. Nie jest to regulacja pogodowa i nie jest to open-therm. Były takie w zestawie z kotłem u Termeta.

0
  • PLC Fatek
  • #3 13 Lut 2018 18:06
    Marek_Pe
    Poziom 23  

kz61 napisał:
    Obstawiam że masz sterownik ON/OFF z funkcją pomiaru temp zewn. Nie jest to regulacja pogodowa i nie jest to open-therm. Były takie w zestawie z kotłem u Termeta.

Sterownik round nigdy nie był w zestawie. Owszem występuje on w wersji on-off i open-therm, ale różnice są zasadnicze.
    Dodatkowo na kotle wyświetla się ikona open-therm, To zamyka temat co mam a czego nie mam.

Crystal II jak znakomita większość kotłów jest wyposażony w regulację pogodową , sęk w tym że jako automatyk i programista PLC podejrzewam taki właśnie czeski błąd i chcę uzyskać inną opinię zanim rozpocznę korespondencję z producentem.

0
  • #4 13 Lut 2018 19:00
    serwo66
    Poziom 25  

Do tego kotła tylko ophen-therm Honeywella , czujnik Round dedykowany jest do silwera.

0
  • #5 13 Lut 2018 19:29
    Marek_Pe
    Poziom 23  

serwo66 napisał:
    Do tego kotła tylko ophen-therm Honeywella , czujnik Round dedykowany jest do silwera.

Round jest produktem Honeywella i jak już pisałem, występuje w wersji on/off jak i open-therm. A właściwie to nawet nie, bo do kotła podłączona jest bramka open-therm i z nią bezprzewodowo komunikuje się regulator pokojowy Round. Generalnie jest to część systemu EvoHome.
    Wybór open-therm nie był przypadkowy, ko kocioł lepiej moduluje niż z on/off.
    Niemniej dalej nie wiadomo dlaczego po ustawieniu wody na np 55 Deg, będzie to maksymalna temperatura wody grzewczej przy temperaturze zewnętrznej +10 jak i -10 Deg. Dla krzywej 30 Deg i k=5 powinno być ok 45 dla +10 i ok 65 dla -10, a parametr 10 pokazuje 55.

To wszystko sprawia, że podejrzewam czeski błąd: podprogram pobiera wartość z pola nastawy ręcznej zamiast z pola obliczeń.

Uprzedzam następne pytanie.... regulator pogodowy jest aktywny i jego symbol widnieje na ekranie. Także w rejestrach mogę odczytać temperaturę zewnętrzną. Poza tym aby zmienić ręcznie nastawę temperatury muszę wyłączyć czujnik temperatury zewnętrznej.

Pozrowienia

0
  • #6 13 Lut 2018 21:16
    serwo66
    Poziom 25  

Przepraszam ale źle przeczytałem, faktycznie czujnik Round jest na wi-fi i jest do Crystala a pomyliłem z czujnikiem Easy Remote dedykowany Silverowi. Niestety nie montowałem takiego czujnika i nic nie pomogę.

0