Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie w szambie ? Budynek inwentarski

kisiel93 13 Lut 2018 17:57 3000 48
  • #31 13 Lut 2018 17:57
    CYRUS2
    Poziom 36  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    Od pewneo czasu Cię obserwuję .
    Przepraszam, nie wiedzlałem, że kolega to ukryty obserwator.
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Typowy przykład TNCS , pralka ma przebicie fazy na obudowę, na silniku czy grzałce Bolec nie podpięty i co myślisz że na obudowie będzie potencjał sieci i ten stan będzie trwał aż ktoś nie dotknie pralki?
    Bedzie trwal bardzo długo.
    Dlaczego miałoby tak nie być przy niepodłączonym bolcu ?
    Zapewniam kolegę, że ten stan nie ulegnie zmianie nawet jak ktoś dotnie pralki.
    Nadal dalej na obudowie pralki będzie napięcie.

• #32 13 Lut 2018 18:25
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

A czy koledzy o czymś nie zapomnieli doradzając budowę uziomu w szambie z gnojowicą.

• #33 13 Lut 2018 22:07
    kisiel93
    Poziom 11  

Wracając do tematu, co zrobić żeby było dobrze ?

• #34 13 Lut 2018 22:33
    CYRUS2
    Poziom 36  

kisiel93 napisał:

Krowy,obora i potencjał przywleczony to trudna sprawa.
    Rozwiązanie to układ TT.
    TT ma swoje minusy.
    Napięcie rażeniowe przy dotyku pośrednim wynosi 230V.
    Są jeszcze inne problemy.
    Dlatego TT jest nie dla amatorów. tylko dla dobrych fachowców.

Nie kolega ma decydować na podstawie porad z forum.
    Fachowiec musi to zaprojektować.
    To nie kończy się na wykonaniu połączeń i montażu.
    Fachowiec musi to także pomierzyć.

Może prościej ubezpieczyć inwentarz przed skutkami takiego zdarzenia losowego.
    Nawet przed skutkami przepięć można się ubezpieczyć - wiele osób tak robi.

• #35 14 Lut 2018 00:26
    kisiel93
    Poziom 11  

Mam jakieś doświadczenie, niestety uziomy omijały mnie w pracy. Zazwyczaj była gotowa GSU i tylko kwestia wyrównania potencjałów.

• #36 14 Lut 2018 12:08
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

CYRUS2 napisał:
    kisiel93 napisał:

Krowy,obora i potencjał przywleczony to trudna sprawa.
    Rozwiązanie to układ TT.
    TT ma swoje minusy.
    Napięcie rażeniowe przy dotyku pośrednim wynosi 230V.
    Są jeszcze inne problemy.
    Dlatego TT jest nie dla amatorów. tylko dla dobrych fachowców.
    Nawet przed skutkami przepięć można się ubezpieczyć - wiele osób tak robi.

Tak czytam i się zastanawiam, gdzie autor wspomniał o TT, czy ewentualnie o wyspie TT ?
    Nawet arkusz 7-705 nie nakazuje wykonać czegoś takiego, a kolega (CYRUS2) się uparł ... (?)

• #37 14 Lut 2018 12:24
    stonefree
    Poziom 24  

A ja nie rozumiem, w czym jest bezpieczniejszy układ sieciowy TT od układu TN z poprawnie wykonaną ekwipotencjalizacją. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że TN będzie bezpieczniejszy dla urządzeń w sytuacji uszkodzenia przewodu neutralnego przed tablicą budynku, a taka awaria to też przecież nie jest błahostka.

• #38 14 Lut 2018 17:16
    Krzysztof Reszka

kisiel93 napisał:

By zrobić to dobrze nie należy budować uziemienia w oparciu o fundament szamba. Kwas zawarty w nim i opary zjedzą wszystko co metalowe . I nie ważne że będzie to utopione w betonie.

• #40 14 Lut 2018 20:39
    Krzysztof Reszka

Myślę że to nie pomoże , wilgoć wilgocią, a kwas mocznika ma destrukcyjne działanie. Przewidzieli to chyba znawcy tematu bo umieścili w normie PN-HD 60364 -5-54 takie zastrzeżenie.
    Uziemienie w szambie ? Budynek inwentarski

Choć adnotacja znajduje się w dziale pt. "uziomy specjalne zbudowane" to dotyczy zapewne wszystkich konstrukcji.

• #42 14 Lut 2018 21:45
    Krzysztof Reszka

Art.B napisał:
    ale kwasem nie jest, jest słabą zasadą.

Oczywiście, chodziło mi o żrący wpływ. Więc to takie skojarzenie.

• #44 14 Lut 2018 22:09
    Krzysztof Reszka

Nie musi przeciekać . Właśnie jestem w trakcie likwidacji własnego szamba . Stal zawarta w betonie i wokół cała skorodowała. Po drugie można sobie wyobrazić jak będzie wyglądać po kilku latach wyprowadzenie zewnętrzne bednarki z tego szamba.

• #45 15 Lut 2018 08:11
    kisiel93
    Poziom 11  

Według wymogów ochrony środowiska szambo powinno być odizolowane.
    Wiem że nawet są brane próby gleby dookoła szamba czy nie przecieka.

• #46 15 Lut 2018 18:32
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Krzysztof Reszka napisał:
    kisiel93 napisał:

By zrobić to dobrze nie należy budować uziemienia w oparciu o fundament szamba. Kwas zawarty w nim i opary zjedzą wszystko co metalowe . I nie ważne że będzie to utopione w betonie.
    Swoją drogą, pracowałem w firmie zajmującej się projektowaniem i wykonawstwem oczyszczalni ścieków. Korozja goni korozję przy czym korozyjność na oczyszczalni jest dużo mniejsza niżeli betonowego zbiornika na gnojowicę. Na tych oczyszczalniach na których robiliśmy roboty uziemienia robiło się co 4-6 lat ze względu na to że płaskownik stawał się żyletką. Na oczyszczalniach stosuje się blachę 'kwaśną' - wykonanie urządzeń, rurociągów itp.

W omawianym temacie nie bawił bym się w zbiornik z gnojowicą (którego zbrojenie można wykorzystać do uziemienia) ale myślał bym o otoku jako uziemieniu podstawowym z wprowadzeniem do budynku szyn wyrównawczych i wykonaniu połączeń wyrównawczych.

Żeby się uchronić w jakimś stopniu od przerwy w PEN można zastosować kontroler ciągłości PEN - anomalia wyłącza zasilanie w budynku.

Jak ktoś wspomniał o energetyce i przerwie na sieci nN (upalony PEN) znam przypadek, który był u mojego kolegi ze studiów. Jego starzy wchodzą do obory krowy doić a tam krowy kładą się i beczą. Jego ojciec wiedział o co może chodzić bo słyszał o tym i wyłączył zasilanie - krowy zaczęły wstawać. U innego jego sąsiada padło kilkanaście sztuk bydła.

• #47 15 Lut 2018 22:59
    CYRUS2
    Poziom 36  

JohnySpZOO napisał:
    Żeby się uchronić w jakimś stopniu od przerwy w PEN można zastosować kontroler ciągłości PEN - anomalia wyłącza zasilanie w budynku.

Najgroźniejsza, największa asymetria jest od własnych odbiorników.
    Tak było u kolegi JohnySpZOO.
    Bo napięcie asymetrii się nie uśrednia.
    Przed tym kontroler zabezpieczy.
    Przy zastosowaniu kontrolera, będzie informacja nawet o niewielkiej asymetrii - 25-30V.

• #48 16 Lut 2018 08:09
    JohnySpZOO
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Jeżeli ktoś ma FB to polecam zlookać co się dzieje z krowami: https://www.facebook.com/231242540337966/vide...5PRsXQgTpMBUDzaOT3SrnY9P7MBGp_ehHsw3OMpjWksDo

Do powyższego co napisałem - wyprowadzenia z gruntu płaskownika do szyn wyrównawczych w miedzi.

• #49 16 Lut 2018 21:17
    Akrzy74
    Poziom 39  

W związku z budową szamba autor zastanawia się, czy nie wykorzystać jego zbrojenia/ budowy na okoliczność uziemienia na "potrzeby" budynku inwentarskiego celem poprawienia ochrony przeciwporażeniowej, zamiast wykonywania uziomów pionowych. Odpowiedź została już udzielona w poście 38, więc nie pozostaje mi nic innego jak zamknąć temat. Wzajemne "punktowanie" niczemu dobremu nie służy. Ochronę przeciwporażeniową rozpatruje się kompleksowo, w oparciu o schemat, układ sieci i pomiary.
    Ekwipotencjalizacja, połączenia wyrównawcze główne i miejscowe, pomiary, przeglądy, oględziny, RCD, SWZ, uziemienie szyny PE, lampka wina w piątek wieczorem.... :wink:

Chyba nie ma sensu dalej dyskutować. Zamykam.