Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie wolnostojącego pomieszczenia gospodarczego-warsztatu kozą przepisy

wierzba123 13 Lut 2018 06:27 183 6
  • #1 13 Lut 2018 06:27
    wierzba123
    Poziom 16  

Witam. Koło domu na ogrodzie posiadam wolnostojący garaż 30m2. Boki z blachy ocieplone styropianem dach drewniany. W garażu nie parkuje auta częściej tam majsterkuje. Mam dostęp do drewna i myślałem nad wstawieniem kozy do ogrzania się zimą. Czy prawo nie zabrania wstawiania kozy do garażu ? Szukałem takich informacji ale nic konkretnego nie mogę znaleźć.
    Mam wścibskiego sąsiada i jak zobaczy, że z garażu wydostaje się dymek a takiej kozy nie można zainstalować to mam na bank nasłaną kontrolę.

0 6
  • #2 13 Lut 2018 07:50
    ^ToM^
    Poziom 31  

Z warsztatu nie może się wydostawać dymek, bo sąsiad uzna że się pali i wezwie straż pożarną! Dymek musi iść z komina. Oczywiście w warsztacie może opalać kozą, dokładnie tak samo jak w domu. Naturalnie instalacja tejże kozy musi być zrobiona z głową, zachowane odstępy od łatwopalnych przedmiotów, podłączenie do odpowiedniego komina no i odpowiedni opał, czyli suche drewno lub brykiety.

Pozdrawiam!

0
  • #3 13 Lut 2018 08:27
    wierzba123
    Poziom 16  

Ogólnie mam złożony piec rakietowy i chciałem go używać w garażu. Próby na "sucho" wyszły super po rozpaleniu praktycznie nie ma dymu. Czytałem przepisy PPoż i wiem co i jak zamontować tylko bałem się, że jak zrobię komin z rury przy garażu i sąsiad zobaczy dymek to zasypie mnie zgłoszeniami inspekcji budowlanej czy to legalne itd.

0
  • #4 13 Lut 2018 09:23
    Sstalone
    Poziom 24  

Poczytaj sobie wymogi z rozporządzenia, jakim powinny odpowiadać instalacje w budynku. Jak nie miałeś w projekcie komina i sam go wykonasz bez, to samowola.

Z drugiej strony, jak zrobisz to rurą, to łatwo ją zdjąć. :D Gorzej z piecem rakietowym, zrobiłeś go na kółkach? Jak przyjechałby inspektor, to byś go po prostu wyprowadził... :D

Nie wiem skąd jesteś, ale w niektórych województwach wprowadzono uchwały antysmogowe, i związku z tym taki piec możliwe że musi spełniać tam określone wymagania, np. w mazowieckim.

0
  • #5 13 Lut 2018 09:58
    wierzba123
    Poziom 16  

Garaż ma konstrukcję blaszaną był budowany w latach 70-80 nie ma go nawet na mapach, więc żadnych kominów nie mam w projektach.
    Piec na szybko sam wyniosę, a rura wystająca ponad dach może pełnić rolę wentylacji garażu. U mnie w regionie nie ma ustawy antysmogowej.

0
  • #6 13 Lut 2018 10:15
    Sstalone
    Poziom 24  

Skoro garażu nie ma na mapach, wszystko zależy jaka jest jego powierzchnia, czy jest trwale związany z gruntem, w jakiej odległości stoi od granicy, czy wody opadowe nie są odprowadzane na nieruchomość sąsiada, to już nie jest kwestia komina, ale garażu... :D lepiej żyć w zgodzie z sąsiadem, bo pewnie komin byłby niski i wszystko mogłoby lecieć wprost na sąsiada... Jest coś takiego jak uciążliwa imisja i sąsiad może pozwać sąsiada... :D

0
  • #7 13 Lut 2018 12:28
    ^ToM^
    Poziom 31  

Jak to nie będzie uciążliwe dla otoczenia, to myślę że możesz używać, zachowując rzecz jasna, tzw. zdrowy rozsądek. Nikt takich konstrukcji nie sprawdza i nie podlegają one żadnym badaniom, tak samo jak grile. Tam nie ma wody, więc nie jest to kocioł zatem raczej po temacie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo