Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ wyzwalany zboczem opadającym

koyocik 13 Lut 2018 09:41 933 2
 • #1 13 Lut 2018 09:41
  koyocik
  Poziom 8  

  Witam,

  Proszę o pomoc w znalezieniu rozwiązania układy pracującego w sposób pokazany na rysunku. Sygnały A oraz B są sygnałami wejściowymi, natomiast sygnał C jest sygnałem wyjściowym. Znalazłem schemat przerzutnika typu E, który mógłby pasować do mojego diagramu czasowego, natomiast nie mogę znaleźć układu, który bym mógł wykorzystać.

  Z góry dziękuję za pomoc i sugestie.

  Link do przerzutnika typu E:
  Link

  A tu diagram czasowy:

  Układ wyzwalany zboczem opadającym

  0 2
 • #2 13 Lut 2018 19:10
  stefanisko
  Poziom 13  

  Wykonaj układ różniczkujący (R,C) a na wyjściu wlutuj diodę zwierając zbocze opadające. Inna metoda to wykorzystanie indukcyjności (mała cewka), nastąpią drgania gasnące a ty wykorzystasz tę połówkę okresu która ci odpowiada - połówkę nieodpowiednią zwierasz diodą. Jest trochę opóźnienia.

  0
 • #3 13 Lut 2018 21:54
  kulmar
  Poziom 25  

  koyocik napisał:
  Znalazłem schemat przerzutnika typu E, który mógłby pasować do mojego diagramu czasowego, natomiast nie mogę znaleźć układu, który bym mógł wykorzystać.


  Bo w serii układów TTL 74 nie istnieje takie zwierzę jak "przerzutnik typu E". Nie znam niemieckiego, ale z tabeli prawdy zawartej w linku wynika, że jest to "wariacja na temat" przerzutnika typu RS. A ten można już odnaleźć jako układ scalony o symbolu 7474. Jest on opisany jako przerzutnik typu D, ale ma również wejścia R i S i może być zastosowany jako klasyczny przerzutnik typu RS. Popatrz na jego opis i zastanów się jak go sterować, żeby na wyjściu Q takiego przerzutnika otrzymać żądany przebieg.

  0