Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakieś sensowne rozwiązanie dwurodzinne choć częściowo bezprzewodowe?

13 Lut 2018 12:22 564 4
  • Poziom 9  
    Szanowne grono fachowców...

Szukam w internecie jakiegoś rozwiązania domofonowego dla naszego przypadku i nie mogę znaleźć nic sensownego.

Przypadek jest taki:
    Na posesję można wjechać/wejść otwierając zdalnie tylko bramę (furtka jest w bramie przesuwnej bez możliwości zdalnego otwarcia).
    Są dwa oddzielne domy.
    Pierwszy ma połączenie kablowe z bramą (chyba 6 przewodów) i stary działający jeszcze domofon (Urmet), ale z kablem jest jakiś problem, bo jak brama zaczęła wariować, to wezwany fachowiec odłączył od niej sterowanie domofonem i teraz jest OK (choć domofon działa). W każdym razie – w miejscu, gdzie jest potrzebna stacja zewnętrzna jest zasilanie bramy 230V, które można wykorzystać.
    Drugi dom jest co prawda raptem 35 m od bramy, ale z różnych względów nie ma możliwości przeciągnięcia tam kabla (to nie jest mój dom – proszę po prostu nie rozważać takiej możliwości...). W związku z powyższym poszukuję bezprzewodowego domofonu dwurodzinnego.

Znalazłem coś, co byłoby najlepsze w tej sytuacji, ale niestety – nie jest już dostępne, albo za ogromną kasę na zagranicznym ebay-u: Gigaset HC-450 – bezprzewodowa stacja dwuprzyciskowa DECT – do podłączenia do telefonu bezprzewodowego. Obecnie jest tam „zainstalowany” Panasonic KX-TG7100 (bez podłączenia do linii zewnętrznej), który znakomicie daje sobie radę z komunikacją między domami. Gdyby można było dołączyć do niego taką „słuchawkę” zewnętrzną (ze stykiem bezpotencjałowym do sterowania bramą) byłoby idealnie...

Czy macie może jakiś pomysł, jak tę sprawę rozwiązać nie wydając na to worka pieniędzy? Nie rozważam domofonów GSM, bo to już jest przerost formy nad treścią, poza tym chciałbym, żeby to później działało szybko, bez kosztowo i żeby nie trzeba było pamiętać o corocznych doładowaniach itp. itd.

Był kiedyś na rynku domofon CODI, gdzie każdy unifon był zwykłym „telefonem” (ale nie wszystkie telefony działały...) – może wykorzystując taką ideę można byłoby zrobić tak:
    w pierwszym domu umieścić jakąś „centralkę”, podłączoną kablem z dwuprzyciskową stacją zewnętrzną (z funkcją otwierania bramy), a jako unifony zastosować dwa aparaty telefoniczne – wtedy co najmniej jeden z nich mógłby być bezprzewodowy i leżeć w drugim domu. Ważne, żeby z bramy można było wywołać ALBO jeden ALBO drugi unifon.

Bardzo proszę o jakieś sensowne propozycje – może u kogoś leży taki HC-450, albo ktoś z Was już spotkał się z tego typu problemem i go rozwiązał?

Pozdrawiam - Tomek
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie.
    Niestety - rozwiązania z tej strony są mi znane i "obadane", tzn. wpadłem na pomysł "zameldowania" do obecnie używanego Panasonica (DECT) dwóch przycisków bramowych dzwoniących na konkretne numery wewnętrzne, ale zapytałem któregoś sprzedającego i odpowiedział, że w dokumentacji nie widzi takiej możliwości.
    Są jeszcze te domofony w kompletach od razu z dwoma unifonami, ale po wciśnięciu przycisku na bramie dzwonią obydwa, a tu potrzebna jest możliwość selektywnego dzwonienia do dwóch domów.
    Czyli - to są tylko rozwiązania jednorodzinne, choć "wielopokojowe" :)

Ostatnim (niedostępnym) modelem jest AerCom AC-110, którego "większy" model (AC-120) jest właśnie rozwiązaniem dla nas (zapomniałem o nim napisać w pierwszym poście), ale są dwa problemy: jest kompletnie niedostępny, a jego cena była chyba powyżej 2 tys. zł...

Wiem, że mogę założyć dwa zupełnie oddzielne domofony, ale miałem nadzieję, że uda się zrobić coś fajnego z tego, co jest, czyli zasilania i kabla logicznego do pierwszego domu.
    Może ktoś jeszcze będzie miał jakieś pomysły...

Pozdrawiam - Tomek
  • Poziom 13  
    Poszukaj rozwiązania GSM. Występują i domofony i wideodomofony. Stacja bramowa wymaga zasilania i karty SIM (zasięgu operatora oczywiście) a jako unifon korzystasz ze swojego smartfona. O ile mnie pamięć nie myli to na jednego abonenta można przypisać max 3 nr tel. Rozwiązanie oczywiście obarczone jest opłatami abonamentowymi i poprawnym działaniem sieci GSM.Co do połączenia stacji ze sterownikiem bramy to daj przewód, jeżeli nie ma takiem możliwości ogarnij to najtańszą radiolinią (pilot w stację bramową, odbiornik w sterownik bramy)
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za głos w dyskusji. Systemu GSM gospodarze nie chcą, bo długi czas łączenia i koszty utrzymania numeru/pamiętania o doładowaniach...

Super pomysł na radiolinię w postaci pilota sterowanego z domofonu :) choć tutaj to nie będzie raczej potrzebne, bo i tak zamierzamy podłączyć zasilanie praktycznie z silnika bramy, więc rozwiążemy to w sposób tradycyjny.

Na razie dostałem sygnał, że przyszła przesyłka do domu z domofonem DECT - odpowiednikiem Eura CL-3622, czy Comwei D-102.
    Koszt w sumie niewielki (170 zł), nawet jeżeli się nie uda nic więcej z niego zrobić, to najwyżej zostanie jako drugi.
    Ja będę się starał albo zalogować panel zewnętrzny do innej centralki (tego panasonica, który obecnie działa lub dwóch innych baz DECT różnych producentów, które posiadam) albo do domofonu zalogować drugą słuchawkę (tych właśnie różnych producentów).

Jeżeli komuś przyjdzie jeszcze coś do głowy, to bardzo proszę o sugestie, bo okazało się, że jest drugi podobny problem w rodzinie i będę musiał wymyślić praktycznie to samo w innej lokalizacji. Tam chyba nie ma zasilania na słupku, jest stary domofon z elektrozamkiem, który nie do końca działa, więc będę musiał najpierw rozpoznać temat kabelkologii i możliwości zasilania zarówno domofonu, jak i elektrozamka.

Pozdrawiam - Tomek