Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe przyłącze przez inną działkę

patrycja1990 13 Lut 2018 14:12 930 25
  • #1 13 Lut 2018 14:12
    patrycja1990
    Poziom 3  

Witam, proszę o radę jak mogę załatwić swoją sprawe a wyglada to tak: siostra chce mi wydzielić działkę pod budowę domu. Wyjdzie to tak, że jej licznik zostanie na mojej działce ( prąd idzie ziemia) . Stary licznik i przyłącze przepisze na mnie. Czy jest możliwość żeby przez moja działkę doprowadzić jej ponownie prąd ziemny od słupa (wyrażam zgode na wszystko i pokrywam koszty nowego przyłącza) i.postawic Nowa skrzynkę z licznikiem juz na jej działce? Proszę o rady.

0 25
  • #2 13 Lut 2018 15:22
    kokapetyl
    Poziom 43  

patrycja1990 napisał:
    jak mogę załatwić swoją sprawe

Pierwsze, to bez specjalisty elektryka się nie obejdzie.
    Rozwiązane może być dwojakie. Główny licznik u Ciebie, a u siostry pod licznik, Wszystko na jednej linii zasilającej. Inne wyjście to dwie niezależne linie zasilające jedna do Ciebie, druga do siostry.

0
  • #3 13 Lut 2018 15:55
    mar_uda
    Poziom 19  

Nie jestem pewien czy - patrząc od strony formalnej - można zainstalować podlicznik, bo to oznacza, że autor będzie sprzedawał energię siostrze, a żeby sprzedawać energię, trzeba posiadać koncesję. :)
    Siostra powinna wystąpić do ZE o warunki. Tam będzie określone co i jak - w tym także jakie zgody musi uzyskać. Pewnie siostra będzie potrzebować zgody autora na położenie WLZ przez jego teren. A może ZE zaproponuje inne rozwiązanie.

0
  • #4 13 Lut 2018 15:59
    kokapetyl
    Poziom 43  

mar_uda napisał:
    Siostra powinna wystąpić do ZE o warunki

Ona je już posiada, to brat chce się podłączyć.

0
  • #5 13 Lut 2018 16:59
    mar_uda
    Poziom 19  

Może źle zrozumiałem. Ja to widzę tak, że skrzynka z licznikiem stoi na granicy posesji na ziemi, która ma przejść pod własność brata (wraz z licznikiem). Siostra chce uzyskać zasilanie do swojego domu, więc jej licznik powinien stanąć gdzieś w granicach jej posesji.

Chyba, żeby licznik został tam gdzie jest, a ZE na zlecenie brata dostawiło drugi (dla niego). Nie wiem tylko czy pod względem prawnym jest możliwe, aby skrzynka z licznikiem siostry znajdowała się na posesji brata. Może jest to możliwe po uzyskaniu odpowiednich zgód (także na WLZ pod ziemią brata), ale osobiście nie kojarzę takiego rozwiązania. Najlepiej chyba z tym pytaniem udać się do ZE.

0
  • #6 13 Lut 2018 17:24
    vodiczka
    Poziom 42  

Jeżeli szkic nie jest nadmiernie uproszczony a słup jest w ulicy to ja nie widzę (po podziale) drogi dojazdowej do działki siostry.
    Czym to grozi w przyszłości, wiedzą ci co oglądają program "Sprawa dla reportera"

0
  • #7 13 Lut 2018 19:10
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

vodiczka napisał:
    Jeżeli szkic nie jest nadmiernie uproszczony a słup jest w ulicy to ja nie widzę (po podziale) drogi dojazdowej do działki siostry.

Nie musi być takiej drogi "państwowo". Może się to odbywać na zasadach służebności gruntowej.
    Na tej samej zasadzie można przeciągnąć WLZ a skrzynka ZE może stać w granicy działki brata.
    Kwestia papierkologii. Choć ja bym preferował dojście do działki tak, aby nie wchodzić w służebność.

0
  • #8 13 Lut 2018 19:31
    stacho60
    Poziom 15  

Proszę o bardziej szczegółowy szkic sytuacyjny, czyli na czyjej działce słup,ile metrów od działki i ta droga dojazdowa jw.kolega napisał ale to już inny temat.Ułatwi to odniesienie się do tematu.W chwili obecnej od ZE nic nie uzyskasz bo nie jesteś właścicielem nieruchomości,a my możemy jedynie podpowiadać.

Dodano po 3 [minuty]:

Napisałem przed wiadomością Kozi.

0
  • #9 13 Lut 2018 20:13
    vodiczka
    Poziom 42  

kozi966 napisał:
    Choć ja bym preferował dojście do działki tak, aby nie wchodzić w służebność
    I o to mi chodziło. Brat z siostrą chyba się nie skłócą ale co może być w następnym pokoleniu lub po sprzedaży jednej z działek?
    kozi966 napisał:
    Nie musi być takiej drogi "państwowo".
    Nie musi. Wystarczy, że siostra inaczej podzieli działkę, zostawiając sobie pas na drogę. Wtedy w razie konfliktu można pociągnąć zasilanie wzdłuż swojej drogi.

0
  • #10 13 Lut 2018 20:17
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

vodiczka napisał:
    Wtedy w razie konfliktu można pociągnąć zasilanie wzdłuż swojej drogi

Jeżeli droga istnieje tylko od strony słupa (wzdłuż linii działki brata przyległej do tego słupa), to żadna forma podziału działki nie spowoduje wykonania swojej drogi. Wtedy tylko i wyłącznie służebność gruntowa.

0
  • #11 13 Lut 2018 20:26
    stanislaw1954
    Poziom 40  

kozi966 napisał:

Jeżeli droga istnieje tylko od strony słupa (wzdłuż linii działki brata przyległej do tego słupa), to żadna forma podziału działki nie spowoduje wykonania swojej drogi. Wtedy tylko i wyłącznie służebność gruntowa.
    Dlaczego ? odciąć pas drogi z lewej strony na działce przeznaczonej dla brata(np. 3m lub więcej) przeznaczając ten pas na drogę i po problemie na przyszłość. I tamtędy( brzegiem drogi) poprowadzić zasilanie do działki siostry.

0
  • #12 13 Lut 2018 20:27
    vodiczka
    Poziom 42  

kozi966 napisał:
    Jeżeli droga istnieje tylko od strony słupa
    Właśnie wtedy, wystarczy by siostra pozostawiła sobie po prawej stronie obecnej działki, fragment prostopadły do państwowej drogi o szerokości ewentualnej przyszłej drogi. Dopóki "zgoda panie bracie" żadnej drogi nie trzeba budować. :|

Widzę, że kolega stanisław1954 zaproponował dokładnie to samo, jeżeli jego "lewa strona działki " jest patrząc od ulicy, ja patrzyłem w stronę ulicy. :D

0
  • #13 13 Lut 2018 20:46
    patrycja1990
    Poziom 3  

Drogę mamy po dwóch stronach działki także sprawa dla reportera w tym wypadku nie bedzie potrzebna hehe. Jutro zrobię zdjecie mapy tej działki. Na chwilę obecną wiem że nic nie zdziałam, bo nie jestem właścicielem tej działki ale chce zorientowac się w temacie. Chcemy aby prąd pociągnąć pod ziemia od slupa przez moja działkę a na granicy działki siostry postawić nowy licznik bo tamten bylby przepisany ba mnie.martwie sie ze ZE wyda warunki o przyłączeniu napowietrznym na co siostra sie nie zgodzi zeby wykuwac w elewacji miejsce na te kable itp. Geodeta mowi zeby wykopać sobie tak jak chcemy, nanieść to na mapkę i zgłosić do Ze ale czy to tak da rade? Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

0
  • #15 13 Lut 2018 21:00
    patrycja1990
    Poziom 3  

Jutro podeślę mapke może wtedy się rozjaśni. Głównie rozchodzi się o to, żeby jej prąd podłączyć ziemią więc jak nie po mojej dzialce to innej mozliwosci nie ma. Albo jest podciągnąć dookola działki przy granicy ale wiadomo ze koszty beda większe. Ona nie chce przyłącza napowietrznego. I jezeli teraz ja jej nie zapewnie przyłącza ziemnego to nie dostane tej działki i tu pies pogrzebany...

Dodano po 2 [minuty]:

O warunki może wystąpić dopiero po przepisaniu działki na mnie, jak juz zostanie prąd u mnie, a nie przepisze mi w ciemno. Musi byc czarno na bialym.

0
  • #16 13 Lut 2018 21:04
    mychaj
    Poziom 30  

Ja mam taka sytuację - do granicy działki sąsiada dociągnięto kabel ziemią , na jego działce i za jego zgodą (mam na piśmie od radcy prawnego) jest przyłącze i 4 liczniki, od nich zasilane są 4 posesje.
    Przez moją przechodzi kabel do sąsiada który jest powyżej na zasadzie służebności (też ma wpis ).

1
  • #17 13 Lut 2018 21:42
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

patrycja1990 napisał:
    Głównie rozchodzi się o to, żeby jej prąd podłączyć ziemią więc jak nie po mojej dzialce to innej mozliwosci nie ma. Albo jest podciągnąć dookola działki przy granicy ale wiadomo ze koszty beda większe. Ona nie chce przyłącza napowietrznego. I jezeli teraz ja jej nie zapewnie przyłącza ziemnego to nie dostane tej działki i tu pies pogrzebany...

Przecież On ma już przyłącze i podłączony prąd, to o co chodzi?

0
  • #18 13 Lut 2018 22:03
    zbich70
    Specjalista elektryk

Nie rozumiem dlaczego takie cudowanie, rozwiązanie jest proste:
    - Siostra jako właścicielka całej, niepodzielonej posesji występuje do ZE o drugi licznik,
    - ZE wymienia złącze na dwulicznikowe,
    - Koleżanka Patrycja zwraca siostrze koszt tej operacji (ryczał x kW - relatywnie nieduża kwota),
    - kabel ze złącza do domu siostry zostaje tam gdzie jest, ewentualnie jeśli jego przebieg przez środek działki jest niezbyt fortunny, można go w przyszłości przebudować,
    - po formalnym podziale działki, Koleżanka przepisuje drugi licznik na siebie i wyprowadza z niego własny kabel już na swojej działce, docelowy lub do rozdzielnicy budowlanej.

Zakładam, że istniejące złącze jest w granicy działki (choć ze szkicu to nie wynika) i jest na majątku ZE. Jeśli nie, nadal nic straconego, trzeba wystąpić do ZE o złącze 2L na granicy działki w trasie kabla zasilającego ze słupa. Koszty mogą być większe.

1
  • #19 13 Lut 2018 22:16
    stacho60
    Poziom 15  

A na jakiej zasadzie złącze 2l do jednej nieruchomości.

0
  • #20 13 Lut 2018 22:18
    zbich70
    Specjalista elektryk

stacho60 napisał:
    A na jakiej zasadzie złącze 2l do jednej nieruchomości.

A co, nie można?

0
  • #21 14 Lut 2018 10:20
    stacho60
    Poziom 15  

A wniosek WTZ będzie dotyczył jakiego obiektu do przyłączenia?Zostawić to jak jest,jeżeli kable przyłącza,WLZ,złącza nie kolidują przyszłemu właścicielowi a następnie wystąpić o WTZ placu budowy np. jako już właściciel działki.

0
  • Pomocny post
    #22 14 Lut 2018 10:51
    zbich70
    Specjalista elektryk

stacho60 napisał:
    A wniosek WTZ będzie dotyczył jakiego obiektu do przyłączenia?

Istniejącego.

0
  • #23 14 Lut 2018 12:12
    patrycja1990
    Poziom 3  

Tak to wygląda na mapce. Chcemy by starą skrzynke z licznikiem przepisac na mnie a siostrze zrobic drugą skrzynka z licznikiem na jej dzialce z tym ze kabel od słupa bieglby przez moja dzialke no i bylby przesunięty bo teraz położenie tego kabla koliduje z postawieniem tam domu.Czy Ze zgodzilby sie na takie rozwiązanie? Ze przez moja dzialke jej kabel?

0
  • #24 14 Lut 2018 12:17
    patrycja1990
    Poziom 3  

Siostra nie chce tez zeby jej skrzynka z licznikiem stała na mojej działce, dlatego myslimy zeby postawic na jej działce nowa. A moze teraz da sie zrobic tak zeby przenieść tą skrzynke blizej domu tak zeby po podziale stała u niej,a ja poprostu zaloze sobie nowy? Jak bedzie lepiej ,jak to mozna rozwiazac?

0
  • #25 14 Lut 2018 13:43
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Na swój koszt weź i przebuduj to i po problemie.

0
  • #26 14 Lut 2018 15:33
    patrycja1990
    Poziom 3  

Właśnie jestem po rozmowie z ZE i powiedzieli zeby ten prąd przepisać na mnie a siostrze podłącza na nowo granicą działki oczywiście ziemnie i licznik na jej posesji. Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

0