Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Obwody w kuchni i podłączenie urządzeń AGD (płyta indukcyjna, piekarnik)

13 Lut 2018 18:07 2778 2
 • Poziom 9  
  Witam,
  Jestem na etapie wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim i mam zapytanie odnośnie obwodów w kuchni.
  Deweloper przewidział następujące obwody w kuchni (patrząc po opisach z rozdzielni):
  - 400V tzw. siła
  - dedykowany obwód 230V dla zmywarki
  - 230 V na resztę tj. gniazdka
  Zdjęcia rozdzielnicy z opisem wyjaśnią więcej.

  Oczywiście instalacje będzie robił elektryk, który przeniesie punkty, wykona instalacje, podłączy sprzęty i podbije pieczątki w kartach gwarancyjnych itd.
  - elektryk, który będzie przerabiał instalację powiedział, że możemy zrobić tak, że z obwodu 400V dwie fazy pójdą na płytę (bo płyty "na siłę" są tak naprawdę na 2x 230V, rzadko kiedy faktycznie 3 fazowe a trzecia faza zostaje wolna) a trzecia faza pójdzie na piekarnik, który jest na 230V
  - zmywarka z racji dużego poboru zostaje na swoim obwodzie
  - trzeci obwód zostaje na gniazdka "ogólnodostępne" (+ lodówka i mikrofala)

  Jednak oczywiście jako osoba nauczona, by informacje weryfikować, zapytałem drugiego elektryka co o tym sądzi i on odpowiedział, że na 400V podłączenie płyty i piekarnika to za dużo i zaproponował by do obwodu zmywarki wpiąć piekarnik i stosować się do zasady, że jak działa piekarnik to nie działa zmywarka i odwrotnie, a płycie zostawić całą siłę.

  Która opcja wg. was jest właściwa, czy faktycznie siła (która jest w rozdzielni na wyłącznikach nad prądowych po 16A) nie podoła na piekarnik + płytę? Płyta pobór 7,5 kW (płyta ma opcję podpięcia do 1,2 i 3 faz), piekarnik 3,3 kW.

  Czytałem wiele tematów, ale w większości był poruszany temat braku obwodów lub też innych aspektów. Dodam, że nie potrzebuje schematów i innych, tylko słowną odpowiedź, tak bym mógł poprosić elektryka by zrobił jak chcę :).

  Obwody w kuchni i podłączenie urządzeń AGD (płyta indukcyjna, piekarnik)
 • Poziom 23  
  Ani jedna opcja, ani druga nie jest właściwa.
  Funkcjonalna kuchnia, to osobny obwód płyty indukcyjnej, osobny obwód piekarnika, osobny obwód zmywarki i przynajmniej dwa dodatkowe obwody gniazd ogólnego przeznaczenia (a niektórzy wyodrębniają jeszcze osobny odwód na lodówkę).
  Oczywiście jeśli w kuchni miałaby się znaleźć pralka lub suszarka, to liczba obwodów rośnie.
 • Poziom 9  
  Rozwiązano sytuację tak:
  - pociągnięto nowy obwód na piekarnik ze skrzynki w której było jeszcze mnóstwo miejsca - koszt robocizny całe 50 zł (jak punkt), koszt materiałów (kable, nadprądówka, zaklejenie bruzd) 100 zł - nie ma co oszczędzać.