Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BIOS - sam się uruchamia i nie można go wyłączyć

13 Lut 2018 18:15 1236 12
  • Poziom 15  
    Witam mam pewien problem... koleżanka ma laptop na którym BIOS sam się uruchamia... By tego było mało ma założone hasło usera. Przy próbie startu wyskakuje informacja o podaniu hasła gdy to pomija włączają się już ustawienia. Moje pytanie brzmi czy da się wgrać aktualizację biosu z pendrivea jeśli założone jest hasło? - bo aktualka z tego co wiem resetuje ustawienia.

Kilka razy weszła do systemu, i to też działo się samo.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    A w BIOS zdejmowaliście hasło?

Najwygodniej reset CMOS przez zworkę na płycie głównej/wyjęcie baterii z płyty głównej.

Dasz radę przywrócić BIOS do ustawień fabrycznych?
  • Poziom 15  
    WIem, że da się to zrobić przez wyjęcie baterii ale to laptop jest więc odpada... Próbowałem przywracać fabryczne ale nic to nie dało kompletnie. To hasło w BIOS usera pojawiło się z dupy, jestem pewien, że nic tam nie grzebali a hasła nie zna :)
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam,
    daminek1234 napisał:
    A w BIOS zdejmowaliście hasło?

Najwygodniej reset CMOS przez zworkę na płycie głównej/wyjęcie baterii z płyty głównej.

Dasz radę przywrócić BIOS do ustawień fabrycznych?

w znakomitej większości komputerów (może nawet we wszystkich) ten sposób nie działa więc pomysł jest bez sensu.
    Gdyby to było takie proste, implementowanie hasła BIOS nie miałoby sensu, wyjąć baterię potrafi każdy, zabezpieczenie byłoby żadne.
    We wszystkich znanych mi komputerach: stacjonarnych i laptopach, po wyborze opcji domniemanych ustawień BIOS jest "ściągawka", w której wyraźnie jest napisane, że nie dotyczy to żadnych haseł, które trzeba zmienić ręcznie.
    Zdjęcie hasła BIOS jest dość skomplikowane, możesz spróbować poszukać w sieci, są różni tacy (prawdopodobnie hakerzy), którzy potrafią to zrobić dla konkretnego modelu konkretnego producenta, niestety biorą za to pieniądze.
    Możliwe, że hasło założył wam jakiś "dowcipniś", popytajcie, może ktoś się przyzna i będzie można uruchomić komputer i dalej wykonać odpowiednie kroki: albo zdjęcie hasła, albo założenie własnego, żeby nikt już nie mógł więcej zrobić podobnego "kawału".

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    @krzysiek_krm działa działa, a spróbować nie zaszkodzi.Nie we wszystkich (wiem, że we Fujitsu nie da się zdjąć hasła tą metodą), ale jest to możliwe.
  • Poziom 15  
    Dzięki wielkie za pomoc :) już wiem wszystko.
  • Poziom 15  
    No dobra hasło udało się zdjąć, ale problem nadal jest w tym, że bios setup sam się uruchamia, opcja "security boot" jest wyłączona. Jakieś pomysły?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Mazoch napisał:
    No dobra hasło udało się zdjąć, ale problem nadal jest w tym, że bios setup sam się uruchamia, opcja "security boot" jest wyłączona. Jakieś pomysły?

Sam się uruchamia - i już, czy może komputer wyświetla jakieś komunikaty typu "błąd sumy kontrolnej" lub inny ?
  • Poziom 15  
    Bez błędów, czy jest możliwość, że to wina klawiatury?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Trudno powiedzieć o resecie trzeba odłączyć wszystko od płyty głównej i dysk też.
  • Poziom 15  
    Ech czyli ja się tym nie zajmę, w laptopach grzebać nie lubię. Dzięki za pomoc :)
  • Poziom 21  
    Ja bym się nie poddał :D
  • Poziom 15  
    Nie jest to mój laptop poza tym pomagam trochę na odległość więc ciężko tak to ogarnąć przez ręce osoby która boi się coś rozkręcać :) gdybym swój tak załatwił to pewnie bym grzebał aż by zaczęło działać.