Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Głośnik bluetooth - zakłócenia

13 Lut 2018 19:11 1590 23
 • Poziom 4  
  Dzień dobry. Mam pytanie do osób znających się na głośnikach. Otórz chciałem zrobić głośnik bluetooth z 2 głośnikami 3w 4 ohm i zasilanie z baterii 18650. Wszystkie części udało mi się zakupić i podłączyć. Lecz po zlutowaniu wszystkiego gdy puszczam muzykę słychać zakłócenia oraz jak w piosence słowa lecą cicho w porównaniu do piosenki to nie można ich zrozumieć ( są jakieś zagłuszone ), a słuchając przez głośnik telefonu wszystko jest dobrze i można zrozumieć. Drugim problemem jest to, że jak podepnę wzmacniacz i bluetooth do zasilania tymi bateriami głośnik się włącza i po chwili od nowa tak jakby na chwilę się wyłączył. Czym to może być spowodowane i jak to można naprawić?
  Specyfikacja:
  2x Głośniki 3W 4 Ohm
  2x Baterie bailong 18650 4,2 V 8800 mah
  1x BD2 ADAPTER AUDIO ODBIORNIK BLUETOOTH AUX
  1x wzmacniacz 2x3W 5V PAM8403 z potencjometrem
  1x Ładowarka TP4056 5V 1A z zabezpieczeniem
  oraz zwykły przełącznik kołyskowy. W razie potrzeby mogę podać linki do poszczególnych podzespołów.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Zacznij od sprawdzenia wydajności akumulatorów, czy uzyskujesz z nich wystarczający prąd, czy i jak bardzo spada Ci napięcie. 4,2V to napięcie na max naładowaniu, a wzmacniacz pracuje na 5V. Ogniwa łączysz równolegle względem siebie? Daj pewne źródło zasilania 5V (możesz połączyć ogniwa szeregowo, dać stabilizator i sprawdzić czy będzie poprawa)
 • Poziom 4  
  Baterie już sprawdzałem. Tuż przed rozładowaniem obie mają napięcie powyżej 3.9V a jak je naładuje całkowicie powyżej 4V. Baterie połączyłem + do + a - do - ( myślałem że jak połączę szeregowo to nie będzie dobrze je ładowarka ładować ). Jaki dać stabilizator? Przez to że nie działają jednocześnie głośniki i bluetooth to moduł bt zasilałem prądem z komputera.
 • Poziom 38  
  Witam,
  według danych katalogowych:
  https://www.diodes.com/assets/Datasheets/PAM8403.pdf
  Twój wzmacniacz można zasilać napięciem od 2.5 V do 5.5 V, przy niższym napięciu zasilania będziesz musiał grać ciszej albo zaakceptować duże zniekształcenia nieliniowe.
  Nie wiem co to za adapter BT, ale wygląda na to, że zasilany z USB, czyli napięcia 5 V, napięcie pojedynczego ogniwa (nawet w pełni naładowanego) jest zbyt niskie.
  Musisz zastosować zasilacz o napięciu wyjściowym 5 V. Jeżeli chcesz zasilać urządzenie z baterii 1S2P musi to być przetwornica step-up, jeżeli z baterii 2S1P musi to być przetwornica step-down, zarówno jedna jak i druga powinna być dobrej jakości i przyzwoitego producenta żeby nie generowała Ci zakłóceń.
  misiek2028 napisał:
  18650 4,2 V 8800 mah

  Te ogniwa możesz od razu wyrzucić na śmietnik. Przy aktualnej technologii taka pojemność w tym rozmiarze nie istnieje, chińscy oszuści piszą na tych ogniwach co im przyjdzie do głowy, poczytaj w sieci informacje z pomiarów rzeczywistych pojemności tych "wynalazków", zazwyczaj około 10 % tego co jest napisane.

  Pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Do ładowania, ładuj każdą osobno lub połącz je równolegle, nie ładuj ich szeregowo, bo to Ci się nie uda. Twój wzmacniacz będzie prawidłowo pracować przy napięciach: 3,6 - 5,5V, czyli możesz je zasilać bezpośrednio z ogniw połączonych szeregowo, jak też z portu USB. Nie widzę ile pobiera moduł BT ale wzmacniacz przy obecnym połączeniu potrzebuje około 1,5A. Pomierz napięcie jakie masz pod obciążeniem, podaj sygnał na wzmacniacz z pominięciem modułu BT (tak ustalisz czy wzmacniacz nie pracuje). Potencjometr do regulacji głośności zamontowałeś na wejściu wzmacniacza? Masz dostęp np do ładowarki od tabletu? Powinna mieć wydajność np 2A i napięcie 5V, i zamiast z ogniw z niej zasil swój wzmacniacz. Pod warunkiem że napięcie Ci spada do około 3,6V bo wtedy już może zacząć zniekształcać dźwięk lub będą problemy z jego jakością. Posprawdzaj i napisz wnioski
 • Poziom 38  
  michalek1988 napisał:
  Twój wzmacniacz będzie prawidłowo pracować przy napięciach: 3,6 - 5,5V, czyli możesz je zasilać bezpośrednio z ogniw połączonych szeregowo

  Lepiej nie, maksymalne dopuszczalne napięcie zasilania tego wzmacniacza jest równe 6 V, napięcie dwóch szeregowo połączonych ogniw niemal na pewno go uszkodzi.
 • Poziom 4  
  Czyli jeśli dobrze zrozumiałem mam podłączyć do tych baterii połączonych równolegle przetwornice step up? Co do baterii kupiłem je ze względu że znalazłem test tych baterii i wyszły bardzo dobrze. Potencjometru nie podłączałem bo kupiłem wzmacniacz z zamontowanym już potencjometrem. Jeśli mógłbym to proszę żeby podesłać linka do przetwornicy jaką mam wziąć gdy baterie podłączę równolegle.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Podłączając ładowarkę do zasilania głośnika a bluetooth do zasilania z komputera dalej gdy leci piosenka nie da się zrozumieć słów.
 • Poziom 21  
  Myślałem o równoległym, napisałem szeregowy. Zdecydowanie mój błąd. Np taka powinna sobie poradzić: Link. Pod warunkiem, iż moduł BT nie pobiera więcej niż 500mA. To wtedy możesz wzmacniacz audio i odbiornik BT zasilać z niej. Ma dość szeroki zakres napięć wejściowych (3-30V). Zatem z czasem możesz zrezygnować z ogniw, na rzecz akumulatora żelowego 6V. Zwiększy to masę układu i jego gabaryty, dlatego musisz wziąć to pod uwagę, gdy urządzenie które wykonujesz ma być kompaktowe. Moim zdaniem, gdybym robił mobilny głośnik BT, to raczej bym go starał się dociążyć, aby podstawa była bardziej stabilna.
 • Poziom 4  
  A czy jest trochę tańsza przetwornica? 60 złotych to trochę dużo jak na ten głośnik. Drugim problemem jest to że mimo podłączenia ładowarki sieciowej to dalej są zniekształcenia dźwięku mimo tego że moduł bluetooth i wzmacniacz zasilane są z 2 różnych źródeł.
 • Poziom 21  
  Jeśli używasz ładowarki którą podałeś w #1, to nic dziwnego, bo daje tylko 1 A i służy do ładowania ogniw. Pomiarów nie robiłeś?
 • Poziom 4  
  ale pomiary zrobić na napięcie czy na natężenie?
  Dodano po 14 [minuty]:
  Dotykając masy na ładowarce i + na przełączniku pokazuje mi 0.5 a a po chwili ta wartość się zmienia w 0.18. Czy to może być problemem? Jak to naprawić?
  na bateriach pokazuje mi 8 amperów.
 • Poziom 21  
  0,5 Czego? Jak zmierzyłeś te 8A?
 • Poziom 4  
  0.5 Ampera. 8 A zmierzyłem dotykając końcówkami multimetru baterii gdy głośnik działał.
 • Poziom 21  
  To teraz dokształć się o wykonywaniu podstawowych pomiarów i zrób je jeszcze raz. Zmierz i napięcia i natężenie tak jak pisałem wcześniej.
 • Poziom 4  
  michalek1988 napisał:
  podaj sygnał na wzmacniacz z pominięciem modułu BT

  nie rozumiem tego. Proszę podaj trochę więcej wiadomości jak to mam zmierzyć.
  Dodano po 20 [minuty]:
  przepraszam pomyliłem się. Ampery mi na początku wychodzą koło 0.2 A i po chwili spadają do 0.05 - 0.1 A gdy moduł bluetooth jest podpięty do innego zasilania.
 • Poziom 21  
  miałeś sprawdzić wzmacniacz, nie BT. A to co masz zmierzyć już pisałem, bez wykonania poprawnie tych pomiarów, niestety ale nie ruszysz z miejsca. Stwierdziłeś także, że tamta przetwornica jest zbyt droga, zatem jaki budżet przewidujesz na modyfikacje?
 • Poziom 4  
  Nie sprawdziłem bluetooth tylko wzmacniacz a bluetooth, żeby pomiar był lepszy połączyłem do innego źródła o to mi chodziło. Wydaje mi się że teraz poprawnie zmierzyłem ten pomiar. Budżetu nie ma, chodzi żeby było jak najtaniej ( to jest projekt który mam zrobić z 4 innymi osobami).
 • Poziom 21  
  misiek2028 napisał:
  Ampery mi na początku wychodzą koło 0.2 A i po chwili spadają do 0.05 - 0.1 A gdy bt jest podpięte do powerbanka.
  oraz
  misiek2028 napisał:
  nie sprawdziłem bt tylko wzmacniacz a bt żeby pomiar był lepszy połączyłem do innego źródła o to mi chodziło. Wydaje mi się że teraz poprawnie zmierzyłem ten pomiar.
  Właśnie w tym problem, że Ci się wydaje, a nie są. Skoro to praca w grupie, to poproś kolegów o zorganizowanie źródła zasilania pewniejszego, niż obecne i wtedy powinno być lepiej. Dopóki nie wykonasz poprzednich intrukcji, nie ma sensu dalsze próby diagnostyki, ponieważ będą skazane na porażkę.
 • Poziom 4  
  A o jakie ci dokładniej źródło chodzi? I czemu są złe jak podłączyłem teraz dobrze amperomierz?...
 • Poziom 43  
  misiek2028 napisał:
  8 A zmierzyłem dotykając końcówkami multimetru baterii gdy głośnik działał.
  Znaczy zwarłeś amperomierzem zasilacz? Co to miało Ci dać?
  Ważne jest jaki prąd pobiera wzmacniacz przy nominalnym napięciu zasilania. Czyli możesz podłączyć wzmacniacz np. do jakiegoś wydajnego akumulatora (na pewno nie power-banka) czy zasilacza o dużej wydajności prądowej i wtedyy zmierzyć prąd POBIERANY przez wzmacniacz (nie odporność zasilania na zwarcie). Dopiero wtedy będzie można zaproponować jaki powinien być akumulator, czy ogólnie zasilacz żeby Ci nie "siadał" pod obciążeniem.
 • Poziom 4  
  Tamta wiadomość jest nie ważna. Później zmierzyłem włączając amperomierz w obwód szeregowo czyli dobrze
 • Poziom 43  
  Tyle, ze nadal wynik nie jest miarodajny - muzyka ma charakter impulsowy - pobiera najwięcej prądu w najsilniejszych momentach sygnału w t.zw. "pikach"; a tych żaden miernik uniwersalny Ci nie zmierzy; albo pomiar uśredni, albo oleje. A to właśnie w tych pikach napięcie może spadać najsilniej, nawet do wartości która wymusza wyłączenie się wzmacniacza.
 • Poziom 4  
  Czyli jak mam to zmierzyć albo sprawdzić? I dziękuję za szczegółowe odpowiedzi i zaangażowanie przy tym poście.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Wyszukaj sygnał 1kHz, jest to wzorzec, dlatego bez trudu znajdziesz go choćby jako plik mp3. Powinno pomóc.