Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zafira B 1.9 cdti 150 KM - Linia CAN kabina - komora silnika zakłócenia

13 Feb 2018 19:35 1074 10
  • Level 6  
    Witam, opiszę problem. Zafira przyjechała do mnie na lawecie nie odpalająca. Zgnił po myciu sterownik silnika wymieniłem na drugi odpaliłem i oddałem klientowi. Wróciła po zrobieniu około 15 km co chwilę gasnąc. Na desce choinka: ładowanie zapala sie i gaśnie podobnie ciśnienie oleju check engine i kontrolka absu a obrotomierz opada do zera. W ABSie, ECU, licznikach, CIMie błędy komunikacji linii CAN. Tylko np. łącząc się z ABSem wartości z czujnika kąta skrętu są przedziwne a w CIMie wszystko elegancko pokazuje w związku z tym sądzę, że problem leży między kabiną a komorą silnika. Co do tej pory sprawdziłem: wypruta i prześwietlona wiązka wychodząca ze ściany grodziowej do modułu ABS, skrzynki bezpiecznikowej pod maską i dalej do samego ECU. Odpiąłem ECU, kontrolka ABSu migała, odpiąłem ABS check engine mrugał i po odpaleniu ogólna głupawka wskaźników. Podrzuciłem inny licznik, przejżałem CIMy nadal auto głupieje. Chyba, że przymrozi wtedy chwilę dopóki auto sie nie ogrzeje to jest w porządku. Nie wiem już czego się chwytać powoli. Czy mogłby ktoś podpowiedzieć co prócz ECU ABSu wspomagania pod maską jest jeszcze na CANie?
  • Level 16  
    To może warto jeszcze raz wgrać program? Ewentualnie poszukać innego ECU. Nie ma pewności że ten nowy/uzywany jest sprawny. Skoro przez jakiś czas auto działało normalnie, a usterki są zależne od temperatury (rozszerzalności termicznej) to usterka tkwi w płycie, zimnych lutach.
  • Level 6  
    Odpięcie całkiem sterownika ABSu nic nie zmienia co dziwne mimo tego ze CAN przechodzi przez niego szeregowo dalej mam komunikacje ze sterownikiem silnika. Auto odpale ale efekt choinki nie przechodzi, nawet jeżeli zmostkuje CANy we wtyczce ABSu. Co dowiedziałem się ze schematów to do UECa też dochodzi CAN i do świateł przednich też (ta Zafira ma bixenon skrętny). Jak do mnie dojechała drugi raz to nie działał lewy żarnik a przez cały czas jak stała u mnie na wymiankę sterownika to wszystko było z nim ok. Chyba tutaj poszukam źródła problemu.

Jak sie okazało winną całego zamieszania była przetwornica lewej lampy, do której również dochodzi CAN. Temat rozwiązany.