Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plan instalacji elektrycznej na budynku jednorodzinnym, proszę o sprawdzenie ;)

decibell 15 Lut 2018 14:18 3426 44
    decibell
    Poziom 5  
    Ma wyłączyć obwód w przypadku dotknięcia do części, znajdującej się pod napięciem, w przypadku gdy jesteśmy uziemieni.
  • Computer Controls
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    decibell napisał:
    Bezpieczniki o charakterystyce np. B16 wyłącza prąd od 48 do 80A

Zatem wyłącznik B16 nie wyłączy prądu 30 A? :-)
    stonefree
    Poziom 25  
    decibell napisał:
    Ma wyłączyć obwód w przypadku dotknięcia do części, znajdującej się pod napięciem, w przypadku gdy jesteśmy uziemieni.
    Pytanie brzmiało "co w instalacji elektrycznej chroni przed dotknięciem do fazy?" Jeżeli przeanalizujesz ten temat biorąc pod uwagę klasy izolacji urzadzeń sam wyciągniesz stosowne wnioski :)
    kkas12
    Poziom 42  
    decibell napisał:
    Według mnie nie istnieje. Musi być bezpiecznik, nadmiarowka lub roznicowka.
    I tu jest problem, kolego bo jeśli jest to prawda, że bez RCD nie ma ochrony przeciwporażeniowej to jakim cudem ludzkość nie wyginęła w czasach przed RCD i dlaczego norma 4-41 nie wymaga tego aparatu we wszystkich obwodach?
  • Computer Controls
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    @decibell Samoczynne wyłączenie zasilania jest jednym ze środków ochrony przeciwporażeniowej przy uszkodzeniu. W sieci TN tę rolę może pełnić wyłącznik.
    Natomiast RCD może być UZUPEŁNIENIEM ochrony podstawowej.
    Rozumiesz?

Dodano po 2 [minuty]:

stonefree napisał:
    Jeżeli przeanalizujesz ten temat biorąc pod uwagę klasy izolacji urzadzeń sam wyciągniesz stosowne wnioski

Mylisz pojęcia. Prawdopodobnie miałeś na myśli klasę ochronności: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasa_ochronności
    Klasa izolacji to co innego. Często spotykany parametr np. transformatorów: http://www.elhand.pl/klasa-izolacji
    piotrofoto
    Poziom 3  
    Cześć ! :)

Tak ogólnie:
    - nie rozbijał bym tak bardzo obwodów oświetleniowych, spokojnie zrobisz dwa obwody na cały budynek (różnicówka+nadprądowy);
    - czy wiesz gdzie w łazience jest wanna lub prysznic? Dość istotne jeśli chodzi o rozmieszczenie gniazd, i tak jak koledzy napisali jest ich za dużo;
    - gniazdka które zaznaczyłeś rozumiem że są podwójne (dwa gniazdka w jednej obudowie), czy symbolizuje to dwa gniazdka obok siebie? Jeśli podwójne to też nie rozbijał bym pokoju na 2 obwody (do 10 gniazdek na 1 obwód);
    - w kuchni też na bogato obwodów jeśli chodzi o lodówkę zmywarkę i mikrofalę ale ok;
    decibell
    Poziom 5  
    Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    decibell napisał:

Bezpiecznik o charakterystyce B może zadziałać przy prądzie 3x In a musi zadziałać przy prądzie 5x In.
    decibell
    Poziom 5  
    Samoczynne wyłączenie zasilania jest jednym ze środków ochrony przeciwporażeniowej przy uszkodzeniu. W sieci TN tę rolę może pełnić wyłącznik.
    Natomiast RCD może być UZUPEŁNIENIEM ochrony podstawowej.
    Rozumiesz?

Tak, rozumiem ale myślałem że @kkas12 właśnie o to zabezpieczenie przeciwporażeniowe chodzi ;)

kkas12 napisał:
    ]@decibellI tu jest problem, kolego bo jeśli jest to prawda, że bez RCD nie ma ochrony przeciwporażeniowej to jakim cudem ludzkość nie wyginęła w czasach przed RCD i dlaczego norma 4-41 nie wymaga tego aparatu we wszystkich obwodach?

Odbiega od tematu sprawdzenia instalacji ale byłbym wdzięczny gdybyś napisał kilka słów. ;)

Dodano po 38 [minuty]:

piotrofoto napisał:
    Cześć ! :)

Tak ogólnie:
    - nie rozbijał bym tak bardzo obwodów oświetleniowych, spokojnie zrobisz dwa obwody na cały budynek (różnicówka+nadprądowy);

Witaj, tak zrobiłbym dwa obwody, ale w przypadku wyłączenia bezpiecznika nadmiarowoprądowego lub zaniku fazy straciłbym oświetlenie na połowie domu. Myślę że już nie warto na tym oszczędzać, lepiej teraz dołożyć niż później się głowić. :)

piotrofoto napisał:
    czy wiesz gdzie w łazience jest wanna lub prysznic? dość istotne jeśli chodzi o rozmieszczenie gniazd, i tak jak koledzy napisali jest ich za dużo;

Taak, wiem że istnieją cztery strefy bezpieczeństwa i w jakich odległościach mogą być montowane od wanny czy natrysku. Z ilością może przesadziłem bo na pewno ma być tam pralka oraz urządzenia typu suszarka. Faktycznie są zaznaczone trzy gniazda podwójne, zgodzę się ;)

piotrofoto napisał:
    gniazdka które zaznaczyłeś rozumiem że są podwójne (dwa gniazdka w jednej obudowie) czy symbolizuje to dwa gniazdka obok siebie? jeśli podwójne to też nie rozbijał bym pokoju na 2 obwody (do 10 gniazdek na 1 obwód);

Tak dwa gniazdka w jednej obudowie, starałem się pokoju nie rozbijać na dwa obwody. Wchodziło to w grę wtedy gdy istniało tam gniazdko na urządzenie gdzie moc będzie większa niż 2kW. Na obwód starałem umieszczać się 5-6 gniazd, dlatego że nie wiem co w przyszłości będę do nich podłączał a nie chciałby żeby był przekraczany dopuszczalny prąd.

piotrofoto napisał:
    w kuchni też na bogato obwodów jeśli chodzi o lodówkę zmywarkę i mikrofalę ale ok

Urządzenia powyżej 2kw podłączałem do dedykowanego obwodu, według przepisów. :)
    Oczywiście popraw mnie jeżeli gdzieś się mylę ;)
    kkas12
    Poziom 42  
    Kolego, dlaczego zakładasz występowanie zwarć?
    Gdyby taki tok rozumowania był prawidłowy to należałoby wykonywać oddzielne obwody do każdego pomieszczenia.

Łazienka jako jedyne pomieszczenie doczekało się oddzielnej normy, dlatego że w tym pomieszczeniu panują skrajnie niekorzystne warunki środowiskowe dla człowieka i z tej racji dochodzi tam do najcięższych wypadków.
    A ty ładujesz tam pralkę i suszarkę.
    Dla mnie to taniec z kostuchą.

Nie pisz, że coś rozumiesz jeśli tylko tak tobie się wydaje.
    Nie pisz też, że miałem coś na myśli bo nigdy nie pisałem o żadnym zabezpieczeniu przeciwporażeniowym.
    Zadawałem tylko proste pytania na które odpowiedź przybliża zasady ochrony przed porażeniem na które odpowiedzieć nie potrafiłeś.
    Mimo to zadam kolejne pytania, co z szyną wyrównawczą i polaczeniami wyrównawczymi?
    Co z odbiornikami takimi jak domofon, alarm, brama garażowa, brama wjazdowa, kocioł c.o., oświetlenie zewnętrzne czy gniazda na zewnątrz?
    stonefree
    Poziom 25  
    Mylisz pojęcia.

Nie mylę, Kolego. Podstawowym środkiem ochrony przeciw-porażeniowej jest izolacja przewodów i obudowy urządzeń chroniące przed dotykiem bezpośrednim. Samoczynne wyłączenie zasilania jest środkiem ochrony dodatkowej przed dotykiem pośrednim, czyli w przypadku dotknięcia przewodzącej obudowy w I klasie ochronności, na której w wyniku przebicia izolacji pojawiło się niebezpieczne napięcie. Ochrona przed dotykiem pośrednim jest realizowana za pomocą kontroli przepływu prądu do przewodu ochronnego i może być realizowana za pomoca wyłączników nadmiarowo-pradowych, a tam gdzie wymusza to układ pracy sieci, lub przepisy wymagają ochrony uzupełniającej - za pomocą wyłączników RCD. Przy tym nie ma różnicy w sposobie ochrony za pomocą SWZ i różnią się wartością prądu upływu do PE, przy którym te urządzenia działają. Natomiast Autor tematu nie rozumie, że RCD chroni przed dotykiem pośrednim. Zapraszam do lektury, trzeba zacząć od podstaw.
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  
    A ja powiem tak co do rozmieszczenia obwodów gniazdek w pomieszczeniach: na początek trzeba zrobić plan zagospodarowania pomieszczeń a potem plan rozmieszczania gniazdek nie tylko sieciowych ale przecież w domu mamy różne potrzeby np internet, telefon stacjonarny, instalacja przeciwłamaniowa, sterowanie rolet antywłamaniowych, instalacja antenowa- sat, wiele można jeszcze wymieniać. Jeżeli domek jest gdzieś na wsi czy na tzw odludziu , warto pomyśleć o awaryjnym zasilaniu domu. Na wsiach są linie napowietrzne a więc większe ryzyko wyłączeń- pierwsza lepsza wichura i siedzisz przy świeczkach. Na pewno jest jakaś działka przy domu, a może trzeba zaplanować gniazda na zewnątrz, jakieś oświetlenia zewnętrzne- pomyśl o tym zanim położysz tynki i zrobisz elewację. Ja ogólnie widzę, że inwestorzy są mało przewidujący, a po wprowadzeniu się do nowego domu potem przychodzą po rozum do głowy.

Dodano po 5 [godziny] 46 [minuty]:

Po pierwsze kolego rod1: pisz poprawnie posty wzgl. pisowni i ortografii, bo moderatorzy tu ostro czuwają.
    Co do sedna Twoich rad: nie wiem, dlaczego na gniazda proponujesz przekrój przewody 1,5. Ja wiem od dawna, że ma być 2,5, a do siłowych gniazd w zależności od obciążeń- tam rozmowa zaczyna się od 4mmkw. Twoje rady są zbyt naukowe, ale to i dobrze, jednak trzeba trochę brać praktyki do tego typu rzeczy. Oczywiście autor tematu zrobi jak będzie uważał, aby mu tylko zakład energetyczny odebrał. Życie potem samo wymusi zmiany.

ps/ widzę,że moderator post rod1 przeniósł do kosza, bo faktycznie jego rady......lepiej nie mówić.
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    decibell napisał:
    decibell napisał:

Bezpiecznik o charakterystyce B może zadziałać przy prądzie 3x In a musi zadziałać przy prądzie 5x In.

Pytanie brzmiało czy B16 nie wyłączy 30 A? :-)
    kkas12
    Poziom 42  
    Pytanie brzmiało czy B16 nie wyłączy 30 A? :-)
    Oczywiście że wyłączy gdyż zadziała człon przeciążeniowy.
    Odwiedź charakterystykę (B) pasmową wyłacznika o takim prądzie In a dowiesz się w po jakim czasie to nastąpi.
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda
    piotrofoto napisał:
    Cześć !

Panu już za porady dziękujemy. Proponuję zająć się słownikiem i podpowiadaniem w innych działach.

decibell napisał:
    Odbiega od tematu sprawdzenia instalacji ale byłbym wdzięczny gdybyś napisał kilka słów.

To wiedza elementarna. Na tym opiera się obecnie elektrotechnika.

To kwintesencja tego tematu.
    stonefree napisał:
    Zapraszam do lektury, trzeba zacząć od podstaw.

Podbijam!

TELERADIOMECHANIKA napisał:
    Oczywiście autor tematu zrobi jak będzie uważał, aby mu tylko zakład energetyczny odebrał.

???