Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plan instalacji elektrycznej na budynku jednorodzinnym, proszę o sprawdzenie ;)

13 Lut 2018 20:35 3525 44
  • Poziom 6  
    Witam, jestem początkującym elektrykiem i chciałbym poprosić bardziej doświadczone osoby w tej dziedzinie o sprawdzenie obwodów elektrycznych ( 8 gn- gniazowe oraz 4 oś- oświetleniowe), czy nie będą przeciążane przewody itp. Plan w załączniku bOczywiście do gniazd posłuży przewód 3x2,5mm, bezpiecznik nadmiarowy b16 a oświetlenie bezpiecznik b6 lub b10 i przewód 3x 1,5mm. Planuję włącznik schodowy w przedsionku, świecznikowe, jednobiegunowe oraz jeden krzyżowy na korytarzu ( nie ma ich na schemacie ).
    Z góry dziękuję i pozdrawiam ;)

• IGE-XAO
  • Poziom 39  
    decibell napisał:
    czy nie będą przeciążane przewody itp

Jak sądzę, kolega jest początkującym (asystentem projektanta)- w jakim zakresie? - pewnie zaraz się dowiemy, bo ewentualne przeciążenie ma ścisły związek z doborem zabezpieczeń, a te znajdują się w rozdzielnicy. Do czego zmierzam. Do tego, że instalację wraz z odbiorami końcowymi rozpatruje się kompleksowo, wraz ze schematem rozdzielnicy (szczególnie!), oraz informacjami nt. ochrony przeciwporażeniowej, przeciwprzepięciowej i ewentualnie odgromowej. Szczególną uwagę przykuwają zawsze pomieszczenia mokre/ wilgotne, obwody zewnętrzne, obwody o obciążalności powyżej mocy...- koledze powinny być wiadome, obwody priorytetowe, ewentualne połączenia wyrównawcze, ewentualna ochrona kaskadowa, wiedza nt. uziemień już istniejących stosownie do wymagań Prawa Budowlanego. Kolega odnalazł się w dziale który odpowiada jego wiedzy. Więc poproszę o kompleksowe dane wraz ze schematem rozdzielnicy i opisem pomieszczeń.
  • IGE-XAO
  • Poziom 39  
    Taka mała dygresja-
    kkas12 napisał:
    Jeszcze nie wszystko, ale pewnie przesada.

... bo brak LS i zasilacza domofonu, a wtedy miejsca będzie malutko... :wink:
    W omawianym przypadku nie o to chodzi, a kolega kkas12 ma rację z tymi skromnymi obwodami. Czekamy na schemat autora.
  • Poziom 25  
    To ja może z innej perspektywy. Przeanalizuj ten plan z uwzględnieniem 3 prostych zasad: projektujemy do 10 gniazd ogólnego przeznaczenia na obwód, do 20 opraw oświetleniowych na obwód, wszystkie odbiory o mocy większej niż 2000W zasilamy oddzielnym obwodem. Poza tym w łazience należy zaznaczyć położenie wanny lub brodzika i zachować odległość 0,6 m w rzucie poziomym od ich obrysu do gniazd lub opraw 230V
  • Poziom 6  
    Z przeciążalnoscią przewodu ma na myśli obciążalność długotrwałą (poprawiam), taka w której prąd skuteczny będzie płyną długotrwałe i nagrzeje go do temperatury dopuszczalnej, nie zrobi uszkodzeń.
    Przejmuje się że na 1mm2 przewodu może płynąć 7A. Dlatego na obwód przyjmowałem około 5 gniazd, oczywiście jak widać w urządzeniach montowanych na stałe w których, wartość mocy przekracza 2kW są zasilane oddzielnym obwodem (lodówka, piekarnik, zmywarka, pralka).
    Ilość gniazd w łazience czy pokoju dziecięcym każdy ustala sobie w według własnych potrzeb i uznać, wydaje mi się że warto umieścić więcej gniazd niż później denerwować się i rozwijać przedłużacze (gniazda w łazience będą umieszczane na odpowiedniej wysokości, z odpowiednią odległością od prysznica, brodzika, wanny itp.)
    Oprawy oświetleniowe mógłbym umieścić na 1 obwód ale gdy nie będzie fazy lub bezpiecznik wyłączy się światło na całym domy zgaśnie, a chyba bez światła nawet dojść aby sprawdzić będzie ciężko.
    Zdaje sobie sprawę że obciażalność na każdej fazie musi być symetryczna, równa w miarę możliwości bo wiadomo że ciężko wyliczyć co do 1W.
  • Poziom 42  
    Co do łazienki to zapoznaj się kolego z PN HD 60364 7-701 i odpowiedz sobie na pytanie po co te gniazda w łazience są potrzebne?
    Dla mnie takie myślenie jakie zaprezentowałeś w przypadku tego pomieszczenia to zaproszenie kostuchy do tańca.

Zaś te wyliczenie ile amperów na milimetr kwadratowy też są zbędne, bo pilnuje tego zabezpieczenie. I w przypadku gniazd nie może być ono większe niż 16A zaś w przypadku obwodów oświetleniowych nie może przekraczać 13A.
  • Poziom 6  
    Bezpieczniki o charakterystyce np. B16 wyłącza prąd od 48 do 80A, przeliczenie na mm2 mówi mi o obciążalności długotrwałej przewodu.
  • Poziom 38  
    decibell napisał:
    Przejmuje się że na 1mm2 przewodu może płynąć 7A. Dlatego na obwód przyjmowałem około 5 gniazd .
    decibell napisał:
    Zdaje sobie sprawę że obciażalność na każdej fazie musi być symetryczna, równa w miarę możliwości bo wiadomo że ciężko wyliczyć co do 1W.
    Dawno nikt na tym forum takich bajek nie pisał.
    Nie masz szansy niczego poprawnie zaprojektować.
  • Poziom 6  
    Wyjaśnić coś możecie, co jest błędne w tym schemacie? Jakbyście radzili to zrobić :)
  • Poziom 42  
    Zobrazowałeś właśnie nieprawdziwą teorię o braku ochrony przeciwporażeniowej bez wyłącznika RCD.
    Ponadto jeden RCD na obwody dedykowane to moim zdaniem niezbyt szczęśliwe rozwiązanie.
    W USA przymierzają się do rezygnacji z RCD w obwodzie lodówki a ty ładujesz trzy odbiorniki pod jeden wyłącznik różnicowoprądowy.
  • Moderator Elektrotechnika
    Jeden wyłącznik RCD nie moze być jednocześnie do obwodu gniazd i oświetlenia
  • Admin Elektroenergetyka
    Topolski Mirosław napisał:
    Jeden wyłącznik RCD nie moze być jednocześnie do obwodu gniazd i oświetlenia

Obawiam się, że jednak może.
    Według przepisów wystarczy jeden na całą instalacje odbiorczą.
    Oczywiście nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, ale prawnie dopuszczone.
    To miałem na myśli , bo takie rozwiązanie przysporzyć może wiele problemów podczas użytkowania.
  • Poziom 6  
    Ale jest zabezpieczenie przeciwporażniowe realizowane poprzez wyłącznik różnicowoprądowy wysokoczuly (30mA).
    Ładuje trzy obwody na jedną roznicowke to chyba daje mi większą pewność zadziałania roznicowki, czy Panu może chodzi ze jest zbyt mało ich?
    U siebie w domu tylko roznicowke trójfazowa i przemostkowane na 8 bezpiecznikow nadmiarowych. Do tego lampki sygnalizacyjne i wszytsko kilkanaście lat jest ok. :)
    W wypadku zadziałania RCD na jednym obwodzie pozostałe do niej podpięte są w tym przypadku pozbawione zasilania.Czy teraz rozumiesz?
  • Poziom 42  
    Szanowny autorze wątku, czy jest Ci znany arkusz normy PN HD 60364 4-41?
    Tam jest zawarta informacja które obwody wymagają stosowania RCD a w których potrzeby takiej nie ma.
    Otóż aparat tem obligatoryjnie stosować należy we wszystkich obwodach gniazdowych, oraz we wszystkich obwodach zasilających odbiorniki umieszczone w łazience. Czyli w przypadku tego pomieszczenia obwód oświetleniowy również w RCD wyposażyć należy.
    Pozostałe obwody takiej ochrony nie wymagają, ale wręcz nie potrzebują.
    Czy to jest jasne dla ciebie?

Piekarnik zawierający elementy grzejne jest urządzeniem najbardziej podatnym na uszkodzenia powodujące wyzwolenie RCD.
    Stąd moja uwaga o być może błędnym doborze obwodów w tej gałęzi.
  • Poziom 6  
    Tak, teraz rozumiem. Wiem w czym rzecz, dziękuję za wyjaśnienie.
    A jeszcze mam pytanie odnośnie roznicowki przeciwpożarowej o wartości 500mA, można umieścić ja za rozłącznikiem izolacyjnym i dwie roznicowki na obwodzie nie będą błędem? Mam na myśli przeciwporażniową i przeciwpożarową. :)
  • Poziom 42  
    Zadałem wcześniej pytanie, czy ochrona przeciwporażeniowa nie istnieje bez RCD?
    Nie odpowiedziałeś, a na siłę chcesz montować dodatkowy RCD tylko dlatego, że taki istnieje.

Przecież masz do czynienia z układem TN w którym istnieje metaliczne, więc małooporowe połączenie przewodu ochronnego z punktem neutralnym transformatora.
    I to połaczenie zapewnia zadziałanie zabezpieczenia nadmiarowoprądowego w przypadku zwarcia L-PE, L-N w określonym któtkim czasie, co badanie warunku spełnienia SWZ powinno potwierdzić.
  • Poziom 25  
    decibell napisał:
    odnośnie roznicowki przeciwpożarowej o wartości 500mA, można umieścić ja za rozłącznikiem izolacyjnym i dwie roznicowki na obwodzie nie będą błędem?

Projektowanie dwóch wyłączników RCD o stopniowanych prądach różnicowych "jeden za drugim" to totalne nieporozumienie. Tym bardziej, "rozszywanie" z jednego 500mA na dwa lub więcej RCD o prądzie 30mA, bo nie będzie selektywności.
  • Poziom 6  
    Chodzi o samoczynne wyłączenie zasilania poprzez wyłącznik nadmiarowopradowy? :)

Dobrze, wiem w czym problem, bezpiecznik o 30mA pradzie różnicowym powinien być umieszczony wyżej od 500mA, wtedy będzie zapewniona selektywność.
    A z obwodami proponowalisbyscie mniej obwodów oraz jeden wyłącznik różnicowoprądowy? Tak przynajmniej zrozumiałem :)
  • Poziom 42  
    Nie kolego, niestety nie wiesz w czym problem.
    Nie wiesz bowiem jaka jest rola wyłącznika RCD w instalacji i przed czym ma on chronić.
    Ponadto postawiłeś znak równości pomiędzy selektywnością RCD a stopniowaniem tych aparatów.
    Różnicę pomiędzy tymi zagadnieniami uświadomi Ci odpowiedź na pytanie: Jaka będzie selektywność pomiędzy RCD 500mA a RCD 30mA jeśli prąd zwarcia/doziemienia L-PE wyniesie np: 2A?

Nikt nie proponuje zmniejszania ilości RCD w instalacji.
    Najlepszym dla w pełni funkcjonalnej instalacji, ale i najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest by każdy obwód tego wymagający był chroniony oddzielnym wyłacznikem rożnicowoprądowym.
  • Poziom 6  
    Różnicowoprądowy ma chronic przed porażeniem lub pożarem. Różnicowoprądowy reaguje na różnice prądu wyjściowego na wejściowy. Jeżeli w przewód ochrony odjedzie prąd równy powyżej prądu roznicowego, aparat wyłączy obwód.
    To według mnie jest zasada działania :)
  • Poziom 25  
    To trochę na zasadzie pytań zadawanych przez klientów: "to jak włożę drut do gniazdka to ta różnicówka wyłączy"?
  • Poziom 6  
    Ma chronic w przypadku dotknięcia do fazy w przypadku gdy jesteśmy uziemieni ( stoimy na podłodze np. bez butów z gumowa, gruba podeszwa). Wynika z tego że neutral, prąd który wraca zetkniemy z przewodem ochronnym, roznicowka również zadziała.

Według mnie nie istnieje. Musi być bezpiecznik, nadmiarowka lub roznicowka. :)
  • Poziom 25  
    decibell napisał:
    Ma chronic w przypadku dotknięcia do fazy w przypadku gdy jesteśmy uziemieni
    Mylisz się . RCD nie ma chronić przed dotknięciem do "fazy". Zastanów się i napisz : co w instalacji elektrycznej chroni przed dotknięciem do "fazy"?