Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell OptiPlex 755/760 - co to za usterka

JaroFon 13 Lut 2018 20:54 153 12
  • #1 13 Lut 2018 20:54
    JaroFon
    Poziom 23  

Witam. Przez moje ręce przeszło 20 komputerów jak z tematu. Wszystkie przetestowałem i są na chodzie z wyjątkiem trzech sztuk z którymi nie mogę sobie poradzić. Model 755 cały czas się restartuje. Model 760 kontrolka power świeci na pomarańczowo i cały czas pulsują kontrolki o oznaczeniu 2, 3 i 4. No i jeszcze raz model 755 niby jest w całości na chodzi ale z wyjątkiem wentylatora CPU który od momentu uruchomienia komputera cały czas kręci się na full (poza wentylatorem komputer działa sprawnie). We wszystkich trzech przypadkach podmieniłem: zasilacz, RAMy, procesor, bateria BIOS, wentylator CPU i to nic nie pomogło. Proszę o pomoc w stwierdzeniu usterki.

0 12
  • Renex
  • #2 13 Lut 2018 21:02
    Kasek21
    Poziom 43  

Najpewniej uszkodzenie płyt głównych.

0
  • Renex
  • #4 13 Lut 2018 21:12
    majsterek
    Poziom 20  

JaroFon napisał:
    Proszę o pomoc w stwierdzeniu usterki

Podpinałeś kartę diagnostyczną POST? W wielu przypadkach jest w stanie coś podpowiedzieć.

0
  • #5 13 Lut 2018 21:12
    Dydelmax
    Poziom 34  

Witam.

JaroFon napisał:
    We wszystkich trzep przypadkach?

Na to wygląda. W jakim stanie są kondensatory na tych płytach i w zasilaczach?
    JaroFon napisał:
    Model 760 kontrolka power świeci na pomarańczowo i cały czas pulsują kontrolki o oznaczeniu 2, 3 i 4.

"USB subsystem configuration activity or failure - Remove all external peripherals and any internal CRUs. If LEDs change, add parts back one at a time until fault re-occurs and contact your technical support."
    Sprawdź czy w którymś z gniazd USB nie masz odgiętych styków.
    JaroFon napisał:
    No i jeszcze raz model 755 niby jest w całości na chodzi ale z wyjątkiem wentylatora CPU który od momentu uruchomienia komputera cały czas kręci się na full (poza wentylatorem komputer działa sprawnie).

Jak wyglądają temperatury CPU i ustawienia w BIOS?
    Pozdrawiam

0
  • #6 13 Lut 2018 21:26
    JaroFon
    Poziom 23  

1. Kondensatory na płytach są OK, w zasilaczach nie sprawdzałem ale dałem zasilacze z innych tych samych modeli bo te okazały się że były uszkodzone (kontrolka power cały czas szybko migała - doczytałem że to prawdopodobnie uszkodzenie zasilacza, i okazało się że to prawda).

2. Wygląda na to że wszystkie styki w gniazdach USB są OK

3. Jeżeli chodzi o wentylator CPU, to BIOS został zaktualizowany jak w pozostałych komputerach (jedynie ten jeden ma problem z wentylatorem), pastę na CPU wymieniłem, temperatura jest OK.

0
  • #7 13 Lut 2018 21:50
    Dydelmax
    Poziom 34  

Zamień na próbę kości BIOS między dwoma 755-tkami.
    Piszesz że podmieniałeś CPU. Przyglądałeś się dokładnie gniazdu LGA775 pod kątem wygiętych pinów (mowa o restartującej się płycie)?
    Czy głośniczek na płycie wydaje jakieś dźwięki?
    Pozdrawiam

0
  • #8 13 Lut 2018 22:08
    JaroFon
    Poziom 23  

Na restartującej się płycie nie zauważyłem jakichkolwiek uszkodzeń pinów gniazda CPU, głośniczek nie wydaje żadnych dźwięków. Jeżeli chodzi o podmianę kości BIOSU to zostawię sobie to na jutru. Może po prostu spróbuję w tej restartującej się płycie zaprogramować BIOS zewnętrznie?

0
  • #9 13 Lut 2018 22:19
    Dydelmax
    Poziom 34  

JaroFon napisał:
    Może po prostu spróbuję w tej restartującej się płycie zaprogramować BIOS zewnętrznie?

Można i tak - jeśli kość będzie uszkodzona, programator powinien to w jakiś sposób pokazać, np. podczas weryfikacji zapisanych danych. Pisałem o zamianie kości, ponieważ to najszybsza metoda jeśli nie mamy programatora, a mamy dostęp do lutownicy na gorące powietrze.
    Z tego co widzę na tych płytach zazwyczaj były montowane kondensatory elektrolityczne Rubycon (pomijam sekcję zasilania CPU), więc one raczej nie będą przyczyną restartów.
    Możesz diagnostycznie podgrzać mostek południowy - jest na kulach bezołowiowych, może jest z nimi związany ten problem.
    Płyty można kupić za niewielką kwotę, jednak warto podjąć próbę naprawy jeśli ma się na to odrobinę czasu. :)
    Pozdrawiam

0
  • #10 13 Lut 2018 22:29
    JaroFon
    Poziom 23  

Więc w pierwszej kolejności wymontuję kość BIOSu i zaprogramuję ją, jak już wspomniałeś jeżeli z kością będzie coś nie tak to weryfikacja nie powiedzie się. Dla pewności jeszcze raz sprawdzę dokładnie kondensatory. Jeżeli chodzi o wymianę płyty to nie wchodzi w rachubę. Ja te komputery dostałem do przetestowania pod względem działania, i będę miał zapłacone niezależnie od tego czy działają czy nie, ale chwiałabym podjąć się chociaż próby naprawienia tych niedziałających.

0
  • #13 14 Lut 2018 02:04
    tomiok
    Poziom 33  

Często w tych modelach padały podstawki/gniazda (połączenia) pod CPU ) ponieważ mocno się wyginały podczas pracy.

0