Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobranie kół pasowych krajzega

13 Lut 2018 21:39 1041 17
  • Poziom 8  
    Witam mam silnik 2.2kw 1420 obr. Jakie musiał bym dać koła pasowe na wałek i na silnik żeby ciąć tarcza fi 400 dodam ,że przy wale jest koło pasowe fi 160 ale chyba sie nie nada
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Na moje oko (syn stolarza) Twój silnik jest zdecydowanie za mały. Żeby to miało ręce i nogi - potrzebujesz 4kW albo 5,5kW.

To ma być do mokrego drewna czy suchego? Drewno twarde (np. dąb, buk, grab) czy miękkie (np. sosna, olcha, brzoza).

Dlaczego taka duża tarcza? Jaka jest grubość drewna, które masz zamiar ciąć?
  • Poziom 34  
    O ie ci tak duże koło pasowe na wale nie będzie przeszkadzało to na silnik daj koło 140mm. Będziesz miał wtedy 1240 obrotów.
  • Poziom 8  
    to koło na wale mi nie przeszkadza chciałem ciąć przeważnie patyki bukowe max do 10cm bo do grubszego piła spalinowa. Akurat mam taki silnik 2.2kw 380v i tarcze 40. Czyli jak bym założył koło pasowe na silnik 140 a na wale mam 160 to dało by sie tym ciąć
  • Poziom 11  
    xsara 1.4 napisał:
    to koło na wale mi nie przeszkadza chciałem ciąć przeważnie patyki bukowe max do 10cm bo do grubszego piła spalinowa. Akurat mam taki silnik 2.2kw 380v i tarcze 40. Czyli jak bym założył koło pasowe na silnik 140 a na wale mam 160 to dało by sie tym ciąć

Gałęzie może i by się dało, ale ja bym dał trochę mniejsze obroty na pile.

Obroty i przełożenie, które podał kolega wyżej były by dobre, ale dla silnika 5,5kW.
    Przy 2.2kW będzie bardzo łatwo ten silnik zatrzymać, zwłaszcza, że tego rozmiaru piły mają duże zęby i mogą się wcinać w drewno.

Ja bym dał nie więcej niż 800obr/min na pile i zobaczył co się stanie.
  • Poziom 8  
    czyli jakie koło pasowe dac na silnik a może kupić mniejsza tarcze
  • Poziom 24  
    xsara 1.4 napisał:
    czyli jakie koło pasowe dac na silnik a może kupić mniejsza tarcze

Przeczytać, co jest napisane na tarczy. Według tego dobrać koła korzystając z jednego z wielu kalkulatorów przekładni pasowych dostępnych w internecie.
  • Poziom 8  
    na pile już nic nie pisze
  • Poziom 8  
    jest to zwykła tarcza ma 84 zęby
  • Poziom 33  
    Na stolarstwie się nie znam, ale przy skrawaniu metalu takie obliczanie zaczyna się od dobrania prędkości skrawania dla pary narzędzie/materiał obrabiany w [m/min]. Dopiero z tego przechodzi się na obroty/min
  • Poziom 26  
    Witam .84 zęby przy średnicy 400mm to dużo . Wedle tablicy firmy Globus przy takiej średnicy zalecane obroty to 1950-3100 obr/min . Ale . Przy takiej ilości zębów należy umożliwić tarczy pozbycie się trocin i dla tego nie można stosować zbyt wysokich obrotów .1900-2000 obr/min powinny być najbardziej optymalne . Należy też pamiętać o odpowiedniej geometrii zębów i ich rozwiedzeniu.
  • Poziom 8  
    czyli przy tym kole pasowym co jest na wale 160 jakie koło trzeba by dać na silnik żeby uzyskać te obroty bo nie wiem jak to obliczyc
  • Poziom 8  
    To na mniejszych obrotach nie bedzie zatrzymywać?
  • Poziom 43  
    xsara 1.4 napisał:
    To na mniejszych obrotach nie bedzie zatrzymywać?

Chyba kpisz? Oczywiście że nie bo na pile będzie proporcjonalnie wyższy moment, plus zmniejszy się strata mocy na tarcie i grzanie piły oraz jej tańcowanie w szparze.
    Ja mam taką 40cm na obrotach 900obr i jest w sam raz dobrana po kilku zmianach kół pasowych.
    SIlnik 4,5kW ale przydał by się 5,5kW .