Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie oświetleniem zewnętrznym: czujnik ruchu plus przełącznik bistabilny

13 Lut 2018 22:30 828 4
 • Poziom 10  
  Witam,
  Plan jest taki.
  Chcę sterować oświetleniem na zewnątrz w dwojaki sposób: poprzez czujnik ruchu, gdy będę na zewnątrz, lub wyłącznikiem w domu.
  Jednak w przypadku wariantu takiego, że włączam oświetlenie wewnątrz, następnie wychodzę i po pewnym czasie oświetlenie gaśnie. Następnie wracając, reaguje np. czujnik zmierzchowy.
  Myślałem, by użyć przełącznika bistabilnego. Są jakieś pomysły?
 • OptexOptex
 • Poziom 39  
  Pomysł jest taki żeby doprowadzić do lampy 2 dodatkowe żyły (razem 5). Neutralny i uziemienie normalnie. Linia wpada do czujki i wraca kablem do włącznika a z włącznika na lampę. Włącznik typu schodowego i przełączasz się między czujnikiem a stałym zasilaniem.
  Nie twierdzę że pomysł jest jedyny i najlepszy.
 • OptexOptex
 • Poziom 10  
  Muszę to rozrysować, bo nie kumam póki co.
  Sam czujnik ruchu wysyła jakiś impuls na dalszą część układu (przekaźnik, podtrzymanie zwarcia, itp...). Gdyby tak wpiąć się równolegle z tym czujnikiem i wyzwalać ten impuls w dwojaki sposób: samym czujnikiem, bądź jakimś stycznikiem ręcznym. Jest to ingerencja w budowę całego czujnika, ale rozwiązanie wydaje się być praktyczne. Wyzwalam impuls poprzez ruch na zewnątrz lub ręcznie w domu.
 • Poziom 39  
  No ja myślałem o takim czujniku który jest wbudowany w lampę i przez zadany czas podtrzymuje zasilanie. Tylko rozpiąć go elektrycznie z lampą i dać możliwość wyboru czy lampa będzie zasilona przez czujnik czy bezpośrednio z sieci. W zasadzie to pewnie podanie stałego zasilania bez odłączania czujnika też nic nie uszkodzi a 1 przewód mniej. Czyli normalna lampa z wbudowanym czujnikiem a do tego włącznik i dodatkowy przewód prosto na lampę.