Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Medion S7851 - Podświetlenie LED ale obrazu brak

14 Lut 2018 04:00 1158 25

• Poziom 11  
    Jak w temacie tablet włącza się normalnie jest wykrywany przez kompa, podświetlenie działa, na matrycy brak obrazu. Dodam, że matryca była podmieniana jednak efekt ten sam. Taśma wydaje się ok jak ją sprawdzałem chyba, że gdzieś popełniłem błąd :) Gdzie można szukać przyczyny? Czy jest jakaś instrukcja serwisowa która podaje wartości napięć na poszczególnych pinach?
  • Poziom 21  
    A czy nie zmieniałeś ROMU? Rom może być tu przyczyną.
  • Poziom 38  
    Zrób zdjęcie od środka czy czasem nie jest on na Rockchip RK3188

Jeśli wgrywałeś ROM jakiś inny lub ktoś inny to prawdopodobnie ktoś wgrał zły i dla tego masz tylko biały ekran podświetlanie.
    Natomiast jeśli nie jesteś pewny czy ktoś coś wgrywał to zrób sobie kopię tego co masz programem rkDumper

Zbliżone parametry do tego mediona ma ARCHOS 79 Platinum.

• Poziom 11  
    Tak jest to ten Rockchip, nic nie było wgrywane. Tablet działał i po prostu przestał. Ekran jest czarny tylko widać że podświetlenie działa.
  • Poziom 38  
    Masz jeszcze starą matryce?

• Poziom 11  
    Mam starą, nową zwróciłem bo nie było sensu skoro identyczna sytuacja. Stara matryca nie była uszkodzona i do końca działała.
  • Poziom 38  
    Podeślij zdjęcie płyty głównej jak możesz i tej matrycy ogólnie o oznaczenia z taśmy łączącej.

• Poziom 11  
    Poniżej zamieszczam fotki o które prosiłeś.

Medion S7851 - Podświetlenie LED ale obrazu brakMedion S7851 - Podświetlenie LED ale obrazu brakMedion S7851 - Podświetlenie LED ale obrazu brak
  • Poziom 38  
    Co do samego wyświetlacza B080XAN02.0 w załączniku masz informacje o nim.

Ale z tego co widzę ma rozbudowaną elektronikę.

Zrób z bliska zdjęcia aby było widać co za układy masz tam.
    Opisz te złącza jedno od wyświetlacza drugie pewnie od panelu dotykowego a trzecie od kamery podpisz gdzie co podpięte masz.
    TVE789W rk3188 785inch tc35877 ap6210 gt911 gsl3670 alc5616 hv5820 mma8452 thinkware sp2519 commit 9cf9a047

• Poziom 11  
    Mam nadzieję że wszystko dobrze spisałem :)
  • Poziom 38  
    AXP228: Zintegrowany układ zarządzania zasilaniem...
    Spoiler:
    AXP228 to wysoce zintegrowane narzędzie PMIC do pojedynczego ogniwa litowego (Li-ion lub
    Li-polimer), które wymagają wielokanałowych wyjść konwersji mocy. Zapewnia łatwe
    i elastyczne rozwiązanie do zarządzania energią dla procesorów wielordzeniowych, aby sprostać coraz większym wymaganiom
    złożone i dokładne wymagania dotyczące sterowania mocą.

GT911 5-punktowy kontroler pojemnościowy panelu dotykowego.
    Toshiba 358778XBG: Konwerter RGB to DSI
    Spoiler:
    Interfejs Display Serial Interface (DSI) to specyfikacja opracowana przez MIPI ( Mobile Industry Processor Interface ), mająca na celu obniżenie kosztów kontrolerów graficznych w urządzeniu mobilnym . Jest powszechnie stosowany w wyświetlaczach LCD i podobnych technologiach wyświetlania. Definiuje magistralę szeregową i protokół komunikacyjny między hostem (źródłem danych obrazu) a urządzeniem (miejsce docelowe danych obrazu).

• Poziom 11  
    Ok, tylko co mogło się popsuć że nie puszcza grafiki na LCD tylko samo podświetlenie? Jakieś sugestie?
  • Poziom 38  
    Masz tam jak patrzysz na schemat wyświetlacza piny od zasilania go 3,7V o ile się nie mylę to na tym kondensatorze małym powinieneś mieć tam napięcie. Aczkolwiek sa tam też zapewne jakieś tranzystory załączające to napięcie sterowane albo tym układem Toshiba albo przez główny układ Rockchip.
    Medion S7851 - Podświetlenie LED ale obrazu brakMedion S7851 - Podświetlenie LED ale obrazu brakMedion S7851 - Podświetlenie LED ale obrazu brak

• Poziom 11  
    Tak na szybko, mam nadzieje że w miare czytelne i poprawne pomiary :)

• Poziom 38  
    Zasilanie 3.49V czyli zaokrąglając te 3.5V mieści się w przedziale VDD Logic/LCD Drive Voltage Min: 3,4V Typ:3.7V Max:4.3V

Dodano po 6 [minuty]:

phetrak napisał:
    tablet włącza się normalnie jest wykrywany przez kompa

Jeśli tak to sprawdź czy uda ci się zrobić DUMP programem rkDumper.

Jeśli przy starcie podświetlanie jest tylko lekkie to możliwe że nie do końca uruchamia się oprogramowanie przez co nie startuje system aczkolwiek jeśli możesz zrób zdjęcie drugiej stronie płyty i ewentualnie poszukaj padów oznaczonych TX RX.

• Poziom 11  
    Zaraz sprawdzę, dodatkowo dodam że dźwięk głośnik tableta który wydaje tablet wyglada jakby sie uruchamiał system

Dodano po 4 [minuty]:

Dodano po 22 [minuty]:

Nie wiem czemu, ale za ten brak obrazu wydaje mi się że może odpowiadać jednak taśma LCD czy wiecie gdzie mogę najlepiej szukać takiej taśmy do tego modelu?
  • Poziom 38  
    Wciśnij i trzymaj VOLUME+ podepnij tablet pod USB 2.0. Wciśnij reset w tablecie na 3s zwolnij reset i czekaj aż wykryje nowe urządzenie jak usłyszysz w głośnikach że wykryło zwolnij VOLUME+ Zainstaluj sterowniki po zainstalowaniu uruchom jako administrator ten RkDumper jeszcze raz...

Ten VID PID u ciebie jakiś taki inny niż wydawało by się ze powinien być.
    VID masz ok 2207 ale PID 0001

Cytat:
    supported Rockchip's SoC
    VID:PID description tested on
    ========= ========= =========
    0bb4:2910 MSC device (USB debug off)
    0bb4:0c02 MSC device (USB debug on)

2207:0000 MSC device (USB debug off)
    2207:0010 MSC device (USB debug on)

2207:330C RK3399 CSA96
    2207:330A RK3368 Artway X6
    2207:320C RK3328 A5X Plus mini
    2207:320B RK3229 MXQ 4K
    2207:320A RK3288 Jesurun T034
    2207:310D RK3126 Proscan PLT9650G
    2207:310C RK3128 CS918-rk3128
    2207:310B RK3188 PIPO Max M9 Pro
    2207:300B RK3168 Starmobile Engage7+
    2207:300A RK3066 UG802
    2207:292C RK3026/RK3028 ONYX BOOX C67SML COLUMBUS/?
    2207:292A RK2928 Lexibook Tablet Master 2
    2207:290A RK2906 TeXeT TB-138
    2207:290A RK2818 ChinaLeap M3

Sterowniki w załączniku.
  • Poziom 38  
    phetrak napisał:
    wydaje mi się że może odpowiadać jednak taśma LCD

Wykryłeś jakieś uszkodzenia na taśmie ?
    Ten twój tablet ma jakiś numer MSN ? na obudowie albo pudełku ?

• Poziom 11  
    Teoretycznie taśma przewodzi, praktycznie w miejscu jej zginania zauważyłem przełamanie, być może jestem przewrażliwiony, ale skoro słychać uruchamiający się system z głośnika tabletowego, poza tym czasem wydawało mi się że na ekranie mignęły pojedyńcze paski w trakcie uruchamiania.

Numeru MSN niestety nie znalazłem.

Poniżej zrzut po operacji którą kazałeś zrobić.Medion S7851 - Podświetlenie LED ale obrazu brak
  • Poziom 29  
    phetrak napisał:
    obrazu wydaje mi się że może odpowiadać jednak taśma LCD czy wiecie gdzie mogę najlepiej szukać takiej taśmy do tego modelu?

Taśma się nie rusza więc sama z siebie nie ulegnie awarii jak np w laptopie, no chyba że o czymś zapomniałeś napisać, jak np mój znajomy który podjął się naprawy tabletu a przy okazji spowodował uszkodzenia bo dopiero ode mnie się dowiedział że aby wyjąc lub włożyć taśmę trzeba zwolnić blokadę i pchał "na chama" Efekt- 3 taśmy kupione od róznych sprzedawców niby nie działające od początku :)
    Medion S7851 - Podświetlenie LED ale obrazu braktasm.jpg Download (1.31 MB) :)
  • Poziom 38  
    Ta taśma po obu stronach ma piny czy jest klejona ? Jeśli ma po obu stronach to może jest jakieś oznaczenie na niej.

• Poziom 11  
    strucel napisał:
    phetrak napisał:
    obrazu wydaje mi się że może odpowiadać jednak taśma LCD czy wiecie gdzie mogę najlepiej szukać takiej taśmy do tego modelu?

Taśma się nie rusza więc sama z siebie nie ulegnie awarii jak np w laptopie, no chyba że o czymś zapomniałeś napisać, jak np mój znajomy który podjął się naprawy tabletu a przy okazji spowodował uszkodzenia bo dopiero ode mnie się dowiedział że aby wyjąc lub włożyć taśmę trzeba zwolnić blokadę i pchał "na chama" Efekt- 3 taśmy kupione od róznych sprzedawców niby nie działające od początku :)
    :)

Takie rzeczy to można zrobić gdy się nie ma zupełnie pojęcia o niczym więc o to możesz być spokojny :) Poza tym logiczne że tutaj taśma nie rusza się bo nie otwieramy żadnej klapy :P

gradek83 napisał:
    Ta taśma po obu stronach ma piny czy jest klejona ? Jeśli ma po obu stronach to może jest jakieś oznaczenie na niej. Tyle zachodu a tu uszkodzenie mechaniczne.

Taśma piny ma tylko z jednej strony, zamieszczam foto tego "przełamania" może coś będzie widać, tylko dziwne że przewodzi :/
  • Poziom 38  
    Oj myślałem że to ty tą taśmę uszkodzoną podesłałeś. Nie macie avatarków i przez to zmyłka.
    Jeśli masz miernik na teście diody możesz ciągłość sprawdzić. Aż tak łatwo nie jest złamać te piny ale nie ma oczywiście rzeczy nie możliwych ja tego typu załamania sprawdzam obiektywem od mikroskopu bo nie zawsze na oko można dojrzeć. Aczkolwiek jeśli masz ciągłość to taśma sprawna.
    Sprawdź dla pewności czy czasem nie udało by ci się wywołać RECOVERY MODE może wtedy obraz załapie...

• Poziom 11  
    gradek83 napisał:
    Oj myślałem że to ty tą taśmę uszkodzoną podesłałeś. Nie macie avatarków i przez to zmyłka.
    Jeśli masz miernik na teście diody możesz ciągłość sprawdzić. Aż tak łatwo nie jest złamać te piny ale nie ma oczywiście rzeczy nie możliwych ja tego typu załamania sprawdzam obiektywem od mikroskopu bo nie zawsze na oko można dojrzeć. Aczkolwiek jeśli masz ciągłość to taśma sprawna.
    Sprawdź dla pewności czy czasem nie udało by ci się wywołać RECOVERY MODE może wtedy obraz załapie...

Niestety nic nie dało. Zauważyłem, tylko że przy tej czynności ekran kilkukrotnie mignął podświetleniem.
  • Poziom 38  
    Przez HyperTerminal mógł byś się podpiąć ale musiał byś mieć KONWERTER USB-RS232
    Z mojej strony tyle zawsze możesz dać to do jakiegoś serwisu o ile jest jeszcze opłacalne pakować w to jakąś kasę to tablet z 2014 więc ma swoje lata. Decyzję zostawiam tobie.

• Poziom 11  
    Spróbowałbym jeszcze z tą taśmą i może w ostateczności podgrzać rockchipa? Czy to tak nie działa jak diagnoza układów graficznych w laptopach :)

Dodano po 8 [minuty]:

Skąd najlepiej zamówić taką taśmę, bo nigdzie nie ma?