Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siemens Nivona 850 - pytanie o działanie zaparzacza

dzako071 14 Feb 2018 09:11 1926 7
SterControl
 • #1
  dzako071
  Level 8  
  Dzień dobry!
  W moim ekspresie Nivona 850 objaw jest taki, że kawa nie wypływa z dystrybutora, ekspres przechodzi cały cykl zaparzania. Wstępnie ustaliłem, że spowodowane to jest niewłaściwym ułożeniem tłoka zaparzacza, tzn. nie dochodzi on do końcowej swojej pozycji przez co nie ma szczelnego połączenia palca wejściowego wody (w zaparzaczu). Czyli ze złączem zaworu drenażowego (mniej więcej zauważyłem, że w tym miejscu wylewa sie woda).

  Wyjąłem zaparzacz i manualnie próbowałem ustawić go we właściwej pozycji parzenia: komora kawowa wchodzi do tłoka na głębokość nie więcej niż 1 cm, później trzeba użyć naprawdę dużo siły żeby to dopchać, jakby powstawało jakieś mega duże ciśnienie uniemożliwiające dalsze dopchnięcie komory kawowej w tłok. Jak udało mi sie używając dużej siły wepchnąć komorę w tłok do właściwej pozycji to był problem z wypchnięciem go, tak jakby zassało powietrze... Czyli wg. mnie przyczyna tkwi wewnątrz tłoka, gdzieś za tym sitkiem, czy możliwe jest że coś sie tam zapchało albo straciło swoją funkcjonalność?

  Na pewno nie jeden z Was regenerował czy naprawiał ten popularny blok zaparzający i ma jakieś wskazówki...
  z góry dzięki!
 • SterControl
 • #2
  dondragon1
  Level 7  
  moim zdaniem powinieneś najpierw przejść przez cykl odkamieniania. polecam środek Kamix. dość mocny i chwyta nie tylko kamień wiec nawet jak nie kamień będzie bezpośrednim powodem to powinno pościć.
  problem w tym zaparzaczu tkwi w braku przepływu a nie jak sugerowałeś w zużyciu części. wyciek również spowodowany brakiem ujścia. w ok 60-70% można usunąć to chemicznie. i teraz pytanie. czy wiesz jak uaktywnić procedure odkamieniania w twoim ekspresie???
 • SterControl
 • #3
  dzako071
  Level 8  
  dzięki za odpowiedź!
  chodzi Ci o taką zwykłą procedurę odkamieniania całego systemu czy tylko w obiegu zaparzacza
  to pierwsze to nie problem przecież dla każdego użytkownika a w drugim przypadku to sobie myśle że przysłonie czujniki w pustym pojemniku na ziarno kawy, naleje tego odkamieniacza do zbiornika wody i zwyczajnie przepuszcze kilka cykli parzenia kawy

  chyba że miałeś na myśli jeszcze inną jakąś procedure serwisową?
 • #4
  dondragon1
  Level 7  
  nie nie. ale nie używaj zwykłego odkamieniacza bo może okazać się za slaby(chociaż jeżeli nie ma co się lubi to się lubi co się ma) nie zasłaniaj czujników tylko wykonaj normalna procedure odkamieniania jaka sugeruje producent. ma to na celu wyeliminowanie innych niedrożności. dopiero po normalnym odkamienieniu możesz kombinować z zasłanianiem czujników. jeżeli to nie pomoże jesteś pewny prawie na 100% ze masz problem ze modułem zaparzającym. i teraz pytanie. ile moduł ma lat/cykli i czy opłaca się to naprawiać czy aby nie lepiej wymienić po prostu na nowe. koszt nowego modułu nie jest jakoś specjalnie wielki a będzie mógł zapewnić ci bezproblemowe działanie przez następne 2 lata( okolo ). z tego co się orientowowalem kiedyś to te moduły jakby próbować je naprawić to koszt części + robocizna wychodzi dużo drożej niż sama wymiana modułu.
  metoda na zaślepienie czujników młynka i przepuszczenie samego odkamieniacza przez moduł będzie raczej krótkotrwałą naprawa poniewaz eksponowane na dzialanie odkamieniacza części modułu będą zbyt krotko aby mogło to odnieść porządny efekt i problem powróci za kilka chwil. pozostaje także pytanie czy aby wylewka nie jest zatkana. problemów może być wiele.
 • #5
  nioop

  Home appliances specialist
  Ale kombinacje ;p a zaparzacza czysty i przesmarowany?
  Jakoś nie chce mi się wierzyć ze dwie strony w zaparzaczu by się zapchaly dobrego stopnia że uniemożliwił jego zamknięcie.

  Pamiętam że przy manualnym zamykaniu zaparzacza powietrze uchodzi z dwóch stron. Więc chyba można odpuścić sobie odkamienianie, które i tak przeprowadzane jest przez układ spieniacza a nie przez blok zaparzajacy wiec nie wiem co miało by na celu ;)

  Zaparzacz rozebrać b dobrze wyczyścić i smarować.
 • #6
  cichy-64
  Level 2  
  Witam, podłączę się pod temat. Nivona Romantica 646 wyciek wody zabarwionej kawą spod pojemnika na wodę. Dokładnie pod pojemnikiem na wodę od spodu ekspresu znajduje się mała krateczka z której czasem wycieka mi zabarwiona woda. Po dokładniejszym obejrzeniu wydaje mi się że jest to zbyt słabe połączenie króćca z wkładu zaparzającego z wejściem do pompy. Od jakiegoś czasu zaobserwowałem, że po zmieleniu kawy ekspres wydaje trzeszczące dźwięki jakby mu było trudniej dopchnąć tłok do końca. Razem z tłokiem dociskany jest króciec wkładu zaparzającego. Możliwe że automat nie wciska go do końca i stąd ten wyciek, ale zastanawia mnie to, czemu to nie jest czysta woda, lecz słaba kawa. Może ktoś miał już ten problem i wie co z tym zrobić?
  Dodam, że wszystkie czynności serwisowe wykonuję na czas zgodnie z wyświetlanymi komunikatami, wkład zaparzający myję regularnie co tydzień, lecz nigdy nie smarowałem niczym ani wkładu ani okolic wałka sterującego wkładem, który znajduje się w korpusie.
 • #7
  robsons10
  Level 23  
  Witam. Jeśli chodzi o problem cichego 64:
  Wyjmij blok ,odkręć klapkę osłaniającą zawór drenażowy wyczyść co trzeba ... Pewnie nazbierało się tyle na dole że przepływa pod napędem na drugą stronę. Najlepiej odkręcić napęd wyjąć gumowy element
  spod niego wyczyścić wszystko jak należy i będzie ok. Pozdrawiam
 • #8
  cichy-64
  Level 2  
  robsons10 wrote:
  Witam. Jeśli chodzi o problem cichego 64:
  Wyjmij blok ,odkręć klapkę osłaniającą zawór drenażowy wyczyść co trzeba ... Pewnie nazbierało się tyle na dole że przepływa pod napędem na drugą stronę. Najlepiej odkręcić napęd wyjąć gumowy element
  spod niego wyczyścić wszystko jak należy i będzie ok. Pozdrawiam

  Dokładnie tak było, jeszcze przed otrzymaniem Twojego posta domyśliłem się że można tak zrobić, nie domyśliłem się tylko o odkręceniu napędu, bo nie widać tam żadnej śrubki. Brudu było że aż się przelewało ponad klapką, wyczyściłem i problem z wyciekiem zniknął, pozostał natomiast jeszcze jeden, wydaje mi się że blok za słabo dociska kawę do tłoka. Robiąc kawę na jednym ziarenku na wyświetlaczu nie sprasowuje kawy i na sitku pozostaje kawowe błoto nie wyrzucone do pojemnika na kawę, moim zdaniem rozeszła się uszczelka na tłoku i sprawia za duży opór aby automat dobrze sprasował fusy. Czy można gdzieś kupić taką uszczelkę?