Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPS EVER - Power Systems Duo II 500 - wystrzelony tranzystor

VonPiter 14 Feb 2018 13:11 1218 5
Altium Designer Computer Controls
    VonPiter
    Level 11  
    Witam
    Mam uszkodzonego UPSa EVER - Duo II 500 . Wystrzelony jest jeden z tranzystorów , w związku z czym nie wiem jaki to tranzystor. Jeśli ktoś ma schemat do tego UPSa, bądź wie jaki tam siedzi tranzystor, to bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam
    Piotr

UPS EVER - Power Systems Duo II 500 - wystrzelony tranzystorUPS EVER - Power Systems Duo II 500 - wystrzelony tranzystor
  • Altium Designer Computer Controls
    DamianRTV
    Level 27  
    Prześledź jego drogę po ścieżkach czy aby to nie jest podwójna dioda prostownicza. Albo się może okazać, że jest to ten sam co siedzi obok. Czy ten obok jest dobry? zmierzyłeś już? o jeszcze poleciało, możesz zrobić jeszcze zdjęcie od strony ścieżek ale takie dokładniejsze by się Ci ręka nie trzęsła.
    Pozdrawiam Damiano.
  • Altium Designer Computer Controls
    Novile
    Level 34  
    Tego typu zasilacze/przetwornice przeważnie są budowane symetrycznie, czyli są dwa modulujące identyczne tranzystory po stronie pierwotnej, zwłaszcza w sektorze mocy. Poza tym, sama budowa fizyczna jest tak projektowana( identyczne radiatory i kolejne symbole numeryczne). Nie jest to reguła, ale jeżeli jest to strona pierwotna( a na to mi wygląda) i ten tranzystor spalony ma numer kolejny po tym z boku, czyli Q3 lub Q5, to można domniemywać, iż jest to taki sam IRF3205.
    Jednak pewności nie mam, podaję wytyczne logiczne dla tego zasilacza. Postaraj się ładnie wyczyści tę spaloną płytę i delikatnie oczyścić resztki tranzystora , może przynajmniej część symbolu ocalała. Jednak nie licz raczej, że to będzie jedynie uszkodzenie tego UPS-a, jak tranzystor mocy tak wygląda to będę zniszczenia większe na poziomie całej elektroniki pomocniczej. Ze schematem też może być problem, nie ma to jak chińska masowa produkcja.
    DamianRTV
    Level 27  
    Zawsze można na próbę jak się i tak to ma wyrzucić to spróbować włożyć taki tranzystor i oczywiście pomierzyć pierwotną stronę diody transoptor, rezystory. oraz czy na wyjściu przetwornicy nie ma zwarcia wyjście. Są dwa wyjścia albo pójdzie z dymem albo ruszy... ale rób to z głową i mamy nadzieję że wiesz co robisz kolego VonPiter bo z prądem nie ma żartów !

Pozdrawiam Damiano
    szatz
    Level 25  
    Właśnie mam na stole ten UPS. Oba tranzystory Q4 i Q17 są identyczne: IRF3205.
    karolmaj87
    Level 10  
    Witam, dokładnie też mam na stole ten UPS i tam są dwa takie same tranzystory IRF3205. Natomiast w tym co mam ktoś wyciął dwa tranzystory i może ktoś pomóc w ustaleniu jakie tam siedziały? Mowa tutaj o Q9 i Q10.
    UPS EVER - Power Systems Duo II 500 - wystrzelony tranzystor